Budujemy energooszczędny dom

2015-03-18 07:00:00 (ost. akt: 2015-03-17 11:49:15)
Budujemy energooszczędny dom

Autor zdjęcia: Freeimages.com

Nasze nowe domy mają nie tracić ciepła i zużywać jak najmniej energii. Mają być “zdrowe”, funkcjonalne i komfortowe. Czy jednak potrafimy budować takie domy? Czy wiemy jakie zastosować rozwiązania, by osiągnąć oczekiwane efekty?

W Polsce obowiązek umieszczania na etykietach informacji o klasach energetycznych, dotyczy sprzętu AGD, telewizorów i oświetlenia. Na opakowaniach tych produktów znajdziemy precyzyjne informacje o zużyciu energii. W pozostałych przypadkach dane są rozproszone. Znajdziemy je na opakowaniach, etykietach, w katalogach.

Materiały izolacyjne


Zgodnie z obowiązującym prawem, informacje na temat cech wyrobów izolacyjnych, takich jak wełna skalna, znajdują się w deklaracjach właściwości użytkowych (DWU lub DoP) poszczególnych produktów. Można je pobrać ze stron producentów.
DoP to skrót od angielskiego Declaration of Performance i zawiera informacje dotyczące np. oporu cieplnego, jego klasę reakcji na ogień, zachowanie wobec wody i wilgoci, stabilność wymiarów oraz inne zadeklarowane przez producenta właściwości np. wskaźnik pochłaniania dźwięku. Krócej mówiąc — wszystkie cechy istotne dla każdego, kto przymierza się do budowy lub termomodernizacji domu.
Deklaracja potwierdza, że produkt został zbadany i oceniony zgodnie z systemem wymaganym przez prawo, a stałość jego właściwości użytkowych jest gwarantowana przez producenta.

Okna


Wybierając okna powinniśmy przede wszystkim sprawdzać te parametry techniczne, które wpływają na ich izolacyjność termiczną. Są to: współczynnik izolacyjności cieplnej okna Uw, który mówi o ilości strat ciepła, współczynnik przepuszczalności energii g, który mówi o zdolności do pozyskiwania darmowej energii cieplnej ze słońca, oraz wydajność wentylacji. Ważna jest także informacja o współczynniku tłumienności dźwięków Rw.

Oświetlenie


Najszybciej i najłatwiej potrzebne dane znajdziemy na produktach, które posiadają etykiety energetyczne. Wybierając energooszczędne źródła światła LED, poza informacją o zużyciu energii, powinniśmy też sprawdzić inne właściwości produktu, m.in. podawaną w lumenach wartość strumienia światła. To ona decyduje o tym jak mocno będzie świecić dana lampa. Kolejna istotna informacja to temperatura barwowa światła podawana w Kelwinach. Zakres 2700-3000 K opowiada barwie ciepło-białęj, najlepszej do odpoczynku, a zakres 5000-6500 K — zimno-białej, odpowiedniej do pracy. Ważna jest też trwałość źródła światła. Producenci deklarują poziom zużycia lampy LED nawet do 50 tys. godzin. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB