Małą łazienkę można powiększyć

2014-04-22 10:45:01 (ost. akt: 2014-04-22 10:47:18)

Urządzanie niewielkiej przestrzeni może być dużo bardziej problemowe niż aranżacja dużego metrażu. A już szczególną uwagę trzeba poświęcić łazience, która ma być jednocześnie komfortowa, funkcjonalna i stanowić naszą prywatną przestrzeń relaksu.

Małą łazienkę można powiększyć

Autor zdjęcia: Salon Blu

Co prawda wnętrza nie da się rozciągnąć, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by je optycznie powiększyć. Przemyślane ustawienie mebli i sprzętu w połączeniu z niewielkimi trickami sprawią, że nawet niewielka łazienka zyska na wielkości. Podczas aranżacji łazienki często trzeba będzie iść na kompromis między naszymi potrzebami a możliwościami wnętrza. Czasem zamiast wanny o wiele bardziej korzystny będzie montaż kabiny prysznicowej, miejsca na pralkę trzeba będzie szukać w kuchni, a zamiast szafki na ręczniki wygospodarować miejsce w szafie w sypialni lub przedpokoju.

Najpierw projekt, potem wykonanie
Zanim zaczniemy remont lub przemeblowanie łazienki, warto zrobić wirtualny projekt w formie komputerowej wizualizacji. Dzięki temu możemy dostrzec do wiele więcej możliwości i sprawdzić kilka wersji ustawienia, zanim zdecydujemy się na konkretny, najbardziej dla nas korzystny rozkład. Wystarczy właściwe zwymiarowanie łazienki, a potem dobranie kolekcji płytek, ceramiki, mebli i baterii i sprawdzenie, jak prezentuje się gotowy projekt.
Wybierając sprzęty do łazienki pamiętajmy, by decydować się na takie modele, które nie będą przytłaczały pomieszczenia swoimi rozmiarami lub kolorystyką. Kabina prysznicowa powinna mieć przezroczyste ścianki, co da wrażenie większej przestrzenności. Pamiętajmy też, że w małych pomieszczeniach lepiej wyglądają kształty owalne, które dodają łazience lekkości i wdzięku.

Powiększysz światłem i kolorem

Duże znaczenie ma też oświetlenie oraz kolorystyka — nawet najbardziej funkcjonalnie urządzone wnętrze będzie sprawiało wrażenie ciasnego i mało przytulnego, jeśli wybierzemy nieodpowiednie kolory. Do optycznego powiększeni posłużą kolory, kształty i faktura materiałów użytych do wykończenia ścian i podłóg. Bardzo ważną rolę w niewielkich pomieszczeniach odgrywają lustra i oświetlenie. Ustawione w odpowiednich miejscach szklane tafle mogą dodawać głębi i przestrzeni. Dwa duże lustra ustawione naprzeciw siebie powiększą optycznie naszą łazienkę.

Wady i zalety łazienki z toaletą

Wiele osób nadal decyduje się na połączenie łazienki z toaletą. Rozwiązanie to ma sporo zalet, ale też i wad, dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim zabierzemy się za wykuwanie ściany między tymi dwoma pomieszczeniami. Wadą jest zwiększony ruch domowników w tym miejscu. Natomiast zaletą takiego rozwiązania jest zwiększenie przestrzeni, którą dysponujemy, dzięki czemu uzyskujemy więcej możliwości zaprojektowania wnętrza. Unikalnym rozwiązaniem, służącym do zaoszczędzenia miejsca, jest umieszczenie umywalki nad wanną, przy jednoczesnym zachowaniu wygody korzystania z obydwu tych urządzeń. Przy przebudowie łazienki i toalety w jedno pomieszczenie nie musimy rezygnować z wanny ani prysznica. Istnieją inne rozwiązania: kabina prysznicowa nawannowa, kabina na głębokim brodziku.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB