Dobieraj jednolite klamki

2014-03-25 14:46:32 (ost. akt: 2014-03-25 14:48:04)

Gdy kupujemy lub wymieniamy drzwi w domu lub mieszkaniu, zwykle skupiamy się na ich estetyce i funkcjonalności, a niejako omijamy detale, które również mają wpływ na ostateczny efekt. Jednym z takich detali są klamki.

Dobieraj jednolite klamki

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Im więcej mamy w domu pomieszczeń, tym więcej drzwi musimy w nich wstawić. Większe jest też ryzyko, że popełnimy błędy w ich dopasowaniu do siebie. Kiepsko wyglądają w pobliżu siebie nowoczesne klamki chromowane i stylizowane na stare, pokryte postarzanym srebrem. Równie kiepski efekt daje połączenie różnych kształtów rączek. Im większy miszmasz, tym gorzej dla estetyki całego pomieszczenia. Dlatego już na etapie zakupu drzwi warto dobrze przyglądać się klamkom i wyeliminować błędy.

Kształt kształtowi nierówny
Najczęściej popełnianym przez nas błędem w doborze klamek jest niedopasowanie klamek mieszkania pod względem kształtu. Razi to szczególnie wtedy, gdy do każdego pomieszczenia domu wchodzimy z przedpokoju i wszystkie klamki znajdują się w zasięgu wzroku. Często zdarza się tak, że drzwi do WC, sąsiadujące z drzwiami do łazienki mają inne klamki — jedne o kwadraturze kubistycznej, drugie obłe albo na szyldach zaokrąglonych i prostokątnych. Nie wygląda to zbyt estetycznie i psuje efekt nawet wtedy, gdy zamontowane drzwi są doskonałej jakości i idealnie dopasowane do kolorystyki ścian czy dodatków.

Wszystkie kolory tęczy
Klamki dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Pamiętajmy, że nawet klamki srebrne mogą mieć wiele odcieni — błyszczące, matowe, w kolorze starego srebra. Co robić, gdy musimy dokupić nową klamkę, bo stara się zużyła? Jak ją dopasować do reszty? W takim wypadku dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą do sklepu tej starej klamki, by przynajmniej dopasować kolor.

Dopasowanie rozmiarów
Kolejnym, najczęściej powtarzanym błędem w wyborze klamek jest ich różnorodny kształt i wielkość. W efekcie mamy w obrębie kilku metrów klamki klasyczne, gałki, klamki na kwadratowej rozetce albo na długim szyldzie. Skutek jest widoczny gołym okiem.

Klamki i uchwyty meblowe
Ostatnim błędem, który zdarza się dość często jest brak kompatybilności klamek i pozostałych elementów np. uchwytów meblowych. Uchwyty w szafach i szafkach mają np. inne odcienie i kolory, niż klamki przy drzwiach do poszczególnych pomieszczeń. W takiej sytuacji dobrze jest ujednolicić wszystkie elementy tak by ze sobą współgrały.
Wbrew pozorom detal ma duże znaczenie. Jedna czy dwie niewłaściwie dobrane klamki potrafią zepsuć całą ogromną pracę, jaką w projekt mieszkania włożył architekt wnętrz czy inwestor, który samodzielnie urządzał pomieszczenia. Dlatego przy wyborze nie tylko klamek, ale też innych detali do naszych wnętrz, warto kierować się zasadą jednolitości. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB