Pożądane zaciemnienie — rolety, żaluzje, markizy

2010-05-25 14:24:24

Zanim nadejdzie pełnia lata, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu naszych okien przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych.

Szczególnie dotyczy to okien połaciowych na poddaszach. W związku z tym czołowy ich producent wprowadził do swojej oferty innowacyjne rolety o zminimalizowanej górnej kasecie oraz zwężonych prowadnicach. Nowy mechanizm znalazł się w wielu modelach rolet: zaciemniających, plisowanych, zaciemniająco-plisowanych, a także w żaluzjach.

Mechanizmy mocno zredukowane
Nowa seria rolet zaciemniających Velux DKL została wyposażona w innowacyjny system naciągania tkaniny z całkowicie ukrytymi sznurkami. Mechanizm rolety został tak zminimalizowany, że prowadnice i kaseta rolety są niemal niewidoczne na oknie.
— W roletach zaciemniających szerokość maskownicy górnej kasety została zredukowana o ponad 60 proc. i ma zaledwie 2 cm — opisuje Eugeniusz Roguszewski, przedstawiciel handlowy producenta. — Natomiast rolety plisowane FHL i FHC nie posiadają kasety, dzięki czemu można operować zarówno górną, jak i dolną listwą.

Pomagają gospodarować ciepłem
W tej linii produktów dostępna jest również roleta typu „dwa w jednym“ — DFD, będąca funkcjonalnym połączeniem rolety całkowicie zaciemniającej wnętrze z dekoracyjną roletą plisowaną. Z kolei żaluzje Velux PAL sprawdzają się w kuchniach i łazienkach, gdyż są odporne na wilgoć i łatwo je wyczyścić.
— Markizy i rolety zewnętrzne latem chronią pomieszczenia przed przegrzewaniem, pozwalając jednocześnie ograniczyć zużycie energii na potrzeby klimatyzacji — zapewnia Eugeniusz Roguszewski. — Zimą natomiast rolety zewnętrzne minimalizują straty ciepła przez okno nawet o 34 proc.
Unikalny system Pick&Click umożliwia samodzielny montaż rolet i żaluzji. Ich rozmiary rolet są dopasowane do rozmiarów okien Velux. Przy składaniu zamówienia wystarczy podać rozmiar okna.

Rolety na baterie słoneczne
W sypialni na poddaszu idealnym rozwiązaniem są rolety zaciemniające zasilane energią słoneczną, która gromadzona jest w panelu umieszczonym w ich dolnej listwie. Operowanie roletami nie wymaga dodatkowych źródeł zasilania, a zamontować je możemy na dowolnym etapie wykończenia poddasza, ponieważ nie ma potrzeby prowadzenia żadnego okablowania. Obok możliwości ręcznego podnoszenia i opuszczania rolet, można nimi sterować za pomocą pilota z odległości 10 m.
Prędkość pracy rolety to 1,5 m/min. Całkowicie naładowana bateria wystarcza do 600-krotnej obsługi, a specjalne zabezpieczenie uniemożliwia całkowite rozładowanie baterii. Rolety zaciemniające są szczególnie użyteczne podczas wypoczynku w ciągu dnia albo jeśli nie lubimy budzić się o świcie.

Rolety zewnętrzne
Wyposażając okno w roletę zewnętrzną zyskujemy takie korzyści, jak całkowite zaciemnienie nawet w słoneczny dzień, wytłumienie hałasów i odgłosu padającego deszczu. Latem roleta pozwala obniżyć temperaturę wnętrza o 7 st. C, a zimą zredukować straty ciepła nawet o 27 proc. Rolety zewnętrzne mogą być obsługiwane manualnie (SCL) lub za pomocą pilota. Zdalna obsługa możliwa jest w roletach zasilanych elektrycznie (SML) oraz energią słoneczną (SSL). Dzięki solidnej, aluminiowej konstrukcji rolety te są odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Poza tym nie ograniczają żadnej z funkcji okna, np. można je uchylać przy całkowicie lub częściowo zasuniętej rolecie.

Markizy
Wśród akcesoriów zabezpieczających przed przegrzewaniem sypialni na poddaszu najskuteczniejsze są markizy. Specjalna materiał, z którego są wykonane, absorbuje promienie słoneczne zanim zdołają one dotrzeć do szyby. Dzięki ich zastosowaniu można obniżyć temperaturę we wnętrzu nawet o 6 st. C. Markizy montowane są na zewnątrz okna, mogą być rozwijane ręcznie od wewnątrz (MHL), za pomocą sznura (MAL) lub sterowane zdalnie za pomocą pilota (MML lub MSL). Nowością są elektryczne markizy zasilane baterią słoneczną (MSL). Najefektywniej można ochronić swoją sypialnię przed słońcem, stosując dodatkowo roletę wewnętrzną z półprzepuszczalnego materiału lub całkowicie zaciemniającą.

Rafał Śliwiak

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB