Drugie życie krzesła

2013-06-24 16:29:24 (ost. akt: 2013-06-24 16:34:39)

Z biegiem lat coraz bardziej przyzwyczajamy się do naszych ulubionych mebli i kiedy się zestarzeją trudno się rozstać. I nie ma też takiej potrzeby. Meblom można przedłużyć żywot poprzez renowację. Istnieje sporo metod i preparatów, którymi łatwo i w miarę szybko odświeżymy i przywrócimy dawny blask naszym ulubionym krzesłom, stolikowi w kuchni czy ławie na tarasie.

Drugie życie krzesła

Autor zdjęcia: Decoral

Najpierw jednak „wizja lokalna“, czyli ocena stanu starej powłoki, farby lub lakieru. Jeśli uszkodzenia są nieznaczne, możemy zastosować tzw. malowanie kryjące. Polega ono na nałożeniu nowej farby na starą, dobrze związaną z podłożem. W celu zwiększenia przyczepności farby wystarczy zmatowić naprawianą powierzchnię używając drobnoziarnistego papieru ściernego typu 220. Teraz trzeba powierzchnię odpylić. Nie dmuchamy, nie odkurzamy — wystarczy powierzchnię przetrzeć wilgotną ściereczką. Jeśli zauważymy tłuste plamy lub inne zabrudzenia — przemywamy wodą z detergentem.
Jeśli natomiast mamy do czynienia z poważniejszymi uszkodzeniami lub łuszczącą się warstwą starej farby czeka nas nieco więcej pracy.
Bez pieszczot
Luźne, niezwiązane powłoki całkowicie usuwamy, szlifując mebel gruboziarnistym papierem ściernym. Z kolei spękania oraz głębokie rysy wypełnimy szpachlą do drewna. Na koniec całość ponownie szlifujemy papierem i odpylamy. Tak przygotowany mebel nadaje się już do malowania.

Emalia akryolwa
Do końcowego malowania dobra jest emalia akrylowa. Przed jej nałożeniem, musimy ją dobrze wymieszać, a w razie potrzeby także rozcieńczyć (np. wodą pitną). Jeśli malujemy duże i płaskie powierzchnie — np. drzwi szafy lub blat stołu — najwygodniejszym narzędziem będzie płaski wałek. Natomiast do pomalowania kątów lub innych trudno dostępnych miejsc warto wykorzystać pędzel płaski oraz mały pędzelek okrągły. Najlepszy efekt otrzymamy, gdy pomalujemy nasz mebel dwa razy. Drugie malowanie należy wykonać dopiero gdy pierwsza warstwa dobrze wyschnie — po około 5 godzinach.
Pamiętajmy, aby po zakończeniu pracy dokładnie umyć narzędzia. kr

Czym odnawiamy
Do odnawiania mebli warto użyć preparatów dobrej jakości i łatwych w użyciu, np. rozcieńczanych wodą, szybkoschnących. Do dyspozycji mamy mnóstwo farb — dające efek połysku, matu, jedwabistego blasku. Nie tylko możemy odnowić nasz mebel, ale także możemy zmienić jego kolor. Tu polecam klasyczne biele lub brązy, jak i odważne żółcie, pomarańcze czy też fiolety, co z pewnością nada przedmiotom nieco ekstrawagancji.
Dodatkowo — jeśli marzy nam się naprawdę elegancki i oryginalny efekt — pomalowaną powierzchnię możemy dodatkowo pokryć transparentną emulsją z drobinami złota lub srebra. Dzięki błyszczącym pigmentom nasz mebel nabierze niepowtarzalnego, luksusowego charakteru.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB