I rura nie pęka

2013-11-19 13:53:33 (ost. akt: 2013-11-19 13:55:29)

Nie myślimy o nich od wiosny do późnej jesieni, a przecież już wkrótce, gdy nadejdą mrozy, może być za późno. Rury. Jak je zabezpieczyć przed niszczycielskim mrozem? Szczególnie narażone są te, które biegną na zewnątrz budynku. Już teraz warto o tym pomyśleć, aby, gdy przyjdzie zima, rura nie pękła.

I rura nie pęka

Autor zdjęcia: Armacell

Od czego zacząć? Od okresowego przeglądu, który pomoże nam wyłapać wszelkie wady, uszczerbki czy nadpęknięcia. Ważne jest też zgromadzenie narzędzi i materiałów montażowych, bez których nie ma mowy o naprawach. — Jednym z niebezpieczeństw czyhających na izolowane rury przebiegające na zewnątrz budynków są pęknięcia powstające w wyniku niskich temperatur i wnikającej w mikroszeczliny wody — mówi nasz ekspert Maria Witkowska. — Wprawdzie izolacje ze spienionego kauczuku renomowanych producentów charakteryzują się bardzo dobrą odpornością na złe warunki atmosferyczne, to jednak po wieloletniej eksploatacji warto przyjrzeć się im z bliska. Istotne jest, że nawet niewielkie pęknięcia mogą ulec powiększeniu w wyniku zamarzania wody, która zmieniając się w lód zwiększa również swoją objętość.

Otul otulinę

Jeśli podczas przeglądu zauważymy jakieś ubytki w otulinie czy pęknięcia powinniśmy szybko to nareperować. Sposób naprawy uzależniony jest od stopnia zniszczenia. — Jeśli podczas sprawdzania izolacji na rurach dostrzeżemy mniejsze pęknięcia i uszczerbki, zastosować możemy specjalną taśmę ze spienionego kauczuku — radzi Maria Witkowska. — Jest ona z jednej strony pokryta warstwą samoprzylepną, dzięki czemu łatwo przyczepić ją do otuliny. Jeśli jednak zniszczenia są znaczne, należy wymienić uszkodzony fragment izolacji. Dzięki temu unikniemy postępującej degradacji i — w przypadku rur z ciepłą cieczą — utraty energii spowodowanej nieszczelnościami — dodaje ekspert.

Zima rur się nie ima
Zimowa aura powoduje ucieczkę ciepła z rur grzewczych w naszych domach, jednak może mieć jeszcze bardziej niszczący wpływ na rury nie tylko z ciepłą, ale i z zimną wodą, której przepływ jest ograniczony.
Podczas gdy płynąca gorąca woda nie zamarza, stojąca ciecz może zmienić stan skupienia i rozsadzić rury, czego konsekwencje mogą być opłakane. Dotyczy to zwłaszcza nieogrzewanych i nieocieplonych piwnic lub instalacji w domkach letnich, które zostają zamknięte na zimę na cztery spusty. Niestety, samo zaizolowanie rur nie wystarcza by zabezpieczyć je przed mrozem. — Zamarzająca woda zwiększa swoją objętość i ,oże rozszczelnić złączenia lub nawet spowodować pęknięcia rury. Aby tego iniknąć warto odpowiednio zabezpieczyć instalację przed mrozem. Oprócz samej otuliny świetnym rozwiązaniem są specjalne kable grzewcze, które umieszczone pod odpowiedniej grubości otuliną uniemożliwią zamarzanie cieczy w rurach. Podłączone do źródła zasilania kable tego typu zapewniają utrzymanie dodatniej temperatury instalacji — mówi nasz ekspert.
Zaletą tego rodzaju rozwiązania jest również wbudowany termostat minimalizujący pobór mocy, dzięki czemu koszty eksploatacji są niewspółmiernie niższe od wartości ewentualnych strat spowodowanych zniszczeniem rur. kr

Lista kontrolna
Poniższa lista kontrolna pozwala na przeprowadzenie odpowiedniej inspekcji i zabezpieczenie rur przed zimą:

• Jeśli rury instalacji przebiegają na zewnątrz budynku — sprawdź stan izolacji.
• Jeśli zauważysz niewielkie pęknięcia na izolacji rur — użyj taśmy ze spienionego kauczuki.
• Jeśli zauważysz znaczne ubytki w izolacji rur — natychmiast wymień uszkodzoną część izolacji.
• Jeśli rury z zimną cieczą przebiegają na zewnątrz budynku — zastosuj kable grzewcze i otuliny.
• Jeśli rury z zimną cieczą znajdują się w nieogrzewanym pomieszczeniu — zastosuj kable grzewcze i otuliny.
• Pamiętajmy, że tak jak w przypadku większości elementów konstrukcyjnych i instalacyjnych w domach prace konserwacyjne i zabezpieczające rury są dużo skuteczniejsze, niż przeprowadzanie remontów po większej awarii. Warto więc zadbać o instalacje z ciepłą zimną wodą zanim jeszcze nadejdą srogie mrozy. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB