Dachówka z blachy: arkusze czy moduły?

2015-02-08 09:00:00 (ost. akt: 2015-02-03 09:13:08)
Dachówka z blachy: arkusze czy moduły?

Autor zdjęcia: Blachotrapez

Blachodachówka jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych materiałów dachowych w Polsce. Najnowszym rozwiązaniem technologicznym oferowanym przez producentów są blachy modułowe. Sprawdzamy, czym się wyróżniają, i podpowiadamy, gdzie sprawdzą się najlepiej.

Blachodachówka jest materiałem dużo lżejszym niż tradycyjne pokrycia dachowe, dzięki czemu można ją kłaść nawet na tych dachach, które nie wytrzymają zbyt dużych obciążeń. Jest przy tym nieco tańsza niż dachówki ceramiczne czy cementowe. Warto jednak pamiętać, że nowoczesna blacha dachowa w niczym nie przypomina nieestetycznych arkuszów, które możemy czasem zobaczyć na dachach magazynów czy wielkopowierzchniowych sklepów. Nowoczesna dachówka jest nie tylko funkcjonalna, trwała i wytrzymała, ale też do złudzenia przypomina dachówki ceramiczne. Wybierając blaszane pokrycie dachowe, możemy więc być pewni, że nasz dach będzie nie tylko trwały i szczelny, ale też będzie zachwycał wyglądem.

Decydując się na pokrycie blaszane możemy wybrać blachodachówkę w arkuszach lub blachę modułową. Główną różnicą pomiędzy nimi jest format materiału. Blachodachówka w arkuszach jest pokryciem wielkopowierzchniowym i jest cięta na konkretny wymiar. W przypadku blachy modułowej na połaci montowane są stosunkowo małe arkusze metodą na zamek. Decydując się na pierwszą opcję musimy dokładnie zmierzyć dach, aby wyliczyć konkretną ilość materiału. W przypadku blachy modułowej wystarczy podać powierzchnię połaci w metrach kwadratowych.

Łatwiejszy sposób wyliczenia pozwala uniknąć wielu błędów przy zamawianiu materiału, ale to nie jedyna zaleta rozwiązań modułowych. Mały format elementów ułatwia zarówno transport, rozładunek czy przechowywanie materiału na budowie, jak i montaż bezpośrednio na dachu. Dodatkową zaletą niewielkich wymiarów modułów jest znaczne ograniczenie strat materiału, a tym samym odpadów. A mniej odpadów to większe oszczędności.

Rozwiązanie modułowe szczególnie dobrze sprawdzi się na skomplikowanych dachach z wieloma płaszczyznami połaci czy lukarnami, czyli wszędzie tam, gdzie konieczne jest częste docinanie blachy. Decydując się na blachę modułową warto zwrócić uwagę na wysoką jakość wykonania oraz zastosowane materiały. Istotnym parametrem są, między innymi, sztywność zastosowanej blachy oraz zapewnienie optymalnej szczelności poszczególnych modułów. Koniecznie należy sprawdzić również materiał wsadowy, rodzaj zastosowanej powłoki oraz czas gwarancji, jaką daje producent.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB