Kaloryfer w łazience

2014-09-18 13:55:35 (ost. akt: 2014-09-18 13:57:49)

Wychodząc z kąpieli czy spod prysznica, nie chcemy przeżywać szoku termicznego – to dlatego tak ważne jest, by w łazience było przytulnie i ciepło. Projektując wystrój i funkcjonalność łazienki, warto więc pamiętać o odpowiednim dobraniu grzejnika. Powinien być zarówno efektywny, jak i estetyczny.

Grzejniki w łazience pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim ogrzewają pomieszczenie, zapewniając komfort termiczny użytkownikom łazienki. Jednak wiele osób wykorzystuje łazienkowe grzejniki do suszenia ręczników czy bielizny. A to oznacza, że kaloryfer w łazience należy dobrać nieprzypadkowo.

Nieprzyjazna wilgoć
Łazienka, podobnie jak kuchnia, jest pomieszczeniem użytkowym, w którym jest duże natężenie pary wodnej i wilgoci. Para wodna osadza się na łazienkowych sprzętach, ścianach, płytkach i zaczyna się skraplać. Długotrwale działająca wilgoć może wpływać na stan zdrowia mieszkańców czy trwałość elementów wystroju łazienki i instalacji. Wybierając grzejnik do łazienki, musimy więc sprawdzić, z jakiego materiału został wykonany i czy jest odporny na korozję. Jeśli nie zadbamy o to na etapie zakupu, po kilku miesiącach może się okazać, że grzejnik będzie straszył przerdzewiałą powierzchnią.

Para wodna niestraszna stali
Na rynku dostępne są grzejniki drabinkowe oraz panelowe. Oba te produkty wykonane są ze stali. Grzejniki panelowe dedykowane do łazienek muszą być galwanizowane. Warto zaznaczyć, że powłoki ochronne muszą być najwyższej jakości. Do zabezpieczenia stosowane są więc inne materiały niż te używane w grzejnikach przeznaczonych np. do pokoju. Niebagatelne znaczenie ma budowa grzejnika. Te tradycyjne, panelowe mają kompaktową konstrukcję, którą ciężko jest dokładnie zabezpieczyć we wszystkich miejscach. Szczególnie tyczy się to wnętrza grzejnika, do którego dostęp jest utrudniony. Z tego powodu wielu inwestorów decyduje się na grzejniki drabinkowe wykonane ze stalowych rurek. Pionowe kolektory połączone poziomymi rurkami są malowane lub lakierowane proszkowo, dzięki czemu są odporne na podwyższoną wilgotność.

Ciepło do kąpieli
i do suszenia

Grzejnik łazienkowy musi być nie tylko wyjątkowo wytrzymały, ale też efektywny w działaniu. Przy wyborze grzejnika łazienkowego ważne jest, aby jego wydajność była o 25 procent większa niż w przypadku rozwiązań stosowanych np. w sypialni. Zwróćmy zatem uwagę nie tylko na jego wymiary, ale przede wszystkim na moc. Warto pamiętać, że wielkość nie zawsze przekłada się na wydajność urządzenia. Odpowiednia temperatura jest także ważna w przypadku, gdy grzejnik służy nam jako suszarka do ręczników czy odzieży. Zbyt niska temperatura może powodować, że mokra bielizna nie będzie wysychać, tylko tęchnąć, a w łazience utrzymywać się będzie nieprzyjemny zapach zawilgoconych przedmiotów.

W nagłych przypadkach
przyda się elektryczny

Zdarza się, że w naszym klimacie późną wiosną czy wczesną jesienią temperatury gwałtownie spadają i kiedy grzejniki są jeszcze zimne, elektryczny grzejnik łazienkowy pozwoli nam uzyskać w tym pomieszczeniu przyjemny klimat. Jest to także ważne w przypadku, kiedy w domu jest małe dziecko lub osoby starsze. Możliwość dowolnego sterowania temperaturą w łazience daje pełen komfort korzystania z tego pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że decyzję o montażu dwóch grzejników należy dobrze przemyśleć. Będzie potrzebne nie tylko miejsce na ścianie, ale także odpowiednie podłączenie do instalacji.
Grzejnik ozdobą łazienki?
Wybierając grzejnik łazienkowy coraz częściej kierujemy się nie tylko jego funkcjonalnością, ale też wyglądem. Na szczęście nie jesteśmy już skazani wyłącznie na białe drabinki, które nie dodają pomieszczeniom uroku. Na rynku dostępne są oryginalne modele o ciekawych kształtach i w szerokiej gamie kolorystycznej. Dzięki temu bez problemu można dobrać grzejnik, który wkomponuje się w otoczenie i będzie stanowił ciekawy element wystroju łazienki. Ciekawym urozmaiceniem oferty rynkowej są produkty wyposażone w lustro, półki lub dodatkowe uchwyty na ręczniki. Dzięki temu grzejnik przestaje być jedynie źródłem ciepła, a staje się ważnym elementem wystroju łazienki.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB