Kamień pełen ciepła

2015-01-13 12:13:42 (ost. akt: 2015-01-13 12:36:57)

Kamienne wnętrze nie musi być nudne i szare! Pod warunkiem, że do jego aranżacji wykorzystamy ciepły i przyjazny trawertyn.

Kamień pełen ciepła

Autor zdjęcia: Sxc.hu

Trawertyn, choć na polskim rynku pojawił się stosunkowo niedawno, jest na świecie znany od tysięcy lat. W starożytności występował pod nazwą alabaster egipski, gdyż właśnie w Egipcie wykorzystywano go do wyrabiania posągów i waz. Jeśli potrzebujemy dowodu jego trwałości, wystarczy spojrzeć na rzymskie Koloseum — zbudowane z płyt trawertynowych przetrwało do czasów współczesnych.

Starzeje się razem z nami

Trawertyn jest naturalnym, łatwo harmonizującym się z otoczeniem i niezwykle pięknym kamieniem, który gwarantuje jakość i trwałość wykonanych z niego elementów. Gama produktów wykonywanych z trawertynu jest niezwykle szeroka: posadzki, kominki, wanny, umywalki, blaty kuchenne, parapety, stopnie, stoły i wiele innych. Co prawda inwestycja w kamienne elementy budowy czy wyposażenia wnętrz to dodatkowy koszt, jednak jest to inwestycja długoterminowa. Kamień starzeje się wraz z mieszkańcami, nabierając wartości, a wnętrzu nadając charakteru i solidności.

Aranżacja w szerokiej gamie barw

Pomieszczenia wykończone elementami trawertynowymi emanują ciepłem i korzystnie wpływają na człowieka. Trawertyn jest nie tylko trwały, ale też funkcjonalny i łatwy do utrzymania w czystości. Otarcia i uszkodzenia wcale go nie szpecą, wręcz przeciwnie — dodają uroku i szlachetności. Ponieważ jest to kamień naturalny, sekret jego piękna tkwi w różnorodności. — Dostępny jest w różnych rozmiarach i naturalnej palecie kolorów, od kremowych i beżowych, poprzez żółte, czerwone i brązowe, aż do szarych w odcieniu srebra — zapewnia Paweł Gerczak z firmy Turkan. — Może być także na różne sposoby obrobiony: antyczny, szpachlowany lub szlifowany. Jest to materiał, który dość łatwo poddaje się obróbce, dlatego z jego pomocą możliwe do zrealizowania są nawet najśmielsze pomysły aranżacyjne.

W pracach kuchennych i pod prysznicem

Największą popularnością cieszą się obudowy kominków, kolumny i wykonywane z trawertynu elementy wystroju łazienek. Choć czasami trawertyn jest uważany za niewłaściwy do zastosowania w łazienkach czy kuchniach, ze względu na jego porowatość, to klienci coraz częściej zamawiają trawertynowe blaty kuchenne, umywalki i ścienne okładziny prysznicowe. Szeroka gama produktów pozwala na wykonanie w danym materiale więcej niż jednego elementu wystroju wnętrz, co pozytywnie wpływa na spójność całej koncepcji architektonicznej. —Trawertyn może być z powodzeniem stosowany zarówno do stylizacji pomieszczeń klasycznych, jak i tych nowoczesnych, w których liczy się przede wszystkim prostota i surowa elegancja.

Każda płytka jest inna

Jedną z największych zalet trawertynu jest jego niepowtarzalność. Znalezienie dwóch identycznych płytek jest zadaniem niewykonalnym. Wyraźne poziome uwarstwienie trawertynu skłania architektów i dekoratorów wnętrz do montowania go w taki sposób, by podkreślić jego charakter. Taka forma najlepiej sprawdza się przy stosowaniu dużych płyt lub większych płytek. Jeśli zdecydujemy się na kamień o powierzchni łupanej, jego użylenie nie będzie już tak widoczne, będzie więc przypominał popularne piaskowce czy wapienie. Trawertyn jest kolorystycznie zdecydowanie cieplejszy i bardziej pasuje do nowoczesnych koncepcji architektonicznych niż spotykany u nas na każdym kroku, a przez co pospolity granit.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB