Nowe życie rupieciarni

2015-02-03 09:00:00 (ost. akt: 2015-01-30 09:41:39)
Szafa w zabudowie z przesuwanymi drzwiami doskonale wtapia się w otoczenie.

Szafa w zabudowie z przesuwanymi drzwiami doskonale wtapia się w otoczenie.

Autor zdjęcia: KAM

Przestrzeń pod schodami, problematyczne skosy, miejsce pod blatem w łazience, wąskie podłużne wnęki, pawlacze, niezagospodarowane miejsca w kuchni — nawet w małych mieszkaniach znajdą się miejsca, które można lepiej zagospodarować i w pełni wykorzystać.

Przechowywanie narastającej liczby rzeczy w niewielkim mieszkaniu stanowi wyzwanie zwłaszcza, jeśli nie posiadamy oddzielnie wydzielonej przestrzeni, gdzie można stworzyć garderobę. W tym wypadku problem rozwiążą praktyczne schowki. Zacznijmy od przedpokoju, który zawsze jest najbardziej widoczny dla wchodzących.
Od przedpokoju zależy pierwsze wrażenie, które rzutuje na opinię gości, którzy przekroczą próg naszego domu lub mieszkania. Bez wątpienia widok przedpokoju wpływa również i na nasze samopoczucie. Aby uniknąć efektu przeładowania warto zastanowić się nad szafą z drzwiami przesuwnymi, których rozmiar i głębokość uzależniona jest od wielkości przestrzeni, którą dysponujemy. Drzwi tego typu to praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjne drzwi otwierane.

Rozsuwany system drzwi

Rozsuwany system drzwi nie zajmie dodatkowej przestrzeni, ponieważ skrzydło drzwiowe przesuwa się po prowadnicy na bok. Taka szafa może być zamontowana zarówno we wnęce, jak i na całej ścianie, wolnej od okien czy drzwi. Odpowiednie jej zaplanowanie pozwoli pomieścić nie tylko ubrania, ale również walizki, ręczniki, pościel, żelazko czy deskę do prasowania. Szafa w przedpokoju czy salonie może również zostać ukryta i wyglądać jak panel ścienny i nie wyróżniać się z otoczenia. W przedpokoju sprawdzają się szklane wypełnienia z dowolną grafiką lub zdjęciem. Wprowadzają do wnętrz nastrój, gwarantując oryginalny efekt. Popularnym rozwiązaniem są drzwi z lustrem zewnętrznym, które optycznie powiększają przestrzeń. Szafa taka pozwala zapewnić ład, a także ściśle porządkuje daną przestrzeń.

Ujarzmij bałagan pod schodami

Dla osób, które posiadają dwupoziomowe mieszkania, lub większe domy problematyczna bywa przestrzeń pod schodami, zwłaszcza jeśli schody są w wylewane, a nie samonośne lub ażurowe. W takim przypadku dostępne i nie w pełni wykorzystane miejsce pod schodami, po zabudowaniu może sprawdzić się jako dodatkowa przestrzeń na przechowywanie odzieży wierzchniej czy jako schowek na rzeczy, które chcemy ukryć przed wzrokiem gości. Jeśli pozwalają na to warunki przestrzenne, pod schodami można umieścić wieszak lub szafę. Dobrym pomysłem wydaje się również zaaranżowanie przestrzeni pod schodami za pomocą szuflad, które są odpowiednio dopasowane do zabudowy. Jeśli schody znajdują się w salonie warto urządzić pod nimi dodatkową przestrzeń do wypoczynku, lub po odpowiednim zaaranżowaniu wykorzystać ją jako przestrzeń na książki, czyli podręczną biblioteczkę.

A w kuchni schowki

Odkurzacz, miotły, wiaderka, czy niecodzienne używane mniejsze urządzenia kuchenne, jak sokowirówka czy maszynka do mięsa — tego typu sprzęt można schować w specjalnie zaprojektowanej spiżarni. Co robić, kiedy nie mamy na nią odpowiedniej ilości miejsca i pozostaje nam do dyspozycji jedynie przestrzeń samej kuchni, która jest dodatkowo mała i nieustawna? Warto zastanowić się nad przestrzenią, którą już posiadamy.
Niewygodne naroża pomogą lepiej zagospodarować odpowiednio zaprojektowane meble oferowane przez producentów mebli kuchennych. Konsumenci lubią półki obrotowe lub półobrotowe, czyli tak zwane karuzele — to jedno z najtańszych dostępnych na rynku rozwiązań pomocne w aranżacji skosów. Z drugiej strony, dużą popularnością cieszą się również szuflady narożnikowe, które nie tylko dobrze wyglądają, ale również pomagają zagospodarować z pozoru trudną przestrzeń.
W problematycznym narożniku można zainstalować zlewozmywak, choć należy pamiętać o tym, że korzystanie z jego tradycyjnej formy jest dużo wygodniejsze. Zdecydowanie warto przyjrzeć się systemom szafek i półek narożnych instalowanych w narożnych szafkach wiszących, gdzie zastosować można standardowy zestaw półek wiszących lub skupić się na bardziej wyszukanych rozwiązaniach.
W małych kuchniach ważny jest również blat, na którym przygotowujemy większość posiłków. Jeśli chcemy zwiększyć jego powierzchnię, jest na to szansa. Komfort prac wykonywanych w kuchni pomoże poprawić choćby dodatkowy, wysuwany blat. Niepraktyczne, wąskie przestrzenie, można wykorzystać pod wąskie wysuwane szafki, w których sprytnie ukryjemy choćby chemię domową czy różnego rodzaju słoiki lub butelki. W mniejszych kuchniach popularne są również rozwiązania wykorzystujące stoliki montowane do ściany lub stoliki składane. W większych kuchniach klasyczny stół obiadowy z powiedzeniem można zastąpić stołem z funkcją składania lub też przedłużyć blat kuchenny i zaaranżować go w formie baru.

Obudowy i zabudowy

Coraz częściej w przypadku małych łazienek, urządzenia AGD, czyli pralki i suszarki zostają wyprowadzone do innych części mieszkania. Najczęściej jest to kuchnia, gdzie sprzęt z łatwością można wpasować w obudowę. Miejscem dla pralki może być również przedpokój, gdzie urządzenie można ukryć choćby w szafie. Współczesne sprzęty AGD są na tyle ciche i ergonomiczne, że ich instalacja w kuchni, czy nawet w przedpokoju nie powinna sprawiać, żadnego problemu. Nowoczesne sprzęty wyposażone są w specjalne silniki, izolację akustyczną, amortyzatory, systemy wyważania ładunku, dzięki czemu wydawane przez nie dźwięki są niemal niesłyszalne przez domowników.
Wbrew pozorom trudne do zagospodarowania poddasza czy wnęki pod schodami można zabudować dzięki drzwiom ze skosem. To doskonałe rozwiązanie do każdego wnętrza, w którym sufit nachylony jest pod kątem. Spadki i skosy nie powinny zatem ograniczać naszych możliwości aranżacyjnych. Szafy wnękowe i zabudowy projektowane na wymiar pozwolą optymalnie wykorzystać całą powierzchnię, dzięki czemu poddasze może okazać się idealnym pokojem dla dziecka, sypialnią bądź gabinetem. Jako systemy przechowywania coraz częściej służą tradycyjne szafy. Za drzwiami, przesuwającymi się po prowadnicach, umocowanych do sufitu i podłogi, kryją się półki, kosze oraz drążki na wieszaki. Ich liczbę i wielkość można idealnie dostosować do naszych potrzeb. Sprytnych rozwiązań, które można zastosować na małym metrażu jest jeszcze wiele. Przykładowo — warto wybrać do pokoju dziennego kanapę z funkcją spania i pojemnikiem na pościel, fotele mogą ukrywać w sobie schowki, a stolik może mieć półkę na gazety.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB