Dobrze przeprowadzony remont domu podnosi wartość nieruchomości. Warto za jednym razem pomyśleć również o wykonaniu właściwej termoizolacji, bo to, co standardem było kilkanaście lat temu, dziś trąci myszką. W ten sposób wydatek na remont zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Przykłady termomodernizacji domów sprzed kilkudziesięciu lat pokazują, że nawet w starych budynkach można podnieść standard energetyczny i podnieść komfort życia.
W pierwszej kolejności dom należy poddać audytowi energetycznemu, aby określić optymalny zakres modernizacji i uniknąć wydatków na rozwiązania mające niewielki wpływ na efektywność energetyczną całego budynku. Następnie należy opracować szczegółowy harmonogram prac, obejmujący docieplenie ścian, stropodachu i płyty balkonowej. Po wykonaniu odpowiednich prac zapotrzebowanie budynku na energię spadnie, a temperatura w poszczególnych pomieszczeniach wyrówna się. Remont zapewne wyeliminuje problem przegrzewania się pokoi na piętrze latem i zapobiegnie nadmiernym spadkom temperatur w pomieszczeniach w nocy.
Jakość stolarki i szyb
W efekcie dobrze przeprowadzonych prac, roczne zużycie energii na ogrzewanie danego domu może zmaleć niemal o połowę. Wymiana starych okien na nowe może wymiernie przyczynić się do poprawy standardu energetycznego budynku. Dla zapewnienia odpowiedniej izolacyjności cieplnej znaczenie ma zarówno jakość stolarki, jak i rodzaj szyb zainstalowanych w oknach. — W nowoczesnych oknach używa się szyb zespolonych z wykorzystaniem szkła niskoemisyjnego — mówi Jolanta Lessig, ekspert w dziedzinie szyb. — Szkło niskoemisyjne redukuje straty ciepła, a dodatkowo pozwala na bierne pozyskiwanie energii słonecznej. Dzięki temu poprawia się bilans energetyczny okna, a ogrzanie pomieszczenia wymaga mniejszej ilości energii. Przy wymianie starych okien na nowe, warto zwrócić uwagę z jakich szyb zostały wykonane. Produkowane dziś szyby pozwalają łączyć wysoki poziom izolacyjności cieplnej z innymi przydatnymi właściwościami, takimi jak dźwiękochłonność, samooczyszczanie, czy podwyższony poziom bezpieczeństwa.
Z przeprowadzonych badań wynika, że do najważniejszych przyczyn, które skłoniłyby Polaków do wymiany szyb w oknach należą chęć ograniczenia strat ciepła, obniżenia rachunków za ogrzewanie i zmniejszenia hałasu przedostającego się z zewnątrz. Na kolejnych miejscach znalazły się: zwiększenie dostępu światła dziennego, ograniczenie konieczności częstego mycia szyb i wzrost poziomu bezpieczeństwa. woj
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez