Cztery ściany alergika

2015-01-08 12:03:07 (ost. akt: 2015-01-08 14:09:21)

We własnych czterech ścianach każdy chciałby czuć się bezpiecznie i komfortowo. W przypadku osób cierpiących na alergię bywa to trudne — alergeny czyhają dosłownie wszędzie. Dlatego warto już na etapie aranżacji wnętrza zadbać o to, by znajdowało się w nim jak najmniej czynników uczulających.

Cztery ściany alergika

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Alergia jest jedną z chorób cywilizacyjnych — z roku na rok cierpi na nią coraz więcej osób. W przypadku alergii pokarmowej problem rozwiązać można w dość prosty sposób, wystarczy nie jeść tych produktów, po których pojawiają się reakcje uczuleniowe. Natomiast w przypadku alergii wziewnych czy kontaktowych jest nieco trudniej. Przede wszystkim dlatego, że więcej czasu zajmuje samo namierzenie źródła reakcji alergicznych. Jakie alergeny czyhają na nas w domu? Przede wszystkim kurz i roztocza, ale też substancje chemiczne znajdujące się w farbach, klejach i innych materiałach budowlanych oraz pleśń i grzyby.

Stały dopływ czystego powietrza
W mieszkaniu każdego alergika bardzo ważna jest sprawnie działająca wentylacja. Chodzi o to, by w domu stale odbywała się wymiana powietrza. Istotne jest również, by nie było zbyt gorąco. Wysokie temperatury oraz wilgoć to bowiem idealne warunki do rozwoju roztoczy — niewielkich pajęczaków, których gołym okiem nie widać, natomiast które dają się mocno we znaki osobom cierpiącym na alergię. Same w sobie nie są one zagrożeniem, dopiero ich odchody powodują alergię. Roztocza żywią się kurzem, martwym naskórkiem czy pierzem z poduszek, dlatego warto zadbać o to, by miały tego pożywienia jak najmniej. Ograniczy to ich rozwój, liczebność, a w efekcie zmniejszy dolegliwości alergiczne mieszkańców.
Mieszkanie alergika powinno być nie tylko często sprzątane i wietrzone — warto zadbać o to, by znajdowało się w nim jak najmniej siedlisk kurzu. Nawet jeśli lubimy przytulne tkaniny, trzeba z nich zrezygnować. Niewskazane są dywany, chodniki, kolekcje pluszowych misiów czy fantazyjnych poduszek. Trzeba też pozbyć się starych mebli tapicerowanych, które są prawdziwym siedliskiem kurzu i roztoczy. Duże ilości kurzu mogą też zbierać się na kwiatach doniczkowych, szczególnie tych, które mają wyjątkowo duże liście. W mieszkaniu alergika raczej nie powinny się one znajdować. Wyjątkiem są osoby, które uwielbiają sprzątać i będą miały cierpliwość do częstego odkurzania kwiatów.

Aranżacja okna bez kurzu
Alergicy powinni także pamiętać o oknach, a szczególnie o ich aranżacji. Trzeba zapomnieć o wszystkich ciężkich, pełnych załamań tkaninach, gdyż w nich zbiera się bardzo dużo kurzu. lepszym rozwiązaniem będą lekkie, przejrzyste tkaniny lub rolety. Firanki i zasłony, nawet bardzo lekkie, trzeba dość często prać. Jeśli mamy w zwyczaju prać je tylko od święta, częstotliwość należy znacznie zwiększyć. Przydatnym urządzeniem w domu alergika będzie także dyfuzor, czyli specjalny przyrząd, który nie tylko nawilża, ale też oczyszcza powietrze. Działa on bardzo prosto — pochłania zanieczyszczone powietrze, a woda zaopatrzona w biopochłaniacz zatrzymuje brud, kurz i bakterie, a nawet dym tytoniowy, dzięki czemu z dyfuzora wychodzi czyste i świeże powietrze. Warto też zamienić stary odkurzacz na nowoczesny, wyposażony w specjalny filtr dla alergików.

Farby, które nie uczulą
Odświeżając mieszkanie lub przeprowadzając się do nowo wybudowanego bloku, warto dobrze przemyśleć kwestię ścian i kładzionych na nich materiałów. W kuchni i w łazience najlepiej sprawdzą się kafelki, które są łatwe do utrzymania w czystości. Jeśli planujemy malować ściany farbami, zadbajmy o to, by wybierać hipoalergiczne farby. W tym celu czytajmy opisy na opakowaniach. Im mniej składników znajduje się w danej farbie, tym mniej będzie drażniąca dla mieszkańców. W przypadku nowych mieszkań lub generalnych remontów, problemem mogą być też nowe meble — mogą one wydzielać mocno drażniący, chemiczny zapach, który przeszkadza nie tylko alergikom. Jedynym rozwiązaniem w tym przypadku będzie bardzo częste wietrzenie pomieszczeń.

Komfortowe spanie
W domu alergika bardzo ważna jest prawidłowo urządzona sypialnia. W łóżku spędzamy przecież jedną trzeci życia i warto zadbać o to, by spać w komfortowych i, przede wszystkim, zdrowych warunkach. Łóżko lub pościel bardzo często bywają przyczyną alergii. Wiele osób to właśnie w nocy ma zaostrzone objawy kichania, kaszlu czy łzawienia oczu. Jeśli zauważamy u siebie takie symptomy, pierwszym krokiem powinna być wymiana pościeli na hipoalergiczną. Poduszki i kołdry wypełnione pierzem są miękkie i wygodne, jednak dla alergików to najgorsze z możliwych rozwiązań. Równie ważny w przypadku sypialni jest prawidłowo dobrany materac. pamiętajmy, że warto wymieniać go co kilka lat, gdyż nie wszystkie nagromadzone w nim roztocza dają się usuwać podczas sprzątania. Dobrym pomysłem jest też wybieranie materaców ze zdejmowanymi pokrowcami, które można w razie potrzeby zdjąć i wrzucić do pralki. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB