Ciemne kolory na ścianach, to prawdziwe wyzwanie. Jesteśmy przyzwyczajeni do jasnych i pogodnych aranżacji w stylu skandynawskim, które w ostatnich latach zdominowały polskie wnętrza. Urządzając mieszkania całkiem niesłusznie pomijamy lekko chmurne, nasycone kolory. Poszukajmy więc jasnych stron ciemnych kolorów.
Ciemne kolory i ich różne odcienie użyte np. na przylegających do siebie ścianach sprawią, że wnętrze nabiera dynamiki i głębi. Duże ciemne płaszczyzny mogą być przełamane dodatkami w tym samym kolorze, ale jaśniejszym odcieniu — takie połączenie sprawia, że osiągamy efekt przenikania się i uzupełniania barw. Jaśniejsze akcenty z jednej strony tonują i rozjaśniają, z drugiej wydobywają głębię intensywniejszych i ciemniejszych odcieni.
Siła kontrastu
Jeśli decydujemy się na brązy, fiolety i inne ciemne kolory na dużych płaszczyznach, jako uzupełnienie aranżacji idealnie sprawdzą się kontrasty — zarówno te duże np. w postaci złotawej, miodowej podłogi, jak i małe — białe dodatki wyraźnie odcinające się od tła. — Intensywność koloru ciemnej ściany można rozproszyć też np. roletami w pastelowym kolorze — mówi nasz ekspert Liliana Kiekis-Kozica. — Dobranie innych tekstyliów, np. obić mebli z tej samej palety pomoże stworzyć dynamiczną i ciekawą aranżację — dodaje.
Czerwone ściany i mahoniowe meble w kolonialnym stylu w zestawieniu z liliową tapicerką i beżową roletą sprawią, że poczujemy się we wnętrzu jak w perskich komnatach. Brązowe ściany i drewniana podłoga uzupełniona zieloną aranżacją okna, to przykład pomieszczenia dla miłośników naturalnej harmonii w kolorach Ziemi. Ciemne kolory są świetną alternatywą dla wszechobecnego dyktatu jasnych barw. kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez