Dobrany karnisz, czyli detal ma znaczenie

2015-02-09 09:00:00 (ost. akt: 2015-02-06 11:46:46)
Karnisz może zarówno wtapiać się w otoczenie, jak i być jego ozdobą.

Karnisz może zarówno wtapiać się w otoczenie, jak i być jego ozdobą.

Autor zdjęcia: freeimages.com

Wykończone mieszkanie trzeba urządzić. To chyba najprzyjemniejszy moment. Jednak kiedy przychodzi do konkretów, tracimy głowę i gubimy się przy detalach, na przykład przy karniszach okiennych. Mogą być podwójne lub pojedyncze, montowane do ściany lub sufitu, metalowe, ale także drewniane. Warto poznać kilka zasad, które uczynią wybór karnisza nie tylko łatwym, ale i odpornym na sezonową modę.

Dobierając rodzaj zakończenia karnisza, warto kierować się wystrojem i stylem danego pomieszczenia. Pamiętajmy, że w każdym z domowych pomieszczeń możemy zamontować inny model. Wszystko zależy od naszego pomysłu i oczywiście od stylistyki danego pomieszczenia. W jednym wnętrzu bogato zdobiony karnisz sprawdzi się doskonale, w innym może być elementem przytłaczającym i szpecącym pomieszczenie.

Zacznijmy od długości. Karnisz powinien być dłuższy od okna o około 30-50 cm, czyli powinien wystawać poza każde ze skrzydeł na odległość ok. 25 cm. Czasem przymocowanie karnisza w ten sposób uniemożliwiają znajdujące się w pobliżu meble lub układ pomieszczenia. W takiej sytuacji zawsze możemy jednak rozważyć zamontowanie karnisza niesymetrycznie względem okna i pozostawienie jednego boku dłuższego. Można też po prostu zdecydować się na krótszy karnisz, lub zamontować go od ściany do ściany. Niewskazany jest natomiast karnisz krótszy niż szerokość okna — wtedy zasłona czy firanka nie przysłonią całej szyby i ram, a okno nie będzie prezentowało się efektownie.

Przy montażu karnisza ważne jest, aby zachować stosowne odległości od nadproża okna oraz ścian. Karnisz powinien znajdować się minimum 5 cm od górnej krawędzi okna, a około 10-15 cm od ściany, do której zostanie przymocowany. Pamiętajmy też, aby co około 1,5 m zamontować odpowiednie dla danego podłoża (ściany, sufitu) wsporniki, które wzmocnią całą konstrukcję.

W zależności od liczby drążków, karnisze dzielimy na pojedyncze i podwójne. Ten drugi rodzaj sprawdza się szczególnie, gdy do zasłaniania okien używamy jednocześnie firan oraz zasłon. Karnisze różnią się między sobą również średnicą drążków. Zwykle do wyboru mamy produkty o średnicy 16 lub 19 oraz 25 mm.
W zależności od upodobań i potrzeb możemy zdecydować się na dłuższy lub krótszy karnisz o wybranym przez nas rozmiarze. W ofertach producentów znajdziemy karnisze: drążkowe, szynowe lub drążkowo-szynowe. Dwa ostatnie rozwiązania w ostatnich latach straciły jednak znacznie na popularności. Zaczynamy bowiem stawiać przede wszystkim na prostotę, a zamiast tradycyjnych żabek wolimy do mocowania firanek i zasłon używać łatwiejszych w obsłudze przelotek.

Gdy już mamy przemyślany rozmiar karnisza oraz jego rodzaj, czas wybrać odpowiednią końcówkę. W tym przypadku chodzi już tylko o kwestie estetyczne — sposób wykończenia karnisza nie wpływa na jego funkcjonalność czy użyteczność. Zazwyczaj do wyboru mamy kilkanaście różnych ozdobnych końcówek: od bardziej wymyślnych po prostsze, minimalistyczne. Możemy więc wybrać finezyjne zakończenia w formie liści, gałązek, grotu strzały lub kuli, ale także postawić na nierzucające się w oczy rozwiązania, kształtem przypominające na przykład figury geometryczne.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB