Sejm zaakceptował projekt ustawy dotyczącej programu „Mieszkanie dla Młodych” (MdM) i skierował go do Senatu. Jeśli Senat projekt zaakceptuje, ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r.
Jeśli rodzina lub osoba samotna ma dzieci, dofinansowanie wyniesie 15 proc. A jeżeli w ciągu pięciu lat
od zakupu mieszkania urodzi im się trzecie lub kolejne dziecko — dofinansowanie wrośnie o dodatkowe
5 procent.
Jakie mieszkania
Oczywiście nie wszystkie mieszkania dostaną dopłatę. Ustawa jasno określa, że dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 mkw. mieszkania o powierzchni do 75 mkw.
Tak dofinansowanego mieszkania nie będzie można sprzedać lub wynająć. Jeśli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania objętego programem właściciel złamie ten punkt umowy i sprzeda mieszkanie, to będzie musiał oddać proporcjonalną część dopłaty podstawowej do kredytu. No, chyba że przeznaczy te pieniądze na zakup innego mieszkania.
Program MdM nie dotyczy osób, które są już właścicielami mieszkania lub udziału w budynku, w którym mogą uzyskać samodzielny lokal. Nie uwzględnia też budownictwa jednorodzinnego. I tu ważna uwaga — z dopłat będą mogły skorzystać osoby, które kupią od dewelopera mieszkanie w domu jednorodzinnym, w którym są co najmniej dwa lokale. Czy to dobre rozwiązanie i jakie są jego mocne i słabe strony, pytamy naszych ekspertów reprezentujących branżę budowlaną.
kr
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez