Tapety są ładne i wygodne

2013-11-06 13:18:11 (ost. akt: 2013-11-06 13:20:59)

Doskonałą alternatywą dla farb na ścianach są nowoczesne tapety. W niczym nie przypominają dawnych, ciężkich płacht, które zbierały kurz i nie dawały się zerwać. Dziś tapety są lekkie, łatwe do nałożenia i świetnie wyglądają w każdym pomieszczeniu.

Tapety są ładne i wygodne

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Jak dobrać tapetę do wnętrza? Najważniejsze jest to, aby nam się podobała, abyśmy we własnym domu czy mieszkaniu czuli się komfortowo. Po drugie musi pasować do stylistyki wnętrza i innych elementów wystroju pomieszczenia. A moda? Tu akurat niekoniecznie trzeba podążać za nowoczesnymi trendami. Projektanci tapet, podobnie jak ci od mody często tworzą projekty, które świetnie prezentują się na pokazach, a niekoniecznie dobrze wyglądają na ścianie w salonie czy w sypialni. Działajmy więc w myśl zasady — najpierw wygoda, potem moda.

Surowe wnętrze, wzorzyste tapety
Dzięki nowoczesnym tapetom można tworzy na ścianach efektowne obrazy. Mogą być one jedynie tłem dla aranżacji, a mogą też stanowić główny element dekoracyjny. Wszystko zależy o tego, jak mamy urządzone pomieszczenie. W surowym, minimalistycznym wnętrzu można zaszaleć ze wzorami. Natomiast w pomieszczeniu zaaranżowanym z dbałością o najdrobniejsze detale, tapety powinny by delikatne, by nie zaburzyć harmonii aranżacji.

Nie bój się czerni i kontrastów
Przez lata, w większości naszych mieszkań królowały tapety kremowe i w odcieniach brązu. Dziś nastąpił powrót do kolorów. Od kilku sezonów popularne są intensywnie zielone tapety, łączone z fioletem. W sypialniach i pokojach do wypoczynku świetnie wyglądają rozmyte błękity, mocne róże i turkusy. Chętnie wybieranym rozwiązaniem są też tapety czarno-białe. Mogą by pasiaste, prążkowane, z dużymi wzorami czy innymi motywami dekoracyjnymi. Najważniejsze, że są mocnym, a jednocześnie klasycznym kontrastem, który umożliwia dobranie dekoracji wnętrza w innych barwach.
Jeśli mamy nowocześnie urządzone wnętrze, nie musimy bać się też samej czerni. Świetnie wygląda czarna tapeta w połączeniu z połyskliwymi nadrukami. Ciekawym pomysłem są też tapety, które odbijają światło — to też doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej stylistyce wnętrza.
Bez przesady z nadmiarem motywów
Wybór tapet i ich producentów jest obecnie tak wielki, że z pewnością każdy znajdzie coś na miarę swoich potrzeb i oczekiwań. Do wyboru mamy tapety klasyczne i nowoczesne, gładkie, wzorzyste, z nadrukami lub imitacjami faktur materiałowych.
Bardzo dobrym pomysłem jest dobranie do tapet odpowiednich dodatków. Wielu producentów, tworząc tapety, dba o to, by miały one swoje odzwierciedlenie w tkaninach. Można więc dobrać do tapet zasłony czy poduszki z takim samym motywem dekoracyjnym. Oczywiście, bez przesady. Wystarczą dwa lub trzy elementy z tym samym motywem. Nadmiar będzie wyglądał przytłaczająco, a osoby przebywające w takim jednolicie ozdobionym pomieszczeniu z pewnością nie będą czuły się komfortowo. Zadbajmy więc o spokój i relaks naszych domowników i gości. Wybierając więc tapety, nie szalejmy z wzornictwem.

Tapetować możesz sam
Jeśli zdecydowaliśmy się na tapety, czeka nas teraz wyzwanie — trzeba je położyć. Można, co prawda, zlecić to fachowcowi. Jednak dużo większa satysfakcja i oszczędność w portfelu będzie, gdy zabierzemy się za to sami. Wbrew pozorom to nic trudnego. Nowoczesne tapety są lekkie, łatwe do nakładania i zdejmowania.
Kładzenie tapet to jedna z niewielu prac remontowo-budowlanych, przy których możemy obyć się bez pomocy fachowca. Gdy tapety już wybrane i czekają w rolkach na przyklejenie, warto zabrać się za przygotowanie ściany. Im lepiej to zrobimy, tym dłużej nałożone na nie tapety będą prezentowały się efektownie i nienagannie. Jeśli chcemy zamienić stare tapety na nowe, pierwszym krokiem jest usunięcie tych pierwszych. Absolutnie nie kładziemy jednych na drugie — warstwa kleju i tapety nie jest dobrym podłożem do dekoracji ściany. Trzeba więc usunąć tapety, klej i wszelkie inne zabrudzenia, a następnie bardzo dobrze osuszy ścianę. Skutecznym sposobem jest użycie płynu do usuwania tapet, który nakładamy pędzlem, szczotką lub natryskiem. Jeśli na naszych ścianach znajdują się tapety zmywalne, należy przed nałożeniem płynu użyć papieru ściernego.

Czyścimy i wyrównujemy ściany
Zanim zabierzemy się do kładzenia nowych tapet, trzeba ściany wyrównać . Do tego celu warto zaopatrzyć się w zaprawę wyrównującą lub masę szpachlową. A najlepiej obie naraz — ta pierwsza usunie duże ubytki w ścianie, a druga usunie lub zakamufluje drobne nierówności czy niedociągnięcia. Następnie całość szlifujemy i myjemy mydłem malarskim lub ciepłą wodą. Ostatnim etapem przygotowywania powierzchni do kładzenia tapet jest gruntowanie za pomocą emulsji gruntującej.

Wybieramy klej do tapet
Przed położeniem tapet trzeba też zaopatrzyć się we właściwy klej do tapet oraz pamiętać o odpowiednim sposobie przyklejania. Jeżeli mamy tapety winylowe, papierowe, jedwabne lub tekstylne, naklejamy je w tradycyjny sposób — czyli smarujemy klejem i przykładamy do ściany. Odwrotnie, czyli smarowanie ściany, czeka nas natomiast, jeśli nasze tapety mają fizelinowy podkład. Ten drugi sposób jest dużo szybszy i łatwiejszy do wykonania dla budowlanego laika.

Nakładamy, przyklejamy, odcinamy
Tapetowanie zaczynamy od dokładnego wymierzenia pokoju, a na tapetach zaznaczamy kawałki o koło 10 cm większe niż dokładny wymiar ściany. Nakładamy paski tapet poczynając od sufitu. Po przyklejeniu do ściany usuwamy wszystkie pęcherzyki powietrza za pomocą specjalnej szczotki. Gdy całość leży idealnie, odcinamy nadmiar tapety przy podłodze. Pamiętajmy też, że jeśli mamy tapetę bardzo wzorzystą, w kwiaty czy figury geometryczne, musimy zadbać o ciągłość wzorów. Tego rodzaju tapet nie można przyklejać dowolnie — dlatego warto zostawić około 5 cm zakładki. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB