Ucieczka mostkami termicznymi

2014-08-27 12:25:45 (ost. akt: 2014-08-27 12:28:29)

Mostki termiczne to miejsca w budynku, przez które dochodzi do niekontrolowanej utraty ciepła. Aby nie płacić za energię, która ucieka przez ściany i dach, warto już na etapie budowy budynku zadbać o to, by mostków termicznych nie było.

Ucieczka mostkami termicznymi

Autor zdjęcia: Ytong

Mostki termiczne to miejsca w budynku, przez które dochodzi do niekontrolowanej utraty ciepła. Aby nie płacić za energię, która ucieka przez ściany i dach, warto już na etapie budowy budynku zadbać o to, by mostków termicznych nie było.
Występowanie mostków termicznych to najczęściej efekt prac kiepskiego fachowca, zarówno na etapie projektowania budynku, jak i późniejszych prac wykonawczych. Co więcej, inwestor indywidualny, który nie ma dużej wiedzy na temat sztuki budowlanej, na etapie odbioru budynku nie jest w stanie dostrzec nieprawidłowości. Kłopoty pojawiają się później, gdy w pomieszczeniach jest podejrzanie zimno pomimo włączonego ogrzewania.
Konsekwencją obecności mostków termicznych są znaczące straty ciepła wskutek miejscowego wychłodzenia przegród budowlanych. W takich miejscach dochodzi często do wykraplania się pary wodnej i zawilgocenia materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych, a nawet rozwoju grzybów czy pleśni.
Mostki termiczne mogą również przyczyniać się do uszkodzeń elementów konstrukcji budynku, np. w miejscach nieocieplonych lub nieodpowiednio ocieplonych połączeń płyty balkonowej ze stropem, wokół otworów okiennych i drzwiowych.

Jak zapobiec uciekaniu ciepła?
O niwelowanie mostków termicznych trzeba zadbać nie tylko na etapie projektowania, ale także od pierwszego etapu budowy. Do murowania pierwszej warstwy warto zastosować materiał o wysokiej izolacyjności termicznej. Wpływa to na ograniczenie mostka termicznego na granicy ściany fundamentowej i nośnej.

Używaj elementów systemowych
Kluczowe jest także stosowanie rozwiązań systemowych opracowanych z myślą o wznoszeniu jak najcieplejszych domów ze ścian jedno- i wielowarstwowych. Budowanie z elementów systemowych wraz z odpowiednimi zaprawami pozwala uzyskać jednorodną konstrukcję bez mostków termicznych.
Budując dom, warto dążyć do ograniczenia mostków termicznych do minimum. Pozwoli to wyeliminować straty ciepła, które powodują większe zużycie energii i koszty ogrzewania, jak również ograniczy możliwość pojawienia się powierzchniowej kondensacji pary wodnej na przegrodach, a w następstwie rozwój pleśni. Szczelność domu jest zapewniona przez przegrody zewnętrzne. Dobrze zaprojektowana i wykonana wentylacja mechaniczna powinna zapewnić komfort i zadbać o prawidłowy poziom wilgotności w budynku. Warto zastanowić się nad zastosowaniem wymiennika rotacyjnego, który ma bardzo wysoką sprawność, a dodatkowo umożliwia odzysk wilgoci. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB