Sztuka zakładania ogrodu

2010-04-30 14:08:33

Własny dom z ogrodem to marzenie wielu osób. Piękny i zadbany ogród cieszy oczy i jest dumą właścicieli. Na jego urządzenie i późniejszą pielęgnację trzeba jednak poświęcić sporo czasu, wysiłku i pieniędzy.

— Zaprojektowanie ogrodu możemy zlecić specjalistom — architektowi krajobrazu lub doświadczonemu ogrodnikowi — radzi Iwona Lewandowska z centrum ogrodniczego w Wójtowie. — Nic jednak nie da nam takiej satysfakcji, jak samodzielne spełnienie marzeń o własnym ogrodzie. Ale trzeba przy tym pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Ogród dopasowany do swojego właściciela
Urządzenie przestrzeni wokół domu musi być dobrze przemyślane. Ogród powinien być dopasowany do architektury budynku oraz osobowości jego mieszkańców. Wymagania estetyczne muszą iść w parze przede wszystkim z technicznymi możliwościami powierzchni. Mały ogródek urządzimy inaczej niż przestronną działkę, jednak w obu przypadkach efekt końcowy może być zachwycający.
Sposób aranżacji ogrodu zależy od funkcji, jaką ten ma spełniać. Ogród od frontu (tzw. przedogródek) będzie więc częścią reprezentacyjną, a położony z tyłu domu będzie służył do wypoczynku. Warto też na początku ustalić, czy ogród ma być tradycyjny, czy nowoczesny oraz jakie będą w nim panować formy. Trzeba również pomyśleć, ile czasu będziemy mogli poświęcić na pracę w ogrodzie.
— Większość osób wybiera ogrody, które nie wymagają zbyt dużo pielęgnacji — twierdzi Iwona Lewandowska. — Decydują się na niewiele roślin liściastych, by nie musieć grabić liści. Niestety, ogród z samymi roślinami iglastymi jest smutny, mało w nim koloru i ciepłego nastroju.

Urządzamy od ogółu do szczegółu
Kiedy już wszystko zaplanujemy, pora przystąpić do działania. Na teren do zagospodarowania trzeba spojrzeć całościowo, zgodnie z zasadą „od ogółu do szczegółu“. Wbrew pozorom, rośliny nie są jedynym elementem kształtującym ogród. Poza nimi jest jeszcze ogrodzenie, grządki, murowany grill czy meble ogrodowe. Istotny jest wybór materiałów, z których powstanie mała architektura. Musi ona bowiem kolorystyką i stylem współgrać z domem i ogrodem jednocześnie.
Zanim urządzimy ogród, musimy wyznaczyć linie ścieżek, placów utwardzonych i innych jego stałych elementów. Będą one zależały od położenia terenu, poziomu gruntu, wyglądu otoczenia i architektury budynku. Gdy ścieżki są już wytyczone, oznaczamy kształty rabat i wtedy wyłania się całościowy wygląd naszego ogrodu.

Pora na wybór właściwych roślin
Zanim ustalimy wysokość drzew i krzewów, warto przyjrzeć się temu, co znajduje się za naszym ogrodzeniem. Być może za pomocą roślin uda się zakryć brzydki mur u sąsiada itp. Wybór gatunków nie jest łatwy, gdyż trzeba sobie wyobrazić, jak obsadzone powierzchnie będą wyglądały po latach. Nie wszystkie rośliny można posadzić gdziekolwiek. W miejscach nasłonecznionych sadzimy te, którym nie przeszkadza mocne słońce (np. jałowce), w półcieniu lepiej będą się czuły cieniolubne (np. rododendrony).
Planując rabaty z roślinami kwitnącymi, warto posłużyć się tarczą kolorów, na której mamy sąsiadujące ze sobą kolory ciepłe (czerwień, żółć, karmazyn) oraz zimne (zieleń, błękit, fiolet). Kolory sąsiadujące harmonizują ze sobą, a leżące naprzeciw — kontrastują. Możemy też posadzić rośliny, które wiosna kwitną na fioletowo, a latem na czerwono. Dzięki temu nasz ogród będzie zmieniał swoje barwy przez cały sezon.

System korzeniowy i rozkrzewienie
Drzewa i krzewy możemy kupić w donicach lub jako rośliny kopane. Te w donicach mają w pełni wykształcony system korzeniowy i po posadzeniu zwykle bez problemu się przyjmują. Rośliny dobrze ukorzenione w donicach powinny mieć zwartą bryłę korzeniową, która po wyjęciu nie będzie się rozsypywać. Natomiast rośliny kopane wymagają po posadzeniu większej dbałości o stałą wilgotność podłoża.
Przy wyborze sadzonek musimy zwracać uwagę nie tylko na wielkość roślin, ale także na ich rozkrzewienie. Lepiej, jeśli krzew będzie niski i z wieloma pędami niż wysoki, ale z niewielką ilością pędów. W profesjonalnych centrach ogrodniczych powinniśmy uzyskać wszelkie informacje na temat interesujących nas roślin oraz ich wymagań siedliskowych.

Anna Banaszkiewicz

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB