Mieszkaj, jak chcesz

2014-11-02 07:31:26 (ost. akt: 2014-10-27 15:33:02)

Czy zawsze trzeba żyć w zgodzie z panującymi aktualnie trendami mody? Oczywiście, że nie! Dotyczy to także aranżacji domu lub mieszkania. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach, które pozwolą nam uniknąć błędów.

Mieszkaj, jak chcesz

Autor zdjęcia: KOmandor

To oczywiste, że dobry projekt, powinien uwzględnić styl życia, zainteresowania, pasje oraz charakter właściciela, nie należy jednak zapominać o funkcjonalności. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę projektując lub remontując mieszkanie.
Decyzje podejmowane spontanicznie, mogą sprawdzić się w przypadku nieplanowanych wyjazdów, czy mniejszych zakupów. Nie są jednak właściwie w kontekście aranżacji domu lub mieszkania. W tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywa planowanie. — Zdecydowanie powinno unikać się sytuacji, w której mieszkanie aranżujemy „na bieżąco”, gdzie poprawki wprowadzamy konfrontując pomysł z uzyskanym efektem — mówi Monika Szczęsny, ekspert producenta mebli. — Słabe efekty naszych działań, nie tylko wprawią nas w zakłopotanie, ale także narażą na stratę czasu i pieniędzy — dodaje.

Zaplanuj i działaj
Jeśli mamy pomysł na wymarzony projekt pokoju dziennego, kuchni lub innej przestrzeni naszego mieszkania w pierwszej kolejności powinniśmy stworzyć konkretny plan. Dzięki niemu uwzględnimy kolejne etapy prac oraz oszacujemy koszty projektu. Ważne jest, aby o projekcie myśleć w kontekście całości. Nie warto kupować płytek, podłogi, czy choćby farby kierując się wyłącznie własnym gustem. Wybrany kolor może nam się podobać w sklepie, jednak może nie pasować do reszty wybranych elementów. Z wyprzedzeniem powinniśmy planować nawet oświetlenie. Ujęcie całościowe, pozwoli nam uniknąć przeładowania, dzięki czemu czuwamy nad realizacją spójnej kompozycji.
— Zabawa kolorami, kształtami, fakturami jest jak najbardziej wskazana, ale ważny jest umiar — mówi nasz ekspert. — Przejścia pomiędzy kolejnymi pomieszczeniami powinny być płynne. Nie powinniśmy skakać z jednego stylu w inny. Przykładowo, jeśli dysponujemy otwartą kuchnią, z góry musimy zaplanować aranżację salonu, gdyż pomieszczenia te zwykle się łączą.
Warto pamiętać, aby optycznie wykorzystać lustra i naturalne światło. Na etapie planowania warto przemyśleć, gdzie schowamy rzeczy jeśli mamy ich dużo. W wielu przypadkach dobrym pomysłem jest wygospodarowanie przestrzeni na pomieszczenie gospodarcze, garderobę lub pojemną szafę. Na etapie projektowania i aranżacji sporym błędem jest brak rozeznania w kosztach. Konkretne zakupy zawsze lepiej jest planować, aby z łatwością oszacować koszty prac, sprzętów i elementów wyposażenia.

Mała kuchnia,
to mała kuchnia

Kopiowanie projektów z magazynów lub ekspozycji sklepowych, a następnie traktowanie ich jako szablonów nie przyniesie oczekiwanego efektu. Kuchnia zaplanowana na 20 m kw nie będzie dobrze się prezentować na powierzchni o połowę mniejszej.
Podobnie będzie w przypadku mebli. Jeśli do małego salonu wstawimy wieloczęściowy, masywny zestaw wypoczynkowy wykonany przykładowo z ciemnej skóry, uzyskamy efekt przeciwny do zamierzonego. Pamiętajmy o tym, jak ważne są proporcje. Przy aranżacji pomieszczeń, zwłaszcza tych o większych rozmiarach warto znaleźć centralny punkt odniesienia. Może być to okno, kominek, stół czy obraz. Względem obranego punktu ustawiamy pozostałe elementy wyposażenia. Te natomiast, powinny stanowić harmonijną całość, czyli przynależeć do jednego stylu.

Tu oszczędzisz,
a tam stracisz

Stosowanie niedrogich zamienników nie zawsze wyjdzie na lepsze. Niektóre sprzęty oraz elementy wyposażenia będziemy eksploatować latami. I tak, jak na malowanie decydujemy się co każde 2-3 lata, tak w przypadku mebli, zwłaszcza tych montowanych na stałe (szafy wnękowe) to inwestycje na dłużej. Pieniądze zaoszczędzone przy zakupie, zdadzą się na nic, jeśli szafę trzeba będzie stosunkowo szybko wymienić. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB