Co zrobić, aby uniknąć eksponowania w łazience różnych rur, złączy, zaworów czy kolanek, niezbyt estetycznych a przykuwających wzrok? Konieczne jest zastosowanie urządzeń podtynkowych.
Marząc o praktycznym wnętrzu, mamy pełną świadomość tego, że jego wyposażenia nie da się potem zmienić jednym ruchem ręki. Dlatego też musimy myśleć perspektywicznie i pogodzić ze sobą takie przesłanki, jak funkcjonalność, uniwersalność, styl, ergonomia i — przede wszystkim — wygoda.
Dobrym sposobem na ukrycie w łazience wszelkich elementów hydraulicznych jest montaż instalacji podtynkowych. W nowoczesnej spłuczce podtynkowej mamy możliwość regulacji ilości używanej wody. Urządzenie może być wyposażone w kieszeń do aplikowania środka bakteriobójczego oraz w ozdobny przycisk do spłukiwania, wybrany z niezwykle bogatej gamy dostępnych wzorów. Właśnie przycisk jest jedynym widocznym w łazience elementem zestawu podtynkowego spłuczki.
— Konstrukcja takiej spłuczki gwarantuje czystość, estetykę, wygodę użytkowania, a przede wszystkim — przy założeniu, że urządzenie zostało prawidłowo zamontowane — niezawodność jego działania — wylicza Sylwia Rybicka, dyrektor handlowy olsztyńskiego salonu łazienek. — Decydując się na montaż podwieszanych sanitariatów, poza wysoką estetyką zyskujemy również wiele walorów funkcjonalnych. Łatwiej nam umyć podłogę pod tymi urządzeniami, pozbywamy się też mało estetycznych elementów: spłuczki, wężyka doprowadzającego wodę i zaworu montowanego w pobliżu spłuczki.
Przestrzeń powstałą nad zabudową możemy zaaranżować, montując np. kilka przydatnych półek z podświetleniem, lub pozostawić ją jako miejsce na papier toaletowy, kosmetyki albo finezyjne łazienkowe bibeloty.
Spłuczka podtynkowa nie jest jedynym urządzeniem w naszej łazience, które możemy ukryć w ścianie. Coraz popularniejsze staje się stosowanie podtynkowych baterii natryskowych lub wannowych wraz z wszelkimi elementami uzupełniającymi, takimi jak deszczownia, wylewka dolna, dysze do masażu, zestaw prysznicowy. Podczas ich montażu wszelkie rury i złącza chowane są w ścianie czy suficie. Decydując się na zastosowanie rozwiązań podtynkowych, nie tylko wzbogacamy wnętrze naszej łazienki, ale zyskujemy również znaczną ilość miejsca.
Bardzo popularnym i estetycznym urządzeniem podtynkowym jest deszczownia, mocowana ramieniem ze ściany lub z sufitu. Jej obszerna średnica i większa głowica dają efekt rozpraszania wody.
Kolejnym nieodzownym elementem wyposażenia montowanym w kabinie prysznicowej jest oczywiście bateria.
— Wszystkie te elementy podtynkowe starajmy się dobierać z oferty jednego producenta — radzi Sylwia Rybicka. — Będzie to gwarancją zarówno ich podobnej jakości i funkcjonalności, dobrego współdziałania ze sobą, jak i zachowania jednej linii stylistycznej. Przy wyborze baterii, zwróćmy uwagę zwłaszcza na jej jakość. Musimy pamiętać, że po zamontowaniu baterii w ścianie, możliwość usunięcia ewentualnej awarii w jej części podtynkowej będzie mocno utrudniona. Dlatego też zachęcam do kupowania wyrobów wysokiej klasy, oferowanych przez sprawdzonych producentów. To da nam gwarancję ich niezawodnego działania przez długie lata.
Urządzenia podtynkowe stanowią wygodną i efektowną alternatywę dla tradycyjnej ceramiki kompaktowej i urządzeń naściennych. Ich wykorzystanie podnosi bezpieczeństwo, ergonomię i funkcjonalność użytkowania, a także estetykę łazienki. Dlatego zdobywają one coraz większą popularność wśród wykonawców i użytkowników.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez