Kwestia dobrego miejsca do spania przez wielu z nas jest niestety lekceważona, ale na szczęście ta sytuacja stopniowo się poprawia. Po latach spania na materacach ułożonych na podłodze i tapczanach zaczynamy doceniać tradycyjne łóżka z wygodnym materacem. Można wybrać łóżka z pojemnikiem, szufladami czy kufrem pod spodem. Jednak najpiękniejszą formę i pole popisu dla designera dają łóżka bez pojemników. Mogą być wykonane z drewna, skóry, ekoskóry czy metalu. Wybór jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś idealnie pasującego do swojej sypialni.
W przypadku łóżek nie warto jednak kierować się jedynie formą i wyglądem — najważniejsza jest bowiem ich wygoda i komfort spania, a te uzależnione są od jakości materaca i stelaża. Oferta jest ogromna — możemy dobrać różnego rodzaju sprężyny i wypełnienia, które nadają materacom różne właściwości. Nowe generacje materaców mają mnóstwo zalet — latem chłodzą, zimą grzeją, mogą być podzielone na część damską i męską lub dla osób lżejszych i cięższych.
Ciepłe koce, efektowne narzuty
Choć najważniejsze w sypialni jest łóżko, klimat pomieszczenia tworzą przede wszystkim dodatki: pościel, narzuty, koce, firanki czy odpowiednie oświetlenie. Jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych jest narzuta, która powinna pasować stylistycznie do wystroju sypialni. Do wyboru mamy narzuty klasyczne i nowoczesne, od akrylowych i wełnianych po satynowe. Mogą być jednokolorowe, gładkie lub grubo dziergane, wykończone frędzlami czy innymi ozdobami. Najczęściej w komplecie można dostać poszwy na poduszki, które stanowią doskonałe uzupełnienie wystroju. Aby sypialnia była bardziej przytulna, warto umieścić w niej także koce, które przydadzą się na chłodne jesienne wieczory. Mogą być wełniane, polarowe, akrylowe czy wykonane z mikrofibry. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym warto je mieć zawsze pod ręką.
Światło stworzy przytulny nastrój
Oprócz wystroju i kolorystyki w sypialni równie ważne jest oświetlenie. Lampa sufitowa jako jedyne źródło światła będzie niewystarczająca. Przydadzą się też lampki nocne, umieszczone po obu stronach łóżka, emitujące delikatne światło. Takie symetryczne rozmieszczenie elementów wzmocni poczucie harmonii i równowagi panującej w pomieszczeniu.
W sypialni najlepiej sprawdzi się światło miękkie, które stwarza idealne warunki do relaksu i odprężenia. Jeśli używamy świetlówek dających zimne światło, można je ocieplić poprzez dobranie odpowiedniego klosza. Najlepszy będzie abażur wykonany z grubego materiału, dzięki czemu ilość światła, jaką będzie przepuszczał, pozwoli na spokojny wypoczynek.
Jaka pościel do sypialni?
O wysoki komfort snu pomoże nam zadbać właściwie dobrana pościel. Do wyboru mamy pościel:
— flanelową — jest ciepła, przytulna, gruba i miękka w dotyku, idealna na zimę;
— bawełnianą — bardzo popularna ze względu na atrakcyjną cenę i bogactwo wzorów, możemy wybrać wersję z cienkich lub grubych włókien; niestety, szybko się spiera i blaknie;
— z kory — dzięki fakturze materiału pościel wygląda ładnie nawet po wielokrotnym praniu; jest przyjemna w dotyku, ale jej minusem jest ograniczone wzornictwo;
— satynową — gładka i połyskliwa, obecnie jest najczęściej kupowana; miła w dotyku, wytrzymała, pięknie się prezentuje, ma też właściwości antyalergiczne;
— dżersejową — produkowana jest ze stuprocentowej, czystej, czesanej egipskiej bawełny mako; nie trzeba jej prasować i jest niezwykle lekka — 100 m bawełnianej nici waży zaledwie 1 g.
Wybierając pościel, warto zwrócić uwagę na to, w jakim kraju została wyprodukowana. Obecnie rynek pościelowo-tekstylny zalany jest kiepskiej jakości wyrobami, które farbują i blakną już po pierwszym praniu. Co więcej, do ich produkcji używane są toksyczne barwniki, mogące powodować uczulenia.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez