Aby budynek był przyjazny dla użytkowników i ich portfeli, powinien być dobrze ocieplony. Do wyboru mamy szeroką gamę materiałów termoizolacyjnych – od tradycyjnej wełny mineralnej i styropianu po nowoczesne granulaty celulozowe czy pianki poliuretanowe. Przyjrzyjmy się bliżej tym ostatnim.
Izolacja bez mostków termicznych
Pianka poliuretanowa, podobnie jak inne nowoczesne materiały izolacyjne, ma sporo zalet, które stawiają ją nieco wyżej niż tradycyjna wełna mineralna czy styropian. Najważniejsza z nich to montaż bez powstawania mostków termicznych – czyli przerw w izolacji, które gołym okiem są niewidoczne, ale powodują systematyczną ucieczkę ciepła z pomieszczenia. Przy natryskiwaniu pianką powstaje absolutnie szczelna i kompletna powierzchnia, bez jakichkolwiek mikroszczelin. A wszystko dlatego, że po znalezieniu się na ścianie czy na stropie pianka się rozpręża i powiększa swoją objętość ponadstukrotnie. Co więcej – pianka świetnie sprawdzi się do wyrównania powierzchni ściany czy stropu oraz maskowania niedoskonałości.
na wilgoć i wiatr
Ocieplenie poliuretanowe jest również wyjątkowo odporne na działanie czynników atmosferycznych, przede wszystkim słońca, wiatru i wilgoci. Ani woda, ani para wodna nie powoduje zniszczenia warstwy termoizolacyjnej ani obniżenia jej właściwości. Jeśli używamy pianki do ocieplenia poddasza, pełni też ona dodatkową funkcję – zabezpiecza drewniane elementy więźby dachowej przed szkodnikami oraz działaniem grzybów i pleśni.
Wybierając nowoczesne ocieplenie z pianki poliuretanowej zyskujemy tez inny rodzaj izolacji – izolację akustyczną. Pianka sprawia, że pomieszczenia są wyciszone, a ściany nie przepuszczają hałasów z zewnątrz. Świetnie sprawdza się szczególnie na poddaszu – dzięki wyciszeniu do wnętrza nie dobiegają np. odgłosy padającego deszczu. W ulewne noce użytkownicy pomieszczeń pod dachem mogą więc spać spokojnie. Dużym atutem pianki poliuretanowej jest jej nietoksyczność. Nowoczesny materiał termoizolacyjny jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, nie ma zapachu i nie powoduje reakcji alergicznych.
abc
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez