Ze względu na panujący w Polsce klimat, prowadzenie prac budowlanych późną jesienią i zimą jest znacznie utrudnione. Niskie temperatury i duża wilgotność powietrza czasami wręcz uniemożliwiają aplikację tynków zewnętrznych oraz ich malowanie. Efektem jest wydłużenie czasu wykonania inwestycji oraz zwiększenie jej kosztów. Jak tego uniknąć?
Tynki i farby wykorzystywane w pracach związanych z termoizolacją budynków powinny być nakładane w określonych warunkach atmosferycznych. W zależności od rodzaju wyrobów, oznacza to najczęściej konieczność ich aplikacji, gdy temperatura powietrza wynosi od 10 do 25 stopni Celsjusza, przy braku silnego wiatru i opadów. Niskie temperatury oraz opady atmosferyczne wpływają niekorzystnie na proces wiązania i wysychania tynków i farb zewnętrznych, co oznacza, że mogą one nie osiągnąć swoich parametrów użytkowych.
Szczegółowe wytyczne dotyczące warunków pogodowych, w jakich mogą być stosowane dane wyroby znajdują się w ich kartach technicznych. Niesprzyjająca aura nie musi jednak oznaczać zakończenia prac.
na trudne warunki
Inwestorzy, którym zalezy na jak najszybszym wykonaniu prac budowlanych nie muszą czekać do wiosny. Z pomocą przychodzą im specjalistyczne preparaty, dzięki którym moga wykonywać wyprawy tynkarskie oraz malowac fasady nawet w bardzo niskich temperaturach. Specjalna formuła tego typu preparatów przyspiesza etap wiązania i wysychania użytego w tynku spoiwa, przez co znacznie szybciej osiąga on odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Zastosowanie specjalistycznych preparatów daje wykonawcy możliwość aplikacji tynków i farb fasadowych w temperaturze od 0 do 10 stopni Celsjusza oraz przy wilgotności powietrza nawet do 80 procent. Tego typu produkty są najczęściej dostępne w łatwej do użycia formiegotowego płynu i w żaden sposób nie wpływają na zmianę kolorystyki bądź parametrów wytrzymałościowych wyrobów, do których są dodawane.
Warto pamiętać, aby gotowych preparatów nie rozcieńczać wodą w celu zwiększenia ich ilości. Stracą wtedy one swoje pierwotne właściwości i nie będą nadawały się do użytku. Co ważne, nie można ich również nakładać na zmrożone podłoże, a po aplikacji należy chronić wykonane powierzchnie — za pomocą folii lub gęstej siatki osłonowej — przed czynnikami atmosferycznymi, aż do momentu pełnego związania. Bardzo istotne jest także, aby temperatura podłoża i otoczenia podczas stosowania produktów i w ciągu ośmiu kolejnych godzin nie spadła poniżej zera. abc
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez