Dzielenie przestrzeni mieszkalnej za pomocą drzwi podwieszanych

2010-10-04 12:00:00 (ost. akt: 2010-10-05 14:14:48)

Dzielenie przestrzeni mieszkalnej to nie lada wyzwanie. Szukamy estetycznych i praktycznych rozwiązań, dzięki którym nasze mieszkanie będzie bardziej funkcjonalne, a jednocześnie nie straci swojego niepowtarzalnego klimatu.

W ostatnich latach w naszych domach i mieszkaniach popularnością cieszą się otwarte przestrzenie, które dają poczucie swobody. Z drugiej strony potrzebujemy osobnego miejsca na garderobę czy cichego kąta do pracy. Bywa, że chcemy ukryć lub zasłonić np. kuchenkę pełną garnków czy płaszcze wiszące w przedpokoju. W takich sytuacjach podzielenie przestrzeni staje się nieodzowne.

Drzwi podwieszane nie niszczą podłogi
Dysponując sporym metrażem, z łatwością możemy podzielić przestrzeń mieszkania na wygodne i funkcjonalne części. Nie zawsze konieczne jest jednak stawianie ścianek działowych. Poszczególne strefy możemy akcentować meblami, kolorystyką, oświetleniem lub rodzajem podłogi. Nowatorską propozycją jest zastosowanie do dzielenia przestrzeni drzwi podwieszanych.
— Takie rozwiązanie to bardzo wygodny sposób aranżowania przestrzeni — przekonuje Monika Szczęsny, dyrektor reklamy i projektant wnętrz firmy Komandor. — Poprzez jej szybkie powiększanie lub zmniejszanie z łatwością możemy wyznaczyć poszczególne, funkcjonalne strefy w mieszkaniu. A co najważniejsze i najbardziej nowatorskie: nie musimy niszczyć podłogi, aby takie drzwi zamontować.

Zasłonić i podzielić strefy w mieszkaniu
Drzwi podwieszane to rozwiązanie estetyczne i praktyczne, dzięki któremu możemy w dowolnej chwili odsłaniać lub zasłaniać wybrany fragment wnętrza. W ten sposób z łatwością oddzielimy kuchnię i jadalnię od salonu oraz części wypoczynkowej. Pozwoli nam to zasłonić przestrzeń użytkową kuchni, kiedy np. odwiedzą nas niespodziewani goście.
Urządzając mieszkanie, często musimy pogodzić potrzeby wszystkich domowników. Każdy marzy o miejscu, w którym mógłby odpoczywać i spędzać czas w ulubiony sposób. Jest to szczególnie trudno osiągnąć funkcjonując w otwartej przestrzeni.
Dzięki zastosowaniu drzwi podwieszanych możemy w prosty sposób zaaranżować oddzielny kąt do pracy czy nauki, wydzielić sferę do spania lub urządzić garderobę. Co bardzo ważne, tego rodzaju drzwi nie zajmują tyle miejsca, co klasyczne skrzydła. Ponadto pozwalają zachować jednolite przejścia pomiędzy pomieszczeniami, bez naruszania powierzchni podłogi.

Ciekawe wzornictwo na skrzydłach
Drzwi podwieszane w pomieszczeniu są także dodatkowym elementem jego wystroju. Ciekawa kolorystyka, faktura oraz inne cechy wykorzystanego materiału dają możliwość dopasowania charakteru wypełnienia drzwi do każdego wnętrza. Dostępna konstrukcja pozwala na budowanie skrzydeł o dużych rozmiarach — do 1,5 m szerokości — dzięki czemu można je komponować z powierzchnią ściany, a nawet zabudować całą jej wysokość. W ten sposób drzwi przesuwane nie tylko znakomicie zastępują ścianki działowe, ale stają się funkcjonalną ozdobą naszego mieszkania. Wysoka jakość systemów drzwiowych gwarantuje ich funkcjonalność i komfort użytkowania przez wiele lat.

Do wyboru mamy dwa systemy drzwi podwieszanych
Monika Szczęsny, projektant wnętrz firmy Komandor
W systemach drzwi podwieszanych można wykonać poziome podziały na różnych wysokościach oraz łączyć materiały wypełnień z płyty o grubości 10 mm, albo też szyby lub lustra 4-4,6 mm. Wprowadziliśmy na rynek dwa systemy drzwi podwieszanych: pojedynczy i podwójny. System pojedynczy umożliwia wykonanie lekkich drzwi o konstrukcji opartej na profilach aluminiowych, w których mamy możliwość montażu klamki chowanej. Klamkę można montować z jednej lub z obu stron drzwi, przy użyciu odpowiedniej listwy.
Z kolei podwójny system drzwi podwieszanych umożliwia wykonanie drzwi z odmiennym wypełnieniem z każdej strony. Daje to szansę dopasowania ich do stylistyki wnętrz z obu stron skrzydła. Dodatkowo, w systemie podwójnym mamy możliwość zastosowania dwóch rodzajów uchwytów: kasetowego lub klamki chowanej. Możemy zamontować je z jednej lub z obu stron drzwi. W systemie podwójnym przewidziano również montaż toru do sufitu lub do ściany. W tym celu zostały skonstruowane dwa rodzaje maskownicy toru odpowiednio do sposobu jego mocowania.

Rafał Śliwiak

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB