Schody nie muszą być nudne

2015-03-19 13:12:35 (ost. akt: 2015-03-18 13:20:08)
Schody nie muszą być nudne

Autor zdjęcia: Homebook.pl

Schody muszą być bezpieczne i wygodne. Mogą też być niebanalne. Podpowiadamy, jak w ciekawy sposób wykorzystać i zaaranżować schody i ich najbliższe otoczenie.

Schody są ważnym elementem wyposażenia domu — nie tylko konstrukcyjnym, ale także wizualnym. Mogą więc i wpływają znacząco na charakter całego wnętrza.
— Dostępne technologie pozwalają na tworzenie naprawdę oryginalnych form, od minimalistycznych, jednostronnie podwieszanych stopni aż po wielobiegowe czy też kręcone konstrukcje — mówi Anna Poprawska, projektantka wnętrz. — Przy ich projektowaniu zawsze opłaca się wykorzystać ciekawe propozycje aranżacyjne, aby poprawić funkcjonalność wnętrz i samych schodów — dodaje.
Zazwyczaj pod schodami mamy całkiem sporą, niewykorzystaną przestrzeń. Zagospodarowanie tej przestrzeni kończy się skleceniem prowizorycznego schowka. Tymczasem warto tej powierzchni poświęcić trochę więcej uwagi, bo daje ogromne możliwości aranżacyjne.
— Przestrzeń pod schodami to doskonałe miejsce na niewielką garderobę lub schowek na buty — proponuje Anna Poprawska. — Można ją także wykorzystać, umieszczając w niej półki lub szuflady. Tego typu adaptacje najlepiej prezentują się, gdy stanowią stylistyczną całość ze schodami. Wykonywać je trzeba z reguły na wymiar, a poszukując odpowiedniego wykonawcy, warto na pewno zainwestować w dobrą jakościowo stolarkę. Zapewni to nie tylko estetyczny wygląd, ale również sprawne i bezawaryjne działanie elementów ruchomych, takich jak drzwiczki czy szuflady — dodaje nasz ekspert.

Wieszaki na... rowery


Przestrzeń pod schodami nie musi być zamknięta, żeby spełniać dodatkowe zadania. Ciekawym pomysłem jest częściowa zabudowa, na przykład w postaci niewysokiego schowka, na którym umieszczone zostanie wygodne siedzisko. W ten sposób powstanie przytulny zakątek, w którym można się będzie zaszyć, na przykład czytając ciekawą książkę
— Nawet przestrzeń, którą pozostawimy całkowicie otwartą, można pomysłowo wykorzystać, na przykład mocując do spodniej części schodów wieszaki na rowery — podpowiada Poprawska.

Piękniejsza twarz bezpieczeństwa


Stopnie i balustrady mają za zadanie przede wszystkim umożliwić bezpieczną zmianę kondygnacji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby swoje zadania spełniały w atrakcyjny wizualnie sposób. Dobrym przykładem jest tu coraz powszechniej stosowane wbudowane oświetlenie poszczególnych stopni. — Dzięki technologii LED można dziś w ciekawy sposób zadbać o bezpieczeństwo użytkowników schodów, jednocześnie tworząc przyjemną atmosferę i nie narażając się na zbyt wysokie rachunki za prąd — zauważa projektantka wnętrz. — Również boczne zabezpieczenia ciągu schodów nie muszą ograniczać się do spełnienia wyłącznie funkcji praktycznej. Fantazja domowników lub projektantów pomoże wypełnić balustradę ciekawą formą i materiałem — dodaje.
kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB