Siła kontrastu we wnętrzu

2015-01-02 13:41:06 (ost. akt: 2015-01-02 13:41:33)

Kontrasty we wnętrzu możemy tworzyć na różne sposoby. Niezależnie, czy zestawimy ze sobą różne kolory, materiały, czy postawimy na umiejętne pomieszanie stylów —przeciwieństwa zawsze intrygują i przyciągają wzrok.

Siła kontrastu we wnętrzu

Autor zdjęcia: Ceramstic

Podstawowa zasada dobregom kontrastu brzmi: żeby był efektowny, powinien być silny. O tej sile może decydować odwaga zestawień kolorystycznych czy geometrycznych, a także motywacja aranżacyjna. Wykorzystanie kontrastów na większej powierzchni lub zastosowanie bardzo wyrazistych wzorów lub kolorów, może być sposobem na skupienie całej uwagi. Tak skomponowane zestawienia stają się najważniejszym punktem aranżacyjnym pomieszczenia, który odmienia jego charakter. Kontrasty mogą być także użyte w bardziej subtelnym wydaniu. Umieszczone jedynie w strategicznych miejscach stają się elementem funkcjonalnym, który pozwoli na wyodrębnienie fragmentów przestrzeni czy podkreślenie dodatków lub akcesoriów. Także w takiej odsłonie wywołają efekt zaskoczenia, który jest jednym z obecnie panujących trendów w kwestii doboru płytek ceramicznych.

Sposób na kontrast
Odpowiednio użyte kontrasty pomogą w tworzeniu optycznej gry, dzięki której możemy sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się np. dłuższe czy szersze. Wrażenie dodatkowo pogłębi zastosowanie płytek lub mebli w połysku. Kontrasty we wnętrzu możemy tworzyć na różne sposoby. Zestawianie ze sobą dwóch intensywnych kolorów, jednolitych płytek połączonych ze wzorzystymi dekorami lub użycie różnych materiałów na jednej powierzchni, umożliwiają prawdziwą zabawę formą. Odpowiednie zastosowanie kontrastów przy wykorzystaniu płytek ceramicznych tworzy ciekawe powierzchnie, które często są najmocniejszym akcentem kompozycyjnym wnętrza. Trend ten możemy zastosować nie tylko w różnych pomieszczeniach np. łazience, kuchni czy salonie, ale także dopasować do wielu stylów, od klasycznej elegancji po nowoczesny minimalizm.

Połączenie czerni i bieli
Płytki ceramiczne to idealny materiał do tworzenia pełnych kontrastu aranżacji. Zastosowanie czarno-białych płytek to prosty sposób na stworzenie nie tylko eleganckiej i nowoczesnej łazienki, ale także wnętrza, które stworzy prawdziwe pole do popisu w kwestii doboru dekorów czy dodatków. Choć samo zestawienie kolorów jest mocno kontrastowe, warto pomyśleć o dodatkowym przełamaniu kompozycji. Możemy to osiągnąć stosując rozmieszczone miejscowo płytki czy dekory w wyrazistych barwach np. czerwieni. Jeśli jednak chcemy zachować spójność kolorystyczną, warto postawić na zabawę geometrią. Monochromatyczne barwy stwarzają idealną powierzchnię dla takich rozwiązań.
Doskonałym rozwiązaniem do pełnej kontrastów łazienki będą płytki z czarno-białymi wzorami. Ukośne linie o różnej grubości można zestawiać na wiele sposobów. Poziome i pionowe linie a także geometryczne wzory mogą znacząco zmienić odbiór zastosowanych kolorów. Ukośne linie dekoru warto wykorzystać nie tylko jako zaskakujące i przykuwające uwagę elementy wystroju. To także dobry sposób, aby wyeksponować inne elementy aranżacyjne takie jak np. lustro czy umywalka. Mogą także posłużyć do optycznego powiększenia małej łazienki czy kuchni.

Przeciwieństwa w salonie
Przeciwieństwa tworzone poprzez zestawienie białego gresu z bardzo eleganckimi, a jednocześnie wyrazistymi dekorami to także sposób na aranżację szykownego salonu. Przy zachowaniu minimalistycznego wyrazu białych płytek wzory inspirowane marokańskimi majolikami dekorów tworzą ciekawy efekt wizualny. Mogą być zastosowane zarówno na większych powierzchniach jak i punktowo. Ciekawym pomysłem może okazać się przeniesienie akcentu kompozycji ze ścian czy dodatków na podłogę. Ze względu na wysokie wskaźniki wytrzymałości gresu, można bezpiecznie zastosować ten rodzaj płyt do takiej funkcjonalności. Aby stworzyć bardzo wyraziste, nowoczesne wnętrze, warto użyć także dodatków, które powtórzą wzór.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB