Szukasz oszczędności? Postaw na okna

2015-01-22 10:00:00 (ost. akt: 2015-01-20 12:46:27)
Szukasz oszczędności? Postaw na okna

Autor zdjęcia: Schuco

Domy energooszczędne uważane są często za drogą inwestycję, jednak coraz więcej osób dostrzega zalety tego typu budownictwa. Najnowsze technologie i starannie zaplanowane rozwiązania w dłuższym okresie przynoszą korzyści finansowe i komfort mieszkania. Jednym z ważnych elementów energooszczędnej architektury jest właściwe rozplanowanie okien.

Biorąc pod uwagę rosnące ceny energii i zaostrzające się wymagania oszczędności w budownictwie, inwestycja w dom energooszczędny będzie coraz bardziej opłacalna. Tego typu obiekt w dużym stopniu niezależny od dostaw sieciowych i w porównaniu do domu standardowego zużywa o połowę mniej energii na cele ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Ponieważ najwięcej ciepła ucieka przez nieszczelne okna, dach i wentylację, podstawą do budowy domu energooszczędnego jest odpowiednio szczelna powłoka o bardzo dobrych parametrach izolacyjności cieplnej. Stolarka zastosowana w tego typu obiektach musi posiadać jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Ponadto ilość i rozmiary przeszkleń należy rozplanować względem stron świata i stopnia nasłonecznienia poszczególnych elewacji w ciągu roku, co pozwoli nie tylko podnieść energooszczędność budynku, lecz również pozyskać darmowe ciepło z promieni słonecznych.

Słoneczne południe i południowy zachód

Istotą domu energooszczędnego jest jak najlepsze wykorzystanie darmowego ciepła i dostarczenie go tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Dlatego od nasłonecznionej południowej i południowo-zachodniej strony najlepiej zaplanować strefę dzienną z dużymi oknami i drzwiami przesuwnymi, zaopatrzonymi w niskoemisyjne pakiety szybowe. Pozwolą one z jednej strony doskonale doświetlić pomieszczenia, a z drugiej — zmaksymalizować pasywne uzyski słoneczne. Zalety takiego rozwiązania są odczuwalne w trakcie sezonu jesiennego i zimowego. Ciepło promieni słonecznych można wykorzystać do ogrzewania budynku, dzięki czemu skraca się czas użytkowania drogiego ciepła sieciowego czy gazowego.

Uszczelnione drzwi przesuwne

Bardzo modne są obecnie w szczególności drzwi przesuwne, które pozwalają na realizację komfortowych w obsłudze przeszkleń o imponującym wyglądzie, jednak nie zawsze gwarantują odpowiednią szczelność. W pasywnych drzwiach podnośno-przesuwnych nowoczesne systemy uszczelnień zapobiegają infiltracji zimnego powietrza. Trzy poziomy uszczelnień ze zintegrowaną uszczelką ślizgową oraz innowacyjne uszczelnienie pomiędzy skrzydłami stałymi i ruchomymi gwarantują maksymalną szczelność, nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Największe wymagania ma północ

Na elewacje północną i wschodnią słońce oddziałuje w ciągu roku najkrócej, dlatego to tutaj warto zadbać o jak najlepsze parametry termiczne przegród. Powierzchnia okien powinna być możliwie jak najmniejsza, a zastosowana stolarka — jak najcieplejsza. Mankamentem ciepłych okien PVC są jednak często szerokie ramy, które dodatkowo ograniczają emisję światła do pomieszczeń. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będą pasywne okna o wysokiej termoizolacyjności, która jednak nie została uzyskana kosztem estetyki. Ramy o niewielkiej szerokości pozwalają na więcej szklenia w oknie i dają bardzo nowoczesne wrażenie estetyczne. Zaletą tych okien jest również zastąpienie tradycyjnych wzmocnień stalowych płaskimi usztywnieniami aluminiowymi, które eliminują występowanie mostków termicznych, będących źródłem ucieczki ciepła i dodatkowo odbijają promieniowanie podczerwone z powrotem do pomieszczenia.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB