Jak skutecznie walczyć z pleśnią

2015-03-03 10:00:00 (ost. akt: 2015-02-27 14:13:27)
Jak skutecznie walczyć z pleśnią

Autor zdjęcia: Pro-Dry

Pleśń w domu lub mieszkaniu to nie tylko problem estetyczny. Życie pod jednym dachem z grzybami pleśniowymi szybko może odbić się na zdrowiu mieszkańców. Aby uniknąć tego problemu, należy pozbyć się z domu wilgoci.

Grzyby pleśniowe rozwijają się szybko i żyją tak długo, jak długo mają dostęp do tlenu i wilgoci. Pleśń może rozwijać się, między innymi, na drewnie, papierze, dywanie, żywności, tynku i izolacji. Jeśli w budynkach lub w materiałach budowlanych gromadzi się zbyt dużo niezauważonej przez domowników wilgoci, szybko dochodzi do zagrzybienia. Całkowite wyeliminowanie nie jest co prawda możliwe, jednak dzięki kontroli stanu wilgotności i temperatury wewnątrz pomieszczenia można uniknąć porażenia grzybem.

Skąd ta pleśń?


Najważniejszym działaniem prewencyjnym jest pozbycie się z domu nadmiaru wilgoci. Problem zawilgocenia może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest bardzo szybki proces powstawania nowych budynków, w których występuje bardzo duże natężenie wilgoci technologicznej. Kolejna kwestia to nieprawidłowe użytkowanie mieszkania, czyli problem z wietrzeniem i wentylacją. Często dochodzi do sytuacji, w których przyczyną występowania grzybów pleśniowych jest zaburzona wentylacja, a w mieszkaniu wszystkie okna są szczelnie zamknięte.


Wady budynku lub złe użytkowanie


Jakie mogą być przyczyny zawilgocenia w mieszkaniu? Poza oczywistymi sytuacjami, jak zalanie przez sąsiada z góry, wilgoć może brać się z przecieku z dachu lub rynny, nieskutecznej izolacji poziomej i pionowej, źle wykonanej obróbki blacharskiej kominów i okien. Jak sprawdzić, czy pomieszczenie nie jest nadmiernie zawilgocone? Jednym z najlepszych i najszybszych sposobów jest użycie miernika wilgotności względnej. A jeśli nie mamy żadnych urządzeń pomiarowych, wy-starczy rano po prze-budzeniu sprawdzić, czy para wodna kondensuje się na szybach. jeśli są one zaparowane, oznacza to, że we wnętrzu jest zbyt wilgotno i należy jak najszybciej podjąć działania prewencyjne. Jeśli nie pozbędziemy się wilgoci, w domu szybko pojawi się pleśń. A ta może mieć niekorzystny wpływ na mieszkańców, szczególnie tych, którzy mają skłonności do alergii lub inne dolegliwości dróg oddechowych. Osoby takie powinny unikać przebywania w zagrzybionych pomieszczeniach.


Jak skutecznie walczyć z zagrzybieniem?


— Usuń nieszczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej
— Uszczelnij izolację w budynku oraz przegród budowlanych
— Obserwuj, gdzie występuje kondensacja pary wodnej
— Zmniejsz poziom wilgoci w pomieszczeniu poprzez zwiększenie cyrkulacji powietrza
— Regularnie sprawdzaj skuteczność wentylacji i klimatyzacji
— Regularnie przeprowadzaj przeglądy kominiarskie
— Wszystkie ogniska pleśni osuszaj, odgrzybiaj i oczyszczaj w ciągu 48 godzin od ich pojawienia się

Oceń poziom zagrzybienia


Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest ocena wielkości zagrzybienia i problemu z wilgocią oraz określenie uszkodzeń jakie występują. W trakcie opracowania planu trzeba pamiętać o przyczynach zagrzybienia, dlatego bardzo istotne jest określenie i usunięcie źródła wilgoci. Jeśli przyczyna nie zostanie usunięta, problem szybko powróci. Plan powinien obejmować zastosowanie odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej, a także metodę usunięcia pleśni w taki sposób, aby nie rozprzestrzenić jej na inne pomieszczenia. Proces likwidacji zagrzybienia może ulec zmianie w zależności od wielkości, złożoności pracy, nowych okoliczności i faktów, które wcześniej nie były ujęte w planie, a mają wpływ na jakość wykonywanych czynności.


Jeśli nie widać, nie znaczy, że nie ma


W niektórych przypadkach rozwój pleśni może być niezauważalny. Ukryte zagrzybienie może występować, między innymi, na tylnych ścianach szaf drewnianych, wewnętrznych stronach ścian kartonowo-gipsowych, sufitach podwieszanych, dywanach, tapetach, ścianach za meblami. Występowanie grzybów pleśniowych w mieszkaniu można podejrzewać w sytuacji, gdy w pomieszczeniu wyczuwalny jest odór stęchlizny lub mieszkańcy zgłaszają problemy zdrowotne. Sprawdzenie występowania ukrytego zagrzybienia może być bardzo trudne i czasochłonne. W takich przypadkach niezbędne jest wykorzystanie specjalnych mierników poziomu wilgotności, temperatury punktu rosy, przepływu powietrza.
abc

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB