Świadectwo energetyczne — do czego służy i kto je wystawia?

2013-08-20 14:38:08 (ost. akt: 2013-08-21 10:43:33)

Według prawa budowlanego każdy budynek powinien mieć świadectwo energetyczne, czyli dokument zawierający charakterystykę energetyczną (ustawa obowiązuje od 1.01.2009 r.) Prawo nakłada także obowiązek sporządzenia tego dokumentu przez deweloperów i inwestorów, którzy będą sprzedawać lub wynajmować domy lub mieszkania. Warto zatem wiedzieć, czym jest świadectwo energetyczne, dlaczego należy je posiadać i kto jest uprawniony do wystawiania certyfikatu.

Świadectwo energetyczne — do czego służy i kto je wystawia?

Autor zdjęcia: Grzewgorz Wadowski

Świadectwo energetyczne (certyfikat) to dokument oceniający charakterystykę energetyczną budynku. Certyfikat ten jest wymagany dla budynków, domu, mieszkania czy nawet lokalu i określa jakość obiektu pod względem zużycia energii.
Świadectwo ma na celu wykazanie rozwiązań, które w przyszłości pozwolą zmniejszyć wydatki związane z eksploatacją budynków oraz wpłyną na zmniejszenie zużycia energii.
Warto pamiętać, że świadectwo jest częścią dokumentacji technicznej budynku, co oznacza, że w momencie jego sprzedaży czy wynajmu właściciel musi go pokazać osobie kupującej lub wynajmującej.
Certyfikat jest ważny dziesięć lat licząc od daty jego wystawienia.
W przypadku termomodernizacji lub remontu, na skutek którego zmienia się charakterystyka obiektu np. poprzez wymianę okien, kotła lub instalacji grzewczej, sporządzamy nowe świadectwo charakterystyki. Za aktualne świadectwo odpowiada inwestor lub właściciel budynku.

Certyfikat energetyczny, zwany także paszportem energetycznym mogą sporządzić upoważnieni specjaliści z branży architektonicznej, budowlanej i instalacyjnej, którzy mają aktualne uprawnienia do projektowania w budownictwie, absolwenci kierunkowych studiów podyplomowych organizowanych przez wyższe uczelnie oraz absolwenci specjalistycznych kursów. Co ważne certyfikator, który opracowuje świadectwo energetyczne musi potwierdzić zdobyte kwalifikacje egzaminem organizowanym przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
— Świadomość energooszczędności wśród inwestorów jak i nabywców nieruchomości stale wzrasta — zauważa nasz ekspert, Aleksandra Gilewska. — Jednym z podstawowych parametrów, które pozostają w kręgu zainteresowania potencjalnych klientów deweloperów jest zapotrzebowanie domu czy mieszkania na energię, a co za tym idzie przybliżony koszt rachunków za energię. Świadectwo energetyczne obiektu daje odpowiedź na wiele pytań związanych ze stratami ciepła, jak i możliwościami oszczędności energii niezbędnej do ogrzania budynku. Obowiązek sporządzenia tego dokumentu powoduje, że zarówno właściciel nieruchomości jak i nabywca mają jasno określony stan konstrukcji i izolacji budynku, jak również rozwiązań technicznych zastosowanych w obiekcie. Co równie ważne, certyfikat ten powoduje, że o standard energetyczny budynku architekt dba już na etapie projektowania i tym samym upowszechnia się zasady energooszczędności budynków” — dodaje. kr

Dobrze wiedzieć

Dyrektywa 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz przepisów ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy — Prawo Budowlane, wprowadziła przepis, który nakazuje sporządzenie świadectwa energetycznego dla każdego budynku zarówno nowego, jak i istniejącego oddanego do użytku po 1 stycznia 2009 roku.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB