Zmieniamy strych na piękne mieszkanie

2014-07-16 11:05:31 (ost. akt: 2014-07-16 11:13:58)

Czasami marzymy o tym, aby zamieszkać na strychu, albo chociaż mieć gabinet na jakiejś facjatce. Warto rozejrzeć się, bo być może w naszym bloku znajdziemy niezagospodarowny strych, który można wyremontować. Jakie wymagania prawne należy spełnić przed rozpoczęciem prac oraz jakie rozwiązania i materiały wybrać, by osiągnąć zamierzony cel?

Zmieniamy strych na piękne mieszkanie

Autor zdjęcia: Velux

Proces adaptacji poddasza należy rozpocząć od przemyślenia naszych oczekiwań, a także zakresu prac oraz sporządzenia kosztorysu. Musimy sprawdzić, czy wysokość poddasza jest odpowiednia (minimum 2-2,5 m) oraz zdecydować, czy mają się tam znajdować tylko pokoje, czy także kuchnia i łazienka? Jakie media musimy w związku z tym doprowadzić na poddasze? Czy będziemy kłaść nową podłogę, czy tylko ją odnawiać?
Powinniśmy także zasięgnąć opinii dekarza, który sprawdzi w jakim stanie jest konstrukcja dachu, co wystarczy naprawić, a co należy wymienić. Kontroli wymaga również instalacja elektryczna. Musimy sprawdzić w jakim jest stanie, czy można do niej podłączyć nowe pomieszczenia na poddaszu i czy nie spowoduje to przeciążenia. Gdy mamy już przemyślaną koncepcję modernizacji, spisany zakres i harmonogram prac, sporządzony kosztorys oraz odłożony niezbędny budżet, czas udać się do urzędów po wymagane pozwolenia.

Wymagane pozwolenia
Na pewno potrzebna będzie zgoda właściciela lub wszystkich właścicieli budynku, wspólnoty lub administracji, na zmianę sposobu użytkowania poddasza oraz zgoda na zaplanowane prace remontowe.
Czasem adaptacja poddasza wymaga modyfikacji konstrukcji dachu oraz instalacji okien połaciowych. Wówczas wymagane jest pozwolenie na budowę. Gdy dotyczy to poddasza w budynku zabytkowym, konieczna jest również zgoda konserwatora zabytków.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy uzyskać w urzędzie gminy warunki przebudowy lub dostosować się do obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, a następnie sporządzić projekt architektoniczno-budowlany i dołączyć do niego inne wymagane przez lokalny urząd zezwolenia oraz uzgodnienia. Komplet dokumentów składa się w starostwie powiatowym, które na ich rozpatrzenie ma maksymalnie 30 dni. Jeśli urząd nie zgłosi żadnych zastrzeżeń, już po miesiącu można rozpocząć prace budowlane. Przed ich rozpoczęciem warto jeszcze rozważyć zatrudnienie kierownika budowy, a w szczególnych przypadkach, również inspektora nadzoru inwestorskiego. Po zakończeniu prac powinniśmy uzyskać pozwolenie na użytkowanie oraz zgłosić lokal lub zmianę powierzchni w ewidencji gruntów i lokali. W sądzie rejonowym dla nowego lokalu powinniśmy założyć księgę wieczystą lub zgłosić zmianę do księgi, jeśli poddasze jest częścią istniejącego lokalu.

Dobierz okna
Prace zaczynamy od wzmocnienia lub przebudowy konstrukcji dachu, jeżeli zachodzi taka konieczność, przedłużenia pionów instalacyjnych, naprawy podłóg oraz montażu okien dachowych. Architekt pomoże nam rozplanować okna tak, aby dobrać ich liczbę i wielkość. Przy wyborze okien należy także wziąć pod uwagę kąt nachylenia połaci dachowej. Gdy jest on mały, bardziej funkcjonalne będą okna dłuższe, natomiast przy dachach stromych, wręcz przeciwnie — te krótsze.

Ciepło kontrolowane
Kolejnym krokiem jest wybór odpowiednich materiałów i grubości izolacji dla ocieplenia i zabezpieczenia dachu, skosów, ścian i sufitu. Aby znacząco obniżyć koszty ogrzewania poddasza zapewniając jednocześnie jego mieszkańcom komfort termiczny należy ułożyć na dachu 35 cm wełny skalnej w dwóch warstwach. W przypadku ścian rekomendowana przez nas izolacja­ wykonana na bazie wełny skalnej wynosi około 25 cm. Ta inwestycja zwraca się w bardzo krótkim czasie i pozwala cieszyć się ciepłym poddaszem zimą, a chłodnym latem.
Następnie będziemy budować ściany działowe, dalej rozprowadzać instalację, wykańczać ściany, skosy i sufity, układać posadzki. Gdy zakończymy te najcięższe prace budowlane pozostanie nam umeblowanie i wystrój wnętrza oraz zamieszkanie w nowej przestrzeni. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB