Aranżacje pod skosami

2015-01-13 12:23:23 (ost. akt: 2015-01-13 12:53:14)

Skośne stropy, odkryte elementy więźby dachowej, nieregularne powierzchnie — poddasza to z reguły wyjątkowo trudne w aranżacji przestrzenie. A jednak mają w sobie to coś, co sprawia, że znajdujące się w nich mieszkania posiadają wyjątkowy oraz niepowtarzalny klimat. Jak zaplanować ich pomysłowy i jednocześnie stylowy wystrój?

Aranżacje pod skosami

Autor zdjęcia: Homebook.pl / Ania Masłowska

W dobie wzrastających cen nieruchomości chętnie wykorzystujemy każdą wolną przestrzeń, którą można przeznaczyć na wygodne i praktyczne mieszkanie. Zainteresowania inwestorów bardzo często kierują się w takich sytuacjach w stronę najwyższych kondygnacji, nierzadko pokrytych wielopłaszczyznowymi dachami. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na adaptację starego strychu czy poddasza dopiero co wzniesionego budynku, powinniśmy pamiętać o kliku charakterystycznych aspektach, istotnych przy aranżacji tego typu miejsc.

Więcej przestrzeni

Planując wykorzystanie poddasza przygotujmy się na poszukiwanie niestandardowych pomysłów, które pozwolą efektywnie zagospodarować jego powierzchnię. Liczne skosy i często spotykane elementy więźby dachowej pomniejszają wnętrza, dlatego dodatkowe przegrodzenia w postaci ścianek działowych powinniśmy stawiać tylko w razie konieczności, zwłaszcza, jeśli w całym dachu jest mało okien i nie dysponujemy zbyt wieloma źródłami naturalnego światła. Do oddzielania pomieszczeń lepiej wykorzystać już istniejące kominy, słupy i ściany nośne. Pomagają one podzielić pokój, jednocześnie nie zamykając go całkowicie i tym samym nie zakłócając przestrzennego charakteru mieszkania. W klimat poddasza świetnie wpisują się na przykład kuchnie połączone z pokojem dziennym.

Lustra stworzą głębię

Warto też skorzystać z innych sprawdzonych rozwiązań dla poddaszy. Zawieszone na ścianach lustra będą wizualnie powiększały pomieszczenia. Z kolei drzwi wykonane z mlecznego szkła zapewnią lepsze doświetlenie ciemnego korytarza we wnętrzu mieszkania. Dużą rolę w aranżacji poddasza i nie tylko odgrywają kolory. Pamiętajmy, że im mniejsze i słabiej oświetlone pomieszczenie, tym jaśniejsze powinny być zastosowane barwy. Perłowe biele, gołębie szarości i delikatne błękity szczególnie w przypadku niskich, nachylonych stropów pozwolą uniknąć efektu przytłoczenia oraz zamykania przestrzeni i tak już ograniczonej skosami.

Praktycznie i z pomysłem

Umeblowanie poddasza powinno być dopasowane do nietypowego ukształtowania wnętrz. Z reguły najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie wykonane na wymiar. Możemy wtedy wykorzystać każdy fragment pomieszczenia. Duże znaczenie ma też kąt nachylenia stropu i wysokości ścianki kolankowej, która jest przedłużeniem zewnętrznych murów budynku i ma bardzo duży wpływ na stopień możliwego wykorzystania przestrzeni. Im jest ona wyższa, tym łatwiejszy będzie dostęp do mebli, które stanowią zabudowę przestrzeni w tym miejscu. W przypadku niskich ścianek i małego kąta opadania dachu warto zabudować taką przestrzeń za pomocą niskich, ale głębokich szuflad. Szafki sprawdzą się najlepiej wtedy, gdy będziemy mieli do nich swobodny dostęp. Decydując się na ich podwieszenie na pochyłych powierzchniach pamiętajmy o tym, że im wyżej je zamocujemy, tym będą musiały być płytsze.

Jak ustawić meble?

Duże meble warto postawić przy najwyższych, pionowych ścianach. Szczególnie w niewielkich mieszkaniach wyjątkowo cenne są miejsca, które możemy zagospodarować na przykład wysoką szafą, maksymalnie wykorzystującą zajmowaną przestrzeń. W wyjątkowo nieregularnych wnękach ustawmy materiałowe kosze albo za pomocą zasłony stwórzmy w nich niewielką garderobę. Zwróćmy też szczególną uwagę na okolice okien. Zazwyczaj umieszcza się pod nimi grzejniki. Jeśli jednak powierzchnia ta jest wolna, można ją zagospodarować, ustawiając pod nimi łóżko albo wannę. W sypialni okna połaciowe zapewnią nam w ten sposób doskonałe oświetlenie stojącego pod nimi łóżka, a w łazience — widok na rozgwieżdżone niebo podczas wieczornej kąpieli.

Dobre i stylowe rozwiązania

Na poddaszach nierzadko widoczne są elementy więźby dachowej. Najczęściej wykonane są one z drewna, które jak każdy naturalny materiał nadaje wnętrzom wyjątkowego charakteru. Warto je więc wyeksponować i wykorzystać jako część dekoracji, na przykład odświeżając je poprzez szlifowanie, a następnie barwiąc na pasujący do pomieszczeń kolor. Przez poddasze przechodzą też często przewody kominowe. Jeśli jest to technicznie możliwe, można je wykorzystać do budowy kominka, który z pewnością podkreśli ciepłą atmosferę wnętrz.
Przestrzeń pod wysokimi dachami pozwala też czasem na zastosowanie innego ciekawego rozwiązania — antresoli. Jeśli kubatura budynku to umożliwia, warto zastanowić się nad pozyskaniem dodatkowej powierzchni, którą można przeznaczyć na sypialnię, schowek lub pokój do pracy. Dodatkowe schody, galeria i balustrada stwarzają też kolejną szansę dla realizacji ciekawych i stylowych pomysłów.
Oprac. abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB