Startujemy z nowym cyklem poradnikowym, którym powinni zainteresować się wszyscy, którzy planują zakup mieszkania lub je posiadają. W pierwszym odcinku o tym, jak sprostać nowym zasadom kredytów hipotecznych i zostać właścicielem mieszkania mówi Beata Bogusz, dyrektor finansowy Grupy „ARBET”.
— Według nas jest to wymagany przez banki poziom wkładu własnego, będący pochodną stosunku wysokości kredytu do wartości nieruchomości stanowiącej jego hipoteczne zabezpieczenie (tzw. LtV). Zgodnie z tą rekomendacją wskaźnik LtV w momencie udzielania kredytu nie powinien przekraczać: 95 proc. — dla kredytów zawartych do 31 grudnia 2014 r., 90 proc. — w okresie 1 stycznia 2015 r. — 31 grudnia 2015 r., 85 proc. — w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2016 r.; 80 proc. — od 1 stycznia 2017 r.
— Dla klientów finansujących zakup mieszkania z kredytu oznacza to konieczność wniesienia wkładu własnego w wysokości: 5 proc. w 2014 r., 10 proc. w 2015 r., 15 proc. w 2016 r. (lub 10 proc. w przypadku dodatkowego ubezpieczenia lub zabezpieczenia kredytu), 20 proc. od 2017 r. (lub 10 proc. w przypadku dodatkowego ubezpieczenia lub zabezpieczenia kredytu). Warto podkreślić, że oprócz wkładu własnego wymaganego przez banki klienci muszą doliczyć koszty taksy notarialnej, koszty wpisu na hipotekę oraz prowizję dla banku. Jeśli zatem kupujemy mieszkanie od dewelopera, to od 1 stycznia 2015 musimy dysponować w gotówce równowartością około 13 proc. jego ceny.
— Co w takiej sytuacji może zrobić osoba, która nie posiada środków finansowych na pokrycie wkładu własnego?
— Część osób może uzyskać finansowanie wkładu własnego poprzez skorzystanie z programu Mieszkanie dla Młodych, pod warunkiem oczywiście, że spełnią kryteria programu, takie jak: limit wieku, brak własnego mieszkania, wysokość i okres kredytowania ,czy cena za mkw. Dopłata z programu MdM wynosi od 10 do 15 proc. wartości mieszkania w zależności od tego czy rodzina posiada dzieci, czy nie, a więc tyle, ile wynosi obecnie wymagany poziom wkładu własnego. Innym sposobem poradzenia sobie z wymogami rekomendacji S odnośnie wkładu własnego jest zabezpieczenie kredytu na dodatkowej hipotece, już posiadanej lub należącej do członka rodziny lub nawet osoby niespokrewnionej.
— Osobom spełniającym kryteria programu MdM możemy zaoferować mieszkania w każdej realizowanej przez nas obecnie lokalizacji, dzięki elastycznemu podejściu do oferty. Dla osób, które z różnych powodów nie mogą skorzystać z MdM, wdrożyliśmy program „Wkład własny”. Nabywca lokalu otrzymuje pochodzące od nas środki finansowe w wysokości do 13 proc. wartości mieszkania. Kwota ta pokrywa wymagany przez banki 10-procentowy udział własny oraz koszty dodatkowe, jak np. taksa notarialna czy prowizja od kredytu.
— Jakie są zasady programu „Wkład własny”?
— Skierowany jest on do osób, które zamierzają nabyć mieszkanie od spółki z grupy kapitałowej ARBET, a nie posiadają środków finansowych na pokrycie wymaganego przez banki wkładu własnego. Program został opracowany tak, by nie obniżał zdolności kredytowej kredytobiorcy, a ją podwyższał. Cała procedura przebiega bez zbędnych formalności, bez sprawdzania w BIK, szybko i zgodnie z prawem. Dzięki naszemu programowi osoby posiadające w ocenie banku zdolność kredytową, a którym brakuje gotówki na wkład własny, będą mogły zaciągnąć kredyt na zakup własnego mieszkania.
— Na naszej stronie internetowej www.wkladwlasny.eu, gdzie można również skorzystać z zamieszczonego formularza do wyliczenia wysokości spłacanej raty.
Komentarze (5)
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
gryt #1922711 | 5.172.*.* 2 lut 2016 15:04
Pożyczka na Dom lub Mieszkanie w 2016 roku - Kredyt Hipoteczny dla Każdego - Minimum Formalności - Szybka Decyzja, Każda kwota - Na wymarzone Mieszkanie lub Dom Spełnij swoje marzenie dla Całej rodziny już teraz! Wypełnij wniosek kontaktowy a my bezpłatnie oddzwonimy i dobierzemy odpowiedni kredyt dla Ciebie. Wniosek o kredyt tutaj http://www.pozyczkanadom.com.pl
! odpowiedz na ten komentarz
Bartłomiej z Confrontera #1897509 | 91.193.*.* 4 sty 2016 08:36
Jeżeli marzymy o własnym mieszkaniu, to może się okazać, że rzeczą niezbędną będzie wkład własny. Jeżeli więc chcemy go uzyskać, warto już na wstępie zacząć prowadzić budżet domowy, dzięki któremu będziemy w stanie optymalizować wydatki i oszczędzać tak potrzebne nam pieniądze. Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera, http://confronter.pl
! odpowiedz na ten komentarz
Agata B #1674742 | 109.95.*.* 25 lut 2015 11:21
Kluczowa zmiana dla większości to posiadanie wkładu własnego. Niestety nie każdy dysponuje taką kwotą toteż w takiej sytuacji można z powodzeniem skorzystać z programu MDM. Zachęcam do odwiedzin w dobrych biurach i uzyskanie dodatkowych i szczegółowych informacji o programie MDM. W Katowicach polecam Trojan Developer (www.trojan.katowice.pl/ )
! odpowiedz na ten komentarz
jeta #1654914 | 95.160.*.* 3 lut 2015 20:26
"Nabywca lokalu otrzymuje pochodzące od nas środki finansowe w wysokości do 13 proc. wartości mieszkania". Otrzymuje? Jasne, już widze jak arbet dopłaca do swojej działalności. na pewno tę kase trzeba będzie oddać, a o tym w artykule nic nie wspomniano
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz
wyciskają jak cytryne #1654833 | 89.228.*.* 3 lut 2015 19:28
zadbajcie o swoich pracowników Arbet
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz