Fronty szafy bez ramki lub z kilku materiałów

2010-05-10 14:11:57

Szafy z drzwiami przesuwanymi cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony osób urządzających domy i mieszkania. Dlaczego tak się dzieje?

— O wyborze takiego rozwiązania decyduje przede wszystkim jego funkcjonalność — twierdzi Robert Stasal, właściciel firmy PROFMEBEL. — Kolejne zalety tego rodzaju szafy to duża trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Aby je sobie zapewnić, nie warto czynić drobnych oszczędności przy doborze materiałów i podzespołów. Wymieniając cechy omawianych szaf, nie sposób też nie wspomnieć o szerokich możliwościach aranżacji ich wnętrza, a w szczególności — wykończenia skrzydeł drzwiowych. Dla wielu osób to czynniki decydujące.

A może lepsze będą drzwi bez ramki?
Od pewnego czasu uznanie w oczach użytkowników zyskują drzwi przesuwane montowane w technologii bezramkowej. Skrzydła tych drzwi jeżdżą po torze dolnym i górnym — podobnie, jak te zamknięte w ramiakach. Ich krawędzie wykończone są obrzeżem ABS w kolorze płyty, dzięki czemu łączenia pomiędzy poszczególnymi skrzydłami są elegancko zamaskowane.
Zaletami takiego rozwiązania są przystępna cena i brak konieczności wprowadzania do aranżacji wnętrza dodatkowego koloru ramki (surowego aluminium, satyny czy starego złota). Dzięki temu możemy swobodnie dopasować odcień płyty do wystroju wnętrza.

Wykorzystać bogactwo materiałów
— Niedogodnością systemu bezramkowego jest to, że nie możemy łączyć w jednym skrzydle różnych materiałów — wyjaśnia Robert Stasal. — Takie łączenie jest zaś możliwe w drzwiach z ramiakiem pionowym. To rozwiązanie pozwala nam zestawiać ze sobą w dowolnych konfiguracjach: płytę laminowaną, płytę wykończoną bambusem czy rattanem, szkła kolorowe i bezbarwne, lustra. W powstających w ten sposób skrzydłach łączą się zazwyczaj dwa, rzadziej trzy wypełnienia.
Producenci oferują coraz szerszy wachlarz kolorystyczny płyt, z których wykonywane są drzwi i ścianki szaf. Oprócz wcześniej dostępnych odcieni, pojawiły się nowe wersje niektórych z nich — o bardziej wyrazistej strukturze i większym połysku. Wprowadzane są też zupełnie nowe kolory — lepiej odwzorowujące naturalne wybarwienia drewna.

Co kryje się we wnętrzu szafy?
Ścianę, na której montujemy szafę, możemy wytapetować albo wymalować na wybrany kolor. Zazwyczaj malujemy ją na odcień kontrastujący z tonacją półek. Kiedy półki są ciemne, ścianę wykańczamy w jasnym kolorze, żeby wyeksponować półki. Analogicznie, tłem dla jasnych półek uczynimy ciemniejszą ścianę. Zazwyczaj półki wykonane są z płyty białej albo w kolorze drzwi. W tym pierwszym przypadku ich krawędzie zwykle oklejamy ciemniejszym obrzeżem ABS — znowu dla uzyskania kontrastu.
— W wyposażeniu wnętrza szafy królują tradycyjne rozwiązania: półki, drążki, kosze, szuflady, ewentualnie półki na prowadnicach, przeznaczone np. na złożone koszule — wymienia Robert Stasal. — Ale dostępne stają się też coraz bardziej specjalistyczne akcesoria, np. wieszaki na spodnie, spódnice, krawaty, paski.

Rafał Śliwiak

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB