Jesień i zima na poddaszu

2014-10-08 08:00:40 (ost. akt: 2014-10-07 10:46:11)

Niezależnie od pory roku, w domu powinna panować znośna temperatura. Źle skonstruowany dach, zastosowanie nieodpowiedniego poszycia może sprawić, że latem na naszym poddaszu będzie jak w szklarni, zaś zimą jak w chłodni. Taki stan ma oczywiście wpływ na całe wnętrze domu. Jak temu zaradzić?

Jesień i zima na poddaszu

Autor zdjęcia: Rockwool

Ze względu na szczególnie intensywne wystawienie na działanie panującej na zewnątrz temperatury oraz stosunkowo cienkie pokrycie dach jest najszybciej nagrzewającą się lub schładzaną przegrodą domu. Zwłaszcza latem i zimą, gdy dachówki, blachy lub papa oddają ciepło i zimno do wnętrza budynku. Niestety, ku udręce mieszkańców.

Chłodzenie dociepleniem

Rozwiązaniem poprawiającym tę sytuację jest docieplenie. Latem izolacja powstrzymuje przenikanie gorącego powietrza do środka, pozwalając utrzymać na poddaszu optymalną temperaturę. To rozwiązanie nie tylko komfortowe, ale też opłacalne. Gdy za oknem chłodno, odpowiedniej grubości ocieplenie skutecznie zapobiega utratom ciepła i zmniejszy rachunki za ogrzewanie.

Po prostu wełna
W przypadku konstrukcji dachowych warto zwrócić uwagę, by izolacja była sprężysta i niepalna. Dzięki temu zastosowane ocieplenie szczelnie wypełnia przestrzenie między krokwiami, niwelując mostki termiczne, a także chroni drewniane elementy konstrukcji przed ewentualnym zagrożeniem pożarowym. Właśnie te cechy posiada skalna wełna mineralna. Obok całkowitej odporności na ogień, trwałości i sprężystości, skalna wełna poprawia również komfort akustyczny w pomieszczeniu. Gdy dobierzemy materiał i optymalną grubość, pozostaje jeszcze kwestia montażu, który można wykonać samemu.

Zrób to sam

Energooszczędne ocieplenie poddasza składa się z dwóch warstw izolacji, pierwsza układana pomiędzy krokwiami, druga pod, na specjalnie przygotowanym ruszcie. Ocieplenie dachu można układać o każdej porze roku. Dokładność montażu — szczelność na stykach płyt — uzyskuje się przez dociskanie ich do siebie, wykorzystując sprężystość skalnej wełny mineralnej. W ten sposób eliminuje się mostki termiczne na stykach płyt.
Jeśli docieplamy znajdującą się na poddaszu kuchnię, łazienkę lub inne pomieszczenie mające większe ciśnienie pary wodnej, niezbędne jest także zastosowanie paroizolacji.
Dokładność montażu zależy przede wszystkim od szczelnego dociśnięcia płyt izolacyjnych do konstrukcji dachowej i do siebie nawzajem. Szczególnie uważać trzeba na narożniki oraz załamania dachu — najlepiej, by ocieplenie poddasza łączyło się z ociepleniem ścian i stropu nad poddaszem. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB