Elementy komunikacji dachowej, czyli bezpieczne chodzenie po dachu

2014-03-18 11:50:54 (ost. akt: 2014-03-18 12:00:54)

Zewnętrzne pokrycie dachu ma być wytrzymałe, a jednocześnie estetycznie się prezentować. Podczas projektowania i późniejszego wykonania dachu trzeba jednak pamiętać, że czasem trzeba będzie po nim chodzić. Pamiętajmy więc o ławach i stopniach, z których korzystać będą nie tylko kominiarze, ale też osoby naprawiające uszkodzenia w pokryciu.

Elementy komunikacji dachowej, czyli bezpieczne chodzenie po dachu

Autor zdjęcia: Krause

Na dach wchodzić trzeba dość regularnie. Konieczne są przecież regularne kontrole komina, przeprowadzane przez fachowca. Trzeba też pamiętać, że pokrycie dachowe, choć na początku prezentuje się bez zarzutu, z biegiem czasu może wymagać naprawy. Zarówno dachówki, jak i blachodachówka są materiałami o ograniczonej żywotności. Nawet, jeśli producenci dają kilkanaście czy kilkadziesiąt lat gwarancji, w końcu będą wymagały naprawy. Trzeba o tym pamiętać już na etapie projektowania dachu.
W projekcie musi się znaleźć miejsce na ławy i stopnie kominiarskie, które umożliwią bezpieczne i bezproblemowe poruszanie się po połaci dachu.

Kiedy montaż jest obowiązkowy?
Liczba ław kominiarskich czy stopni jest uzależniona od rodzaju i wielkości naszego dachu. Jeśli ma niewielki stopień nachylenia i ma prostą, dwuspadową konstrukcję, elementów komunikacyjnych może być niewiele. Ich liczba rośnie wraz ze skomplikowaniem powierzchni dachowej czy kątem jej nachylenia.
Montaż ław i stopni kominiarskich jest odgórnie narzucony przez wymogi prawne. Obowiązkowo trzeba je zamontować, jeżeli kąt nachylenia połaci naszego dachu jest większy niż 25 stopni, a dodatkowo pokrycie dachowe stanowią materiały łamliwe (zwykłe dachówki). W przypadku dachów o mniejszym spadzie elementy komunikacji dachowej nie są prawnie wymagane, co jednak nie znaczy, że możemy sobie ich montaż odpuścić.

Tańsze stopnie niż podnośnik
Wielu inwestorów lekceważy dodatkowe akcesoria, takie jak ławy czy stopnie. Dzięki temu zmniejszają koszty wybudowania całego dachu. Oszczędności te są jednak pozorne. najczęściej możemy cieszyć się z nich do momentu, gdy pojawią się jakieś usterki. Mamy wtedy do wyboru wyjście na dach niczym nie zabezpieczony albo wynajęcie samochodu z podnośnikiem. A kominiarze, choć nie mają lęku wysokości i potrafią zachować zimną krew, raczej nie są kaskaderami i nie zaryzykują wchodzenia na dach, po którym nie da się chodzić. Krótko mówiąc — oszczędzanie na elementach komunikacji dachowej w dłuższej perspektywie jest po prostu nieopłacalne.

Wytrzymałe, odporne, niezawodne
Aby ławy i stopnie kominiarskie spełniły swoje zadanie, muszą być nie tylko dobrze dobrane, ale też wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Inwestorzy powinni zwracać szczególną uwagę na akcesoria, które spełniają najwyższe standardy jakości. Najlepiej, by pochodziły od tego samego producenta, u którego zamawiane są pozostałe elementy pokrycia dachowego. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wszystkie akcesoria będą do siebie idealnie dopasowane.
Ławy i stopnie kominiarskie najczęściej wykonywane są z wysokiej jakości aluminium lub z ocynkowanej stali. Pokryte są farbami w różnych kolorach, dzięki czemu bez problemu można dopasować barwę stopnia czy ławy do kolorystyki całego pokrycia dachowego.
Elementy komunikacji dachowej są odporne na działanie czynników mechanicznych i atmosferycznych. Niestraszna im woda deszczowa, silny mróz czy porywisty wiatr. Nawet przez wiele lat po zamontowaniu mają taką samą wytrzymałość i odporność. Ławy i stopnie mają najczęściej ażurową powierzchnię, dzięki czemu na ich powierzchni nie zbiera się śnieg ani woda deszczowa — w zimie nie zamarzają i można po nich bezpiecznie chodzić np. podczas odśnieżania powierzchni dachu.

Montowane do więźby dachowej

Równie ważny jest prawidłowy montaż. Ława czy stopień, które nie są odpowiednio przykręcone, nie tylko nie spełnią swojego zadania, ale też są poważnym zagrożeniem dla osoby, która zdecyduje się wejść na dach. Wszystkie elementy komunikacji dachowej powinny być zamontowane na specjalnych wspornikach, które przytwierdzone są do elementów więźby dachowej. Najważniejsze, by prace te wykonywali fachowcy, którzy zadbają o stabilność, wytrzymałość i niezawodność stopni i ław.

Stopień po stopniu jak drabinka
Fachowo zamontowane stopnie powinny na dachu tworzyć niby-drabinkę, która będzie prowadzić do wszystkich strategicznych miejsc: komina, anteny czy okna dachowego. Ławy muszą być natomiast jak najbliżej tych punktów, aby osoba znajdująca się na dachu mogła swobodnie na nich stanąć i zająć pracami naprawczymi i konserwacyjnymi. Fachowiec musi przecież skupić się na swojej pracy, a nie cały czas uważać, by nie spaść z kiepsko zamontowanej drabinki.

Drabiny dla kominiarza i dekarza
A co, jeśli nie ma ław i stopni? W nowo powstających budynkach można zadbać o zamontowanie odpowiednich elementów komunikacji dachowej. Jednak w przypadku starych pokryć dachowych trzeba się pogodzić ze stanem faktycznym.
Doskonałym rozwiązaniem, które zapewni bezpieczne i bezproblemowe poruszanie się po każdym rodzaju dachu, są drabiny dachowe i kominiarskie. Nie tylko ułatwiają one pracę kominiarza czy konserwatora, ale też przydadzą się podczas prac remontowych. Drabiny mogą być wykonane z aluminium, drewna lub połączenia obu tych materiałów. Są bardzo funkcjonalne, lekkie, łatwe do przenoszenia z miejsca na miejsce. Są specjalnie wyprofilowane, co ułatwia ich montaż na dachach o różnym kształcie czy kącie nachylenia.
Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB