Złe użytkowanie mieszkania może generować awarie

2014-02-19 10:48:48 (ost. akt: 2014-02-25 12:02:14)

Gdy kilka miesięcy czy lat po zakupie mieszkania pojawiają się w nim grzyb, pleśń czy różnego rodzaju usterki, bardzo często obwiniamy o to wykonawcę budynku. Tymczasem wiele kłopotów sprawia także niewłaściwe użytkowanie mieszkania. Warto o tym pamiętać już w chwili, gdy odbieramy od dewelopera klucze do własnego M.

Złe użytkowanie mieszkania może generować awarie

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Poważne następstwa dla naszych domów i mieszkań może przynieść niewłaściwa wentylacja. Powietrze znajdujące się w nich nigdy nie jest idealnie czyste — ulega ono zawilgoceniu i zanieczyszczeniu poprzez oddychanie ludzi i zwierząt, pranie i suszenie ubrań, branie gorących kąpieli czy długich pryszniców. A jednocześnie montujemy nowoczesne, szczelne okna, które całkowicie uniemożliwiają cyrkulację. Tymczasem brak napływu świeżego powietrza powoduje wzrost wilgotności w pomieszczeniach. Para wodna osadza się na ścianach, meblach, dywanach. Dużo dwutlenku węgla, a mało tlenu stanowi też realne zagrożenie dla mieszkańców, jeśli ogrzewają wnętrza za pomocą kominków czy pieców gazowych. Brak przepływu powietrza jest więc niebezpieczny dla zdrowia, a czasem nawet życia domowników.

Sami stwarzamy problemy z wentylacją
Błędem, jaki popełnia wielu mieszkańców, jest zasłanianie kratek wentylacyjnych w kuchni, łazience czy innych pomieszczeniach. Kratka wentylacyjna w łazience ma bowiem za zadanie nie tylko umożliwiać cyrkulację powietrza, ale też odprowadzanie szkodliwych gazów, jakie wydzielają się podczas pracy piecyka gazowego. Brak przepływu powietrza może w przypadku niesprawnego piecyka czy instalacji doprowadzić do zatrucia gazem. Oprócz odsłonięcia kratek wentylacyjnych warto też zadbać o rozszczelnienie okien.

Nawiewniki sposobem na wilgoć
Najlepszym sposobem na prawidłową cyrkulację powietrza jest wietrzenie wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Gdy tego nie robimy, od razu po wejściu do mieszkania można wyczuć zaduch i wilgoć. Warto zwrócić też uwagę na stale zaparowane okna czy wilgotne rury — to też sygnał, że w mieszkaniu jest zbyt duża wilgotność. A to prosta droga do rozwoju szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów. Aby w szczelnym domu zadbać o wymianę powietrza, wystarczy zamontować w oknach lub w ścianach specjalne nawiewniki. Są to niewielkie urządzenia, które w sposób ciągły i w ilościach zgodnych z obowiązującymi normami doprowadzają powietrze do pomieszczeń.

Jak walczyć z grzybem
Co zrobić, jeśli do tej pory nie do końca dbaliśmy o mieszkanie i grzyb jednak pojawił się na naszych ścianach? Jeśli jest to dopiero wstępny etap rozwoju grzyba czy pleśni, trzeba pozbyć się jej za pomocą szorowania szorstką szczotką. Dużo większy problem jest wtedy, gdy grzyb zdążył wniknąć w ścianę głębiej. Wtedy konieczne jest skuwanie tynku i odkażanie samego podłoża. Co więcej, nie wystarczy skuć jedynie miejsca, w którym osiedlił się grzyb, ale też całą powierzchnię w promieniu jednego metra od głównego skupiska pleśni. Po oczyszczeniu podłoża warto też użyć specjalistycznego preparatu służącego do zwalczania grzybów i pleśni. abc

ZDANIEM SPECJALISTÓW
Wioletta Ząbek, specjalista ds. PR i IR, Polnord SA
Kluczowe są pierwsze 2-3 lata użytkowania mieszkania, do momentu znacznego zredukowania wilgoci technologicznej i o tym należy bezwzględnie pamiętać. Jako jednemu z większych deweloperów w Polsce bardzo zależy nam na zadowoleniu naszych klientów i dlatego chcemy upowszechniać wiedzę o prawidłowym używaniu mieszkania, gdyż z naszych doświadczeń wynika, iż część klientów nie jest jej świadoma.
Klienci osiedla Tęczowy Las budowanego przez firmę Polnord otrzymują obligatoryjnie taką instrukcję przy odbiorze mieszkania i są informowani o wpływie technologii wykonania na początkowe warunki użytkowania lokalu oraz sposobie funkcjonowania wentylacji mechanicznej. W instrukcji używania mieszkania opisana jest technologia i materiały wykorzystane w poszczególnych pomieszczeniach oraz zasady właściwego ich użytkowania. Dotyczy to m.in. ścian, podłóg, balkonów, okien, instalacji wewnętrznych czy oświetlenia.
Przyjrzyjmy się, jak powstaje pleśń na ścianach wskutek niewłaściwego używania mieszkania. Wiele budynków posiada system wentylacji mechanicznej. Okna wyposażone są w nawiewniki, które odsłonięte umożliwiają wentylację pomieszczeń. Wywiew powietrza następuje przez system wentylatorów mechanicznych umieszczonych w pomieszczeniach aneksu kuchennego, łazienki i garderoby.
W zimie, gdy mieszkania są rzadziej wietrzone, pojawia się problem wysokiej wilgotności. Fakt tej wilgotności można zauważyć choćby na szybach w oknach, gdzie zdarza się zaobserwować skraplającą się parę wodną. Świadczy ona o bardzo dużej wilgotności w mieszkaniu. Bardzo dobra szczelność okien PCV, zasłonięte nawiewniki, brak wietrzenia pomieszczeń powoduje osadzanie się wody na pakietach szybowych. Codzienne gotowanie, kąpiel, pranie są przyczyną zwiększania wilgotności. Optymalna wilgotność powietrza, w której człowiek najlepiej się czuje, to 40-60 proc. Taka wilgotność służy nie tylko zdrowiu człowieka, ale również jest korzystna dla ubrań, podłóg, mebli oraz książek.

Bożena Kowalczyk, asystent zarządu spółki ARBET Investment Group Sp. z o.o.
W Kodeksie cywilnym nie ma terminu „usterka”, jest tylko „wada” (usuwalne/nieusuwalne, istotne/nieistotne), usterka jest więc pojęciem potocznym, synonimem wady. Wada powstaje np. w projekcie, a usterka wychodzi od wykonawcy (dewelopera lub np. firmy wykończeniowej) lub jest konsekwencją nieprawidłowej eksploatacji lokalu. „Wady” lub „Usterki ”, oznaczają w rozumieniu Umowy każdą nieprawidłowość lub niezgodność z Umową lub przepisami. Jest to bardzo szeroka definicja, która w swoim zakresie może obejmować szereg
nieprawidłowości lub niezgodności,
które wcale nie muszą stanowić o niewykonaniu lub nienależytym wykonaniu przez Wykonawcę przedmiotowego
zobowiązania.

Anna Szymczak, prezes zarządu IPB Sp. z o.o. w Iławie
[i]Ze sprzedażą mieszkań jest podobnie jak ze sprzedażą sprzętu RTV czy AGD. W jednym i drugim przypadku wraz z zakupionym produktem klient otrzymuje instrukcję jego obsługi oraz gwarancję. Użytkowanie sprzętu zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją obsługi powoduje, że się nie psuje, nie ma problemów z jego eksploatacją i służy nam na długie lata. Tak samo jest z mieszkaniami - odpowiednie ich użytkowanie sprawia, że podczas eksploatacji zmniejsza się ryzyko wystąpienia awarii i niedogodności.
Dlatego też w Iławskim Przedsiębiorstwie Budowlanym każde mieszkanie, do którego klucze przekazujemy klientowi, otrzymuje szczegółową instrukcję użytkowania wraz z kartą gwarancji i rękojmi. Dbamy o satysfakcję naszych klientów z dokonanego zakupu i przyszłej eksploatacji mieszkań. W momencie przekazania kluczy do mieszkań nasi klienci zostają szczegółowo poinformowani, co powinni, a czego nie powinni robić, żeby przyszła eksploatacja mieszkania była komfortowa i bezproblemowa. W instrukcji użytkowania mieszkania zawarte są konkretne wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób powinno być użytkowane mieszkanie, co należy robić, a czego unikać, żeby zapobiec późniejszym ewentualnym problemom z jego eksploatacją. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że nowe lokale mieszkalne w pierwszych latach użytkowania wymagają szczególnego zwrócenia uwagi na właściwą ich eksploatację. W okresie jesienno-zimowym (sezonie grzewczym) lokale winny być ogrzewane do wysokości normowych temperatur oraz wietrzone, aby zapewniona była odpowiednia wilgotność. Powyższe wymagania wynikają z nagromadzenia się w elementach budynku tzw. „wilgoci (wody) wbudowanej”, która jeszcze nie odparowała po zakończeniu procesu budowy oraz szczelnością obecnie montowanej stolarki okiennej. Również system wentylacji zastosowany w mieszkaniach stanowi bardzo istotny element utrzymania odpowiedniego mikroklimatu. Poszczególne elementy wykończeniowe lokalu winny być przez użytkowników używane zgodnie z przeznaczeniem, zadbane i odpowiednio konserwowane. Jeśli te podstawowe warunki będą przestrzegane przez użytkowników mieszkań, nie powinno być żadnych problemów z ich eksploatacją.

Wybudowane przez dewelopera mieszkania są objęte gwarancją i usterki powstałe z winy dewelopera usuwane są w ramach gwarancji. Okres trwania gwarancji zależy od tego jakiego elementu ona dotyczy i z reguły jest to okres 12 lub 36 miesięcy.
Niestety istnieje wiele przypadków nieprawidłowej eksploatacji mieszkań np. poprzez niewłaściwą wentylację pomieszczeń. Wentylacja, to zorganizowany proces wymiany powietrza zanieczyszczonego na świeże. Powietrze dostaje się do pomieszczenia (pokoje, kuchnia) przez przegrodę zewnętrzną (ściana, okno), nasyca się zanieczyszczeniami i przepływa do pomieszczeń, w których znajdują się klatki wentylacyjne (łazienka, kuchnia, WC), a stamtąd kanałami wentylacyjnymi odprowadzane na zewnątrz. Zadaniem wentylacji jest także zmniejszenie zawartości pary wodnej w powietrzu wewnętrznym. Źródłem pary wodnej w budynkach mieszkalnych są ludzie (oddychanie, wydzielanie przez skórę) oraz także czynności domowe takie jak pranie, gotowanie, kąpiel, czy zmywanie. W przypadku niedostatecznej wentylacji może wystąpić kondensacja pary wodnej na "zimnych" powierzchniach ścian zewnętrznych. Zjawiska te występują szczególnie w mieszkaniach gdzie ze względów oszczędnościowych ich użytkownicy utrzymują obniżoną temperaturę. W takich przypadkach często występuje zawilgocenia ścian, rozwój pleśni i grzybów. Podstawowym warunkiem umożliwiającym działanie wentylacji grawitacyjnej, jest zapewnienie dopływu powietrza zewnętrznego do mieszkań. Od kiedy zaczęto stosować okna PCV, które charakteryzują się bardzo dużą szczelnością, niewłaściwa ich eksploatacja jest najczęstszą przyczyną braku właściwej wentylacji. Inną przyczyną jest nadmierne uszczelnienie okien powodujące brak napływu powietrza zewnętrznego.
Często spotykane zakłócenia w działaniu wentylacji to niewłaściwe użytkowanie mieszkań. Zaliczyć do nich można: dokonywanie przeróbek kanałów wentylacyjnych, montaż wyciągów kuchennych, montaż wentylatorów łazienkowych. Stały dopływ świeżego powietrza można osiągnąć poprzez: wietrzenie mieszkania, korzystanie z funkcji rozszczelniania okien, nie zasłanianie kratek wentylacyjnych oraz otworów w drzwiach łazienkowych.
Prawidłowa eksploatacja, to również bieżąca konserwacja elementów i urządzeń zewnętrznych mieszkania, o czym również często zapominają ich właściciele. Dotyczy to np. elementów balkonów, ich okładzin lub balustrad, które przy braku konserwacji przez właścicieli ulegają naturalnym zmianom pod wpływem warunków atmosferycznych (naloty, zacieki).
Jak widzimy, bardzo ważna jest świadoma eksploatacja mieszkania przez użytkownika.[/i]

Wiesław Gołaszewski, prezes WPB „Rombud“ Sp. z o.o.
Budynek, mieszkanie to wyrób, na który wykonawca daje gwarancję. Ale żeby gwarancja została utrzymana przez wykonawcę czy też dewelopera, użytkownik musi spełnić pewne warunki. Przy przekazaniu mieszkania, już od wielu lat, przekazujemy Instrukcję Użytkowania, do której należy się stosować.
Największym problemem, z którym
borykają się wykonawcy i deweloperzy, jest temat zachowania właściwych
parametrów cieplno-wilgotnościowych w mieszkaniu. Problem zaczął się od momentu pojawienia się szczelnych okien PCV. Użytkownicy powinni przewietrzać mieszkania, jednak w wyniku oszczędności ciepła nie czynią tego. Często zdarza się, że zimą zaklejają nawiewniki, które uniemożliwiają dopływ powietrza.
Nie można tego robić. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, uszczelnianie nawiewników może być powodem utraty roszczeń z tytułu zagrzybiania mieszkania. Tym bardziej, że z powodu braku pomieszczeń na suszarnię, pranie często suszy się
w pokojach.
Z prawidłową wentylacją mieszkań wiąże się także zasłanianie kratek wlotem z okapu. Brakuje wtedy możliwości odprowadzania zużytego powietrza w sposób grawitacyjny.
Innym problemem z właściwym użytkowaniem mieszkania i zwiększeniem ryzyka występowania usterek jest samodzielność w wykonywaniu aranżacji mieszkania. Często zdarzają się zmiany usytuowania np. kabiny prysznicowej bez właściwej izolacji przeciwwodnej ścian. Może to spowodować występowanie zawilgocenia po drugiej stronie ściany. Sugerujemy, żeby wykończenie mieszkań było dokonywane pod nadzorem osób posiadających stosowne uprawnienia i wiedzę praktyczną.
Przykładem narażania własnego mieszkania na usterki jest np. nadmierne wkuwanie rur odpływowych w ścianki działowe. Może to powodować rysy na ściankach działowych trudne do usunięcia, a zawinione przez użytkownika.
Zdarzają się usterki związane z brakiem prawidłowego utrzymania w czystości elementów balkonu lub loggii. Użytkownicy utrzymują w czystości mieszkanie, ale już zapominają, że posadzka balkonu, obróbka blacharska, balustrada balkonowa też wymagają bieżącego czyszczenia i to środkami do tego przeznaczonymi, ażeby nie spowodować przyspieszonej korozji. Często obecnie stosowane balustrady ze stali nierdzewnej wymagają pielęgnacji dla uzyskania ładnego efektu.
Tak, jak dba się o samochód, dokonując okresowych przeglądów, tak należy dbać o mieszkanie czy dom.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Regun #2962710 | 94.254.*.* 22 sie 2020 08:13

    Polecam nowe mieszkania, ja czekam na swoje – zarezerwowałem M na Łubinowej, na nowo powstającym osiedlu Dębowa Oaza w Ostrołęce. Tam jakość lepsza niż w starych mieszkaniach, tak uważam.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz