Zamaskować krzywe ściany

2015-02-26 07:00:00 (ost. akt: 2015-02-24 11:25:15)
Zamaskować krzywe ściany

Autor zdjęcia: Dunes

„Trafić na ścianę” oznacza potocznie napotkać na swej drodze bardzo trudną do pokonania przeszkodę. W trakcie prac remontowych takim problemem jest często właśnie krzywa ściana. Doprowadzenie nierównej powierzchni do pożądanego stanu bywa nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, jak za pomocą nowoczesnych paneli dekoracyjnych 3D można pokonać nieestetyczne krzywizny.

Krzywe ściany najczęściej spotykany w starym budownictwie, choć ubytki i niedoskonałości pojawiają się zazwyczaj także przy usuwaniu starych tapet, które często ukrywają istniejące wady powierzchni. - Najpopularniejsze metody poprawienia wyglądu ścian to wyrównywanie za pomocą zapraw tynkarskich lub naklejanie płyt kartonowo-gipsowych – mówi Agnieszka Dybała z firmy produkującej panele dekoracyjne 3D. - Pierwszy sposób jest dobry w przypadku niewielkich powierzchni, natomiast przy dużych obszarach najłatwiej będzie nakleić na istniejące podłoże płytę kartonowo-gipsową. Jeśli więc decydujemy się na oklejenie płytami, warto rozważyć zastosowanie gipsowych paneli dekoracyjnych, które przy podobnym sposobie montażu pomogą nadać wnętrzu bardziej indywidualny charakter i ciekawy klimat – dodaje nasz ekspert.

Prosty sposób na proste ściany


Nierówne podłoże, na które zamierzamy nakleić panele wymaga jedynie podstawowego przygotowania. Powierzchnię ściany należy oczyścić z odchodzącej farby, pozostałości kleju do tapet oraz innych drobnych nierówności i niedoskonałości podłoża, które mogą przeszkadzać w montażu lub zmniejszać przyczepność nowej warstwy. Następnie przygotowany obszar trzeba dokładnie zagruntować. Zakres pierwszego etapu prac nie różni się więc zasadniczo od przygotowania podłoża pod płyty kartonowo-gipsowe.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie i montaż paneli. - Każdy element przed przyklejeniem należy poddać prostej obróbce, także podobnej do tej znanej z płyt kartonowo-gipsowych. Frezowanie boków można wykonać małym nożykiem, a piła do drewna przyda się przy docinaniu paneli do potrzebnych nam rozmiarów - podpowiada Agnieszka Dybała.
Panele mocuje się za pomocą gipsu szpachlowego, którym skleja się także krawędzie poszczególnych elementów. Końcowe dopracowanie łączeń wykonujemy za pomocą gładzi szpachlowej i drobnoziarnistego papieru ściernego. Po zagruntowaniu przygotowaną ścianę można pomalować dowolną farbą.

Mój styl


System naklejanych paneli dekoracyjnych sprawi, że niepożądane nierówności i niedoskonałości szybko skryją się pod nową, atrakcyjną powierzchnią. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w przypadku pokrycia całej ściany, jak i jej wybranych fragmentów, a dzięki zastosowaniu wysokogatunkowego gipsu wzmocnionego włóknem szklanym, będzie także trwałe. Łatwość montażu powoduje dodatkowo, że praktycznie całość prac można wykonać we własnym zakresie, bez pomocy profesjonalnych wykonawców.
Najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny może się okazać wybór konkretnego wzoru paneli. Tu jednak z pomocą przychodzą producenci, którzy zazwyczaj mają w ofercie wiele oryginalnych form, a dodatkowo jest możliwość wykonania paneli na indywidualne zamówienie.

kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB