Dobrze rozmieszczone światło poprawia nie tylko nastrój

2014-01-28 10:55:05 (ost. akt: 2014-01-28 10:57:37)

Właściwe oświetlenie miejsca pracy czy nauki jest podstawą komfortu. Praca wymaga skupienia, dlatego warto zadbać o właściwe oświetlenia kącika do nauki i pracy — korzystne dla naszego wzroku oraz samopoczucia. Jeśli chcemy, aby światło wzorowo spełniło swoją rolę, warto nad nim trochę popracować.

Dobrze rozmieszczone światło poprawia nie tylko nastrój
Najbardziej korzystne dla naszego wzroku jest oczywiście światło naturalne, dlatego dobrze jest ustawić biurko czy stół nieopodal okna. Będziemy mogli wtedy korzystać ze światła dziennego tak długo, jak to możliwe. Zimą, gdy zmrok przychodzi wcześnie, pomyślmy o lampach, które z powodzeniem rozświetlą wnętrze. Idealnie dopasowane będzie światło, które podczas pracy nie zmęczy naszych oczu, ale także nie zadziała na nas usypiająco. Zrezygnujmy więc raczej ze światła o barwie jaskrawej i rażącej, ale też o bardzo ciepłej, przytłumionej. Najlepiej, gdy sztuczne światło żarówek łudząco przypomina dzienne. W tej roli sprawdzą się żarówki halogenowe — są trwałe i dają bielsze światło niż zwykłe żarówki.

Lampa na biurku
A raczej postaw lampę na biurku. Lampki biurkowe to najpopularniejszy rodzaj oświetlenia towarzyszącego pracy. Są wygodne, poręczne i koncentrują pasmo światła w miejscu, w którym jest nam ono w danej chwili najbardziej potrzebne, czyli np. na książce czy kartce papieru.
Możemy wybrać model, który jest lekki i przenośny, dzięki czemu będziemy mogli go przestawiać i dostosowywać do potrzeb różnych osób. – Położenie lampy jest niezwykle ważne. Musi ona stać po lewej stronie, jeśli jesteśmy praworęczni, a odwrotnie, gdy piszemy lewą ręką. Tylko wtedy nasza dłoń nie zasłoni światła. Jeżeli ustawimy lampkę dokładnie na wprost twarzy, światło może razić nas w oczy, dlatego koniecznie zarezerwujmy dla niej ten właściwy róg biurka — podpowiada Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma. Klasyczne, biurkowe lampki sprawdzają się także w domowych gabinetach i oficjalnych biurach. Dodatkowo mogą stać się elegancką wizytówką wnętrza. Dobrze zaprezentują się szykowne lampy o prostej formie i ciekawym wzornictwie.

Światło boczne
Jeśli mamy małe biurko i nie chcemy, aby cenną przestrzeń zajmowała nam lampka, możemy pomyśleć o innym rozwiązaniu. Wystarczy po obu stronach biurka zamontować małe kinkiety. Najlepiej, aby znajdowały się one tuż nad naszą głową, ale z zachowaniem odległości umożliwiającej nam swobodę ruchów. Wówczas światło będzie padało równomiernie z obu stron, bez problemu oświetlając nasze stanowisko pracy. Jeżeli brakuje nam miejsca na ścianie, dobrą alternatywą okaże się lampa stojąca z regulowanym stelażem, dzięki któremu bez trudu ustawimy odpowiedni kąt padania światła.
W pomieszczeniu o niskich sufitach niezastąpiony okaże się plafon zawieszony nad samym biurkiem – światło z góry nie będzie raziło nas w oczy, ponieważ całą poświatę skupi na blacie. Pamiętajmy również o tym, że pracując długo przy jednym, niewielkim źródle światła, łatwo możemy przemęczyć oczy, stąd tak ważne jest, abyśmy nie rezygnowali z oświetlenia górnego. Duża lampa czy nowoczesny żyrandol przytulnie doświetlą całe pomieszczenie. kr

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Iza #1320606 | 89.69.*.* 9 lut 2014 16:26

    Oświetlenie mieszkania czy pokoju jest bardzo wazne. Jestem miłosniczką lampek, lameczek itp ;)

    ! - + odpowiedz na ten komentarz