Każdy właściciel domu jednorodzinnego już na etapie projektowania budynku musi odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie powstanie garaż? Decyzję trzeba podjąć szybko, bo gdy projekt będzie gotowy, możliwości będzie mniej.
Garaż, który wpiszemy w bryłę budynku, możemy umiejscowić na parterze lub w piwnicy. Parter ma sporo zalet — przede wszystkim jest tańszy i bardziej wygodny z punktu widzenia mieszkańców. Trzeba się jednak liczyć z tym, że takie rozwiązanie zmniejsza powierzchnię mieszkalną na parterze. Ma to szczególne znaczenie w przypadku niewielkich budynków, w których każdy metr kwadratowy ma znaczenie. Niezwykle istotny jest też sposób połączenia części garażowej z częścią mieszkalną. Trzeba zadbać o to, by były jak najdalej od siebie. Najlepiej przedzielić je pomieszczeniami, które będą pełnić funkcje gospodarcze, np. pralnią, składzikiem na narzędzia. Dzięki temu do wnętrza domu nie będą napływały spaliny ani chłodne powietrze (szczególnie przy garażu nieogrzewanym).
Jeśli garaż na parterze nie spełnia naszych oczekiwań, możemy go umieścić w piwnicy. Jest to rozwiązanie najbardziej praktyczne pod względem zajmowania powierzchni. Garaż usytuowany piętro niżej niż parter nie zajmuje powierzchni mieszkalnej. Niestety, jego wadą jest wyższa cena — aby go wykonać, trzeba stworzyć piwnicę jako oddzielną kondygnację. Podczas prac przy wykonywaniu garażu w piwnicy koniecznie trzeba wziąć pod uwagę bezproblemowy wjazd oraz liczbę samochodów, które będą w nim stały. Pamiętajmy też, że zjazd do garażu w piwnicy będzie nachylony pod dość dużym kątem. Latem to nie problem, ale zimą, gdy wjazd do garażu zamarznie, może zrobić się naprawdę niebezpiecznie. Niezbędne jest więc wykonanie odwodnienia nawierzchni, a następnie montaż właściwie dobranego systemu przeciwoblodzeniowego.
Szczęśliwi posiadacze dużych posesji mogą sobie pozwolić na garaż wolno stojący. Można go umiejscowić w większej odległości od budynku mieszkalnego. Ma to swoje zalety, ale też sporo wad — w zimie trzeba będzie pokonać w chłodzie odległość między domem a garażem. Garaż stojący może być świetnym sposobem na połączenie miejsca do przechowywania samochodu z innymi pomieszczeniami gospodarczymi. Można urządzić sobie w nich warsztat, składzik na narzędzia ogrodnicze itp. Kto decyduje się na postawienie garażu wolno stojącego, musi mieć jednak świadomość, że jest to rozwiązanie najdroższe ze wszystkich. Trzeba go bowiem zbudować od początku do końca, przez co zużyjemy więcej materiałów budowlanych. Co więcej — jeśli chcemy, żeby w garażu było ogrzewanie, trzeba będzie w nim wykonać oddzielną instalację. abc
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez