Wiosna na tarasie

2014-03-04 11:32:57 (ost. akt: 2014-03-04 11:41:56)

Coraz śmielej otwieramy okna. Zaglądamy na balkon i taras, by sprawdzić jak zniosły zimę. Wprawdzie mrozy trwały krótko, ale to nie znaczy, że nie zniszczyły np. kafli czy płytek.

Wiosna na tarasie

Autor zdjęcia: Polbruk

Taras to wyjątkowe miejsce — przedłużenie domu. Podobnie balkon. Chętnie spędzamy tu wolne letnie popołudnia, wygrzewamy się, hodujemy kwiaty. Z racji swojego położenia warto urządzić to miejsce tak, abyśmy czuli się dobrze i bezpiecznie. Szczególne znaczenie ma nawierzchnia, która powinna współgrać z charakterem domu czy mieszkania.

Kamień czy drewno
Taras można wyłożyć drewnem. Pisaliśmy o tym wiele razy. Dobrym i trwałym rozwiązaniem jest zastosowanie np. płyt tarasowych. Przyjemnie jest chodzić boso po nagrzanym słońcem kamieniu.
Poza tym zdecydowana większość ludzi dobrze odpoczywa w naturalnym otoczeniu, dlatego też chętnie sięgamy po wspomniane już drewno, kamień czy wiklinę. Zanim jednak ustawimy rattanowe fotele, dębowy stół czy leżaki w modnym kolorze wenge lub te wykonane z bielonego drewna, koniecznie trzeba zadbać o podstawę każdego tarasu, czyli jego nawierzchnię. Posadzka musi być bowiem nie tylko odporna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, śnieg czy palące słońce, ale także funkcjonalna i ładna.

Centrum strefy relaksu
Płyty tarasowe są dostępne w różnorodnych kolorach, kształtach oraz wymiarach. Mamy więc do dyspozycji fakturę przypominającą prawdziwy piaskowiec. Ich naturalny wygląd sprawia, że doskonale komponują się zarówno z kamieniem, drewnem, jak kostką brukową. Elementy kwadratowe i prostokątne szczególnie dobrze sprawdzą się na obrzeżach tarasu oraz w jego narożnikach, na środku natomiast można pokusić się o bardziej oryginalne rozwiązanie i z dostępnych detali ułożyć mniejsze lub większe koło.
Koncentrycznie ułożone płyty mogą się także stać naturalnym centrum strefy relaksu na tarasie, a także punktem wyjścia do rozlokowania poszczególnych mebli wypoczynkowych czy donic z kwiatami.
Kolejnym pomysłem jest połączenie różnokolorowej nawierzchni z prostymi, jednobarwnymi meblami ogrodowymi. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB