Regularny przegląd budynku

2015-01-29 14:00:00 (ost. akt: 2015-01-29 08:49:51)
Regularny przegląd budynku

Autor zdjęcia: freeimages.com

Jak często kontrolować stan techniczny budynku? Kontrola całego obiektu powinna odbywać się co pięć lat, natomiast przynajmniej raz w roku powinny być przeglądane elementy kluczowe dla zachowania prawidłowego stanu budynku.

Każdy właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek wykorzystywać obiekt zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami, jakie nakłada na niego ochrona środowiska. Musi też utrzymywać go we właściwym stanie technicznym i estetycznym.

Raz na pięć lat trzeba sprawdzić stan sprawności technicznej i wartości użytkowej całego obiektu, a także estetykę zarówno budynku, jak i jego najbliższego otoczenia. Niezbędna jest też kontrola instalacji elektrycznej i piorunochronnej — sprawdzenie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń, odporności izolacji przewodów, a także uziemień instalacji i aparatów.

Raz w roku należy sprawdzić stan przewodów kominowych, instalacji gazowych oraz urządzeń służących ochronie środowiska. Warto dokładnie przyjrzeć się tym elementom budynku i jego instalacji, które są narażone na szkodliwe wpływy atmosferyczne oraz niszczące działania różnych czynników występujących podczas użytkowania obiektu.

Od tych standardowych reguł są, jak zwykle, wyjątki: budynki o powierzchni zabudowy powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych oraz budynki o powierzchni dachu powyżej tysiąca metrów kwadratowych muszą być kontrolowane częściej. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku kontrola powinna być przeprowadzana co pół roku. Poddany kontroli musi być też budynek, który ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi, powodzi, pożaru czy osunięcia się ziemi – w tych przypadkach obiekt trzeba gruntownie sprawdzić pod kątem bezpiecznego użytkowania.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB