Nowoczesne wnętrza z przeszłością, czyli pdłoga postarzana w naszym domu

2010-02-06 15:55:39

Współczesne wnętrza to bardzo często połączenie tradycji i modernizmu, przeszłości i teraźniejszości. Podłogi postarzane doskonale wpisują się w ten trend.

W przypadku kolekcji Pelgrim to nie ząb czasu, a zastosowanie nowoczesnych metod... starzenia i zniszczenia fabryczne sprawiają, że otrzymujemy produkt charakteryzujący się „naturalną“ niedoskonałością.
W kolekcji znajdziemy jedynie podłogi z litej deski dębowej fazowanej z dwóch lub czterech stron. Deska produkowana jest wyłącznie z dębu rustykalnego, tzn. z otwartymi lub ukrytymi sękami, małymi pęknięciami oraz z różnymi rodzajami cięć (promieniowymi, stycznymi), które nadają jej miły dla oka i wiekowy wygląd.

Jak powstaje postarzona podłoga?
Na powierzchni podłogi widoczne są uszkodzenia, nadające jej pozory zużycia. Efekt ten osiąga się za pomocą precyzyjnej mechanicznej obróbki powierzchni i powleczenia jej olejem OSMO. Dzięki starzeniu i barwieniu drewno uzyskuje koloryt typowej patyny, którą można osiągnąć jedynie wskutek eksploatacji podłogi przez długi czas.
Technika postarzania desek opiera się na opatentowanej obróbce drewna dębowego, w krótkim czasie odtwarzającej proces, który w warunkach naturalnych trwa ok. 400 lat. Opary amoniaku skracają czas obróbki do 12-24 godzin, a w wyniku kontaktu z kwasem garbnikowym (taniną) struktura drewna zyskuje szlachetny charakter.
Po postarzaniu deska pokrywana jest specjalną olejobejcą, co zwiększa atrakcyjność jej wyglądu i uodparnia ją na uszkodzenia mechaniczne. Wyjątkowa technologia, będąca podstawą procesu obróbki, gwarantuje uzyskanie wysokich parametrów eksploatacyjnych, w szczególności trwałości gotowej podłogi oraz ułatwia jej pielęgnację i konserwację.

Nowe uszkodzenia jej nie zaszkodzą
Proces postarzania wydobywa z drewna całą gamę kolorów i faktur. Tego typu podłoga doskonale pasuje do modernistycznych wnętrz, ponieważ pogłębia efekty stylizacyjne nowoczesnych mebli. Świetnie sprawdza się również w takich wnętrzach, w których drewno narażone jest na ciągłe działanie czynników niszczących. Nowe wgniecenia bądź zarysowania nie powodują degradacji podłogi, co ma miejsce w przypadku nowych parkietów drewnianych, ale są jej dodatkową zaletą i nadają deskom indywidualny rys.
Podłogi postarzane z kolekcji Pelgrim dostępne są w ośmiu odcieniach kolorystycznych. W przypadku wzoru Pelgrim Koniak naturalny wygląd drewna dębowego połączono z ciemną, nasyconą barwą koniaku.

Rafał Śliwiak

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB