Konserwujemy stalowe pokrycie dachu

2013-07-26 14:52:08 (ost. akt: 2013-07-26 14:53:42)

Utrzymanie stalowych pokryć dachowych w dobrym stanie nie jest kłopotliwe, gdyż większość zanieczyszczeń jest usuwana z dachu samoistnie, dzięki opadom atmosferycznym. Systematyczne kontrolowanie stanu technicznego dachu pozwoli szybko reagować na ewentualne uszkodzenia.

Konserwujemy stalowe pokrycie dachu

Autor zdjęcia: Ruukki

Ważne jest kontrolowanie stanu dachu. Raz w roku należy więc dach dokładnie obejrzeć. — Bardziej dokładna kontrola powinna być przeprowadzana co pięć lat — radzi Michał Jabłonkowski, ekspert ds. pokryć dachowych. — Należy obejrzeć krawędzie koszy dachowych i elementów systemu rynnowego. Niedrożne, częściowo drożne lub brudne systemy rynnowe prowadzą do problemów z oblodzeniem i korozją. Odpadające kawałki powłoki, nierównomierne blaknięcie, pęcherze oraz pęknięcia, a także zadrapania wskazują na konieczność naprawy — dodaje.
To ważne dla utrzymania optymalnego czasu użytkowania, tym bardziej, że pokrycia stalowe z powłoką organiczną mogą być wrażliwe na zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Szczególnie szkodliwe są związki siarki, chloru i azotu oraz sadza. Nie usuwane, w połączeniu z wodą i promieniowaniem ultrafioletowym mogą wywoływać napięcia wewnętrzne, co może w konsekwencji prowadzić do pękania powierzchni powłoki organicznej. — Kurz i zabrudzenia grożą procesem korozji, gdyż mogą zatrzymywać wilgoć na powierzchni dachu. Poza tym brudny dach wygląda nieestetycznie — mówi nasz ekspert.

Mycie dachu
Podczas kontroli wzrokowej może się okazać, że deszcz nie wymył wszystkich zanieczyszczeń z dachu. Aby uniknąć uszkodzeń, zaleca się okresowe mycie zabrudzonego dachu. Ekspert przestrzega, aby nie używać do tego celu mocnych detergentów i środków chemicznych, które nie są przeznaczone do pielęgnacji dachu, gdyż mogą one uszkodzić dach i wpłynąć na kolor powłoki.
— Powłokę należy czyścić miękką szczotką i wodą lub strumieniem wody pod ciśnieniem. Bardziej uporczywy brud można usunąć, używając detergentu przeznaczonego do czyszczenia powierzchni powlekanych. Dach należy spłukać od góry po kilku minutach od nałożenia środka czyszczącego. Następnie należy wypłukać wodą rynny. Uporczywych plam można się pozbyć, przemywając je ściereczką nasączoną białym alkoholem. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy sprawdzić czy środek czyszczący nie będzie wchodził w reakcję z powłoką ochronną — radzi Michał Jabłonowski.

Usuwanie usterek
Uszkodzenia na powłoce organicznej mogą powstawać m.in. wskutek nieodpowiedniego transportu blachodachówki na dach, użycia nieodpowiednich narzędzi do usterek powstałych wskutek niewłaściwej konserwacji. Ważne, by naprawiać je niezwłocznie, by nie dopuścić do zwiększania ich rozmiarów i korodowania blachy. Przed rozpoczęciem malowania wybrany obszar należy dokładnie oczyścić za pomocą ścierki nasączonej białym alkoholem. — Zawsze warto naprawić powłokę natychmiast po zauważeniu uszkodzenia. Należy używać tylko farb do naprawy powłok. Miejsce odprysku należy pokryć specjalną farbą, używając maksymalnie małego pędzelka. Jeśli uszkodzenie nie obejmuje podkładu gruntowego, wystarczy jedna warstwa farby. Jednak jeśli uszkodzenie sięga głębiej, zaleca się położenie drugiej warstwy po wyschnięciu pierwszej — mówi ekspert. kr

Malowanie dachu

Jeśli powłoka uległa znacznemu odbarwieniu, trzeba dach pomalować. Trudno określić dokładnie moment, kiedy należy przeprowadzić ponowne malowanie, gdyż trwałość poszczególnych powłok kolorowych zależna jest od wielu czynników. Wśród nich znajdują się barwa i rodzaj powłoki, lokalne warunki klimatyczne oraz nachylenie dachu.
Warto pamiętać, że nawet gdy zużywa się powłoka organiczna, pokrycie jest nadal chronione przed szkodliwymi czynnikami dzięki warstwie cynku.
Decyzja o przemalowaniu powłoki powinna być poprzedzona sprawdzeniem, czy na dachu nie ma dużych powierzchni uszkodzonej blachy, głębokich odprysków i wgnieceń, które mogą być w przyszłości szczególnie podatne na korozję. Kolejny krok to skontrolowanie, czy powłoka dobrze przylega do podłoża. Jeśli uszkodzenia są znaczne należy zasięgnąć porady specjalisty, który przygotuje harmonogram ponownego malowania.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB