Wybierz dobrze karnisz

2014-10-17 08:22:34 (ost. akt: 2014-10-16 14:24:25)

Wykończone mieszkanie trzeba urządzić. To chyba najprzyjemniejszy moment. Jednak kiedy przychodzi do konkretów, tracimy głowę. Jaki wybrać karnisz? Mogą być podwójne lub pojedyncze, montowane do ściany lub sufitu, metalowe, ale także drewniane. Który więc wybrać?

Wybierz dobrze karnisz

Autor zdjęcia: Prakto

Warto poznać kilka zasad, które uczynią wybór karnisza nie tylko łatwym, ale i odpornym na sezonową modę.
Dobierając rodzaj zakończenia karnisza, warto kierować się wystrojem i stylem danego pomieszczenia. Pamiętajmy, że w każdym z domowych pomieszczeń możemy zamontować inny model. Wszystko zależy od naszego pomysłu.
Zacznijmy od długości. Odpowiednio dobrany karnisz powinien być dłuższy od okna o około 30-50 cm, czyli powinien tym samym wystawać poza każde ze skrzydeł na odległość ok. 25 cm. Czasem przymocowanie karnisza w ten sposób uniemożliwiają znajdujące się w pobliżu meble lub układ pomieszczenia. W takiej sytuacji zawsze możemy jednak rozważyć zamontowanie karnisza niesymetrycznie względem okna i pozostawienie jednego boku dłuższego. Można też po prostu zdecydować się na krótszy karnisz, lub zamontować go od ściany do ściany.

Montaż

— Przy montażu karnisza ważne jest, aby zachować stosowne odległości od nadproża okna oraz ścian — radzi Leszek Jarema, ekspert producenta karniszy. — Karnisz powinien znajdować się minimum 5 cm od górnej krawędzi okna, a około 10-15 cm od ściany, do której zostanie przymocowany. Pamiętajmy też, aby co około 1,5 m zamontować odpowiednie dla danego podłoża (ściany, sufitu) wsporniki, które wzmocnią całą konstrukcję — dodaje ekspert.

Rodzaje karniszy
W zależności od liczby drążków karnisze dzielimy na pojedyncze i podwójne. Ten drugi rodzaj sprawdza się szczególnie, gdy do zasłaniania okien używamy jednocześnie firan oraz zasłon. Karnisze różnią się między sobą również średnicą drążków. Zwykle do wyboru mamy produkty o średnicy 16 lub 19 oraz 25 mm. W zależności od upodobań i potrzeb możemy zdecydować się na dłuższy, lub krótszy karnisz o wybranym przez nas rozmiarze. W ofertach producentów znajdziemy karnisze: drążkowe, szynowe lub drążkowo-szynowe. Dwa ostatnie rozwiązania w ostatnich latach straciły jednak znacznie na popularności.

Rodzaje końcówek
Trudno wskazać liczbę końcówek do karniszy. Jest ich mnóstwo. Wszystko zależy od inwencji producenta. Zazwyczaj do naszej dyspozycji mamy kilkanaście różnych ozdobnych końcówek: od bardziej wymyślnych po prostsze, minimalistyczne. Możemy więc wybrać finezyjne zakończenia w formie liści, gałązek, grotu strzały lub kuli, ale także postawić na nierzucające się w oczy rozwiązania, kształtem przypominające na przykład figury geometryczne. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB