Obudowa daje duże możliwości aranżacyjne, jest funkcjonalna i praktyczna. Możemy wykończyć nią wanny akrylowe, żeliwne czy emaliowane. W przypadku tych ostatnich jest to szczególnie przydatne, ponieważ nie utrzymują one temperatury i woda w nich szybko się schładza.
Najprostsze w montażu są gotowe, zdejmowane osłony, mocowane do krawędzi wanny i do ściany za pomocą zatrzasków lub wsporników. Panele osłaniające mogą być wykonane w różnych kolorach, fakturach i z różnych materiałów. Najczęściej są z laminatu, ale do wyboru mamy też modele z drewna egzotycznego czy hartowanego szkła. Możemy zamówić je u producenta naszej wanny, dostępne są też uniwersalne, dopasowane do standardowych wymiarów wanien. Łatwe do zdjęcia osłony umożliwiają wygodny dostęp do przestrzeni podwannowej, co jest szczególnie przydatne w przypadku awarii instalacji wodnej.
Najczęściej stosowanym sposobem wykończenia wanny jest zabudowa z płyt na stelażu z profili stalowych. Stosuje się płyty gipsowo-włóknowe lub gipsowo-kartonowe, a do wanien owalnych — te same wygięte na mokro lub specjalne elastyczne. Taką obudowę wykonuje się pod wymiar wanny i bez problemu można nadać jej pożądany kształt. Jej powierzchnię wykańcza się zwykle płytkami ceramicznymi, dobranymi do pozostałych elementów aranżacji łazienki.
Jako obudowa wanny sprawdzi się też obmurówka z bloczków silikatowych lub betonu komórkowego. Obmurówkę najłatwiej wykonać przy wannach prostych. Można wykończyć ją tynkiem, płytkami ceramicznymi, kamieniem czy nawet egzotycznym drewnem. Jeśli chcemy pozostawić surowy mur, musimy jego powierzchnię zaimpregnować.
Ciekawym pomysłem na obudowanie wanny są też nośniki polistyrenowe. Stanowią one nie tylko stabilną konstrukcję nośną, ale też izolację cieplną i akustyczną. Przykleja się je do podłoża, a wannę osadza w nich jak w formie. Powierzchnię nośnika można wykończyć płytkami ceramicznymi lub wodoodpornym tynkiem dekoracyjnym. Niestety, nośniki nie mają otworów rewizyjnych — jeśli nasza wanna nie jest wyposażona w nowoczesną instalację, umożliwiającą rewizję przez korek, podczas montażu nośnika trzeba w odpowiednim miejscu wyciąć otwór i osłonić go zdejmowaną płytką lub drzwiczkami.
abc
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez