Dom jednorodzinny to marzenie wielu mieszkańców bloków. Jednak przeszkodą w jego postawieniu zwykle są wysokie koszty, nie tylko budowy, ale też późniejszego utrzymania. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy energooszczędne, które zapewniają mieszkańcom komfort użytkowania, a jednocześnie są wyjątkowo ekonomiczne.
nigdy nie są lepsze
Warto pamiętać, że tańsze materiały czy urządzenia instalacyjne to tylko pozorna oszczędność. Są one bowiem mniej trwałe i bardziej narażone na usterki. Z biegiem lat konieczne będzie ciągłe naprawianie uszkodzeń i niedoróbek, co pociągnie za sobą dużo wyższe koszty. Co więcej, tanie materiały nie zapewniają dobrej izolacyjności termicznej – oznacza to, że dom będzie drogi w eksploatacji, a rachunki za jego ogrzewanie będą stałym obciążeniem dla domowego budżetu.
szukaj w izolacji
Już na etapie projektowania budynku koniecznie trzeba wybrać taką grubość ocieplenia, która pomoże obniżyć zużycie energii. Oczywiście, grubość materiału izolacyjnego jest uzależniona od jego rodzaju. Tradycyjne materiały, jak wełna mineralna czy styropian muszą być grubsze, natomiast nowoczesne termoizolacje, jak pianka poliuretanowa czy granulat celulozowy mogą mieć nieco mniejszą grubość.
Drugim obszarem jest wentylacja, przez którą również tracimy duże ilości ciepła. Rozwiązaniem ograniczającym straty jest wentylacja mechaniczna. Musi ona zostać wykonana w całości w jednym etapie, ponieważ projekty domów w nią wyposażone zazwyczaj nie przewidują wentylacji przewodami grawitacyjnymi. Jeśli chodzi o system grzewczy, to niezależnie od wyboru paliwa można się wcześniej zdecydować na instalację przyłączy i rur do kolektorów słonecznych, by część ciepła pozyskiwać później ze źródeł odnawialnych.
Postaw na dom optymalny
Dzięki wzrostowi świadomości i wiedzy na temat efektywności energetycznej, Polacy mogą zyskać coś więcej niż komfort mieszkania w nowoczesnych domach. Podczas gdy architekt tworzy układ odpowiadający oczekiwaniom i potrzebom inwestora, ten ostatni może we własnym zakresie przekonać się, jakie wymierne korzyści przyniesie mu budowa domu optymalnego. To układ, który opłaca się wszystkim. abc
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)