Biogazownie w Polsce to wciąż nowe rozwiązania. Unijne przepisy regulujące ilość energii powstającej z odnawialnych źródeł są dość rygorystyczne i zakładają, że w roku 2020 udział OZE (Odnawialne Źródła Energii) powinien osiągnąć w Polsce poziom 15 proc. Jedną z metod pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł jest produkcja biogazu. Wyjaśniamy, dlaczego warto inwestować w instalację biogazowni.
Energia pozyskana w biogazowni może być i będzie wykorzystana m.in. do ogrzewania domów. Wyznaczenie przez UE obligatoryjnych krajowych celów w zakresie zużycia energii z OZE, gwarantuje właścicielom biogazowni, że znajdą zbyt na swój produkt. Producenci instalacji pozyskujących energię z OZE mogą więc śmiało rozwijać swoje technologie i poszukiwać jeszcze lepszych metod wytwarzania zielonej energii.
Małgorzata Bartkowski,ekspert z branży energetycznej
Produkcja biogazu to przyszłość nie tylko polskiej energetyki, ale także możliwość rozwoju dla rolników oraz inwestorów zainteresowanych lokowaniem kapitału w pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł.
Pionierami w dziedzinie produkcji biogazu są Austriacy, Niemcy oraz Czesi. W tych krajach biogazownie rolnicze to naturalny element krajobrazu terenów uprawnych, a farmerzy tworzą specjalne spółdzielnie, które nie tylko inwestują w budowę biogazowni, ale czerpią wymierne korzyści ze sprzedaży biogazu i nie mają problemów z utylizacją odpadów organicznych ze swoich gospodarstw.
źródło: REECO
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez