Docieplaj, oszczędzaj energię, ciesz się ciepłem

2015-02-25 09:00:00 (ost. akt: 2015-02-24 11:12:42)
Docieplaj, oszczędzaj energię, ciesz się ciepłem

Autor zdjęcia: archiwum

Klimat, w którym żyjemy zmusza nas do ogrzewania pomieszczeń przez niemal pół roku. Tak długo trwający okres grzewczy stanowi wysokie obciążenie dla budżetów domowych, szczególnie rodzin mieszkających w źle docieplonych budynkach. Jedną z metod poprawienia sytuacji jest docieplanie.

Choć eksperci budowlani podkreślają, że domy źle ocieplone tracą dużo energii, większość Polaków uważa, że zużycie energii na ogrzanie ich domu czy mieszkania jest w normie. Najpierw więc musimy uświadomić sobie, że większość budynków, w których mieszkamy jest wysoko energochłonna i zużywa znacznie więcej energii, niż by mogła.

Stare też warto docieplać

Dobrze wykonane docieplenie budynku spowoduje spadek zapotrzebowania na energię średnio o ponad 20 GJ. Dobrze przeprowadzona termomodernizacja pozwala obniżyć koszty ogrzewania budynków, także tych najbardziej energochłonnych, liczących sobie 50 lat i więcej.
Przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych warto przeprowadzić audyt energetyczny. Pozwoli on ocenić, które elementy budynku odpowiadają za największe straty ciepła, a których dodatkowa izolacja będzie nieuzasadniona ekonomicznie.

Ucieczka przez okno

Popularnym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania jest wymiana okien i drzwi. Większość osób postrzega okna jako główne źródło straty energii w mieszkaniu. Zdajemy sobie też sprawę z tego, że przez okna można również pozyskiwać dodatkową energię ze słońca. Promienie słoneczne wpadające przez okna mogą ogrzewać pomieszczenie, także zimą, kiedy na zewnątrz panuje siarczysty mróz. Dostępne na rynku nowoczesne okna mają zdolność pozyskiwania energii słonecznej i ograniczania strat ciepła. Dzięki temu poprawia się bilans energetyczny budynku. Aby powiększyć zyski energii słonecznej w naszych oknach dachowych stosujemy zwiększoną powierzchnię szyby, nawet o 10 proc. w stosunku do tradycyjnych modeli, przez co do pomieszczeń dostaje się większa ilość promieni słonecznych ogrzewających powietrze i wpływających korzystnie na nasze samopoczucie oraz komfort pracy.

kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB