Zaniedbane okna oznaczają kłopoty

2015-03-20 13:21:21 (ost. akt: 2015-03-18 13:24:32)
Zaniedbane okna oznaczają kłopoty

Autor zdjęcia: Roto

Nieważne, czy masz stare, czy nowe okna – każda stolarka wymaga dobrego traktowania, czyli odpowiedniej konserwacji. Oczywiście inaczej to zrobimy w przypadku nowoczesnych okien, a inaczej w przypadku starych, drewnianych.

Nowoczesne okna cechuje duża żywotność oraz dobra odporność na działanie wody, wiatru, upałów czy mrozu. Nie wystarczy jednak mieć takie okna, trzeba jeszcze wiedzieć, jak o nie dbać.
Zaniedbane i zapomniane okno prędzej czy później zacznie sprawiać problemy. Dlatego tak ważne jest regularne — raz na pół roku — oglądanie stolarki, sprawdzanie urządzeń, zawiasów, klamek. Najlepiej to robić przy okazji sezonowego mycia okien. Taka dbałość nie zabiera dużo czasu, a uchroni nas przed sporymi kosztami naprawy.

Zamontowałeś, to teraz dbaj


Zdarza się, że po zakupie i zamontowaniu nowych okien po prostu o nich zapominamy. Żyjemy w przekonaniu, że nowe okna nie wymagają przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych. Tymczasem właściwa konserwacja stolarki jest niezbędna do jej sprawnego funkcjonowania, a w wielu przypadkach stanowi również podstawę do utrzymania gwarancji. Wczesna wiosna jest dobrym momentem na sprawdzenie stanu okien, jak przetrwały zimę, czy potrzebne są jakieś naprawy. — Stolarka okienna wymaga dbałości użytkownika i regularnej konserwacji. Okna są bowiem narażone na działanie różnorodnych, zmiennych czynników atmosferycznych, a ich poszczególne elementy „pracują” podczas eksploatacji. Zachowanie ich pierwotnych właściwości związane jest więc z koniecznością przeprowadzania przeglądów i reagowania na ewentualne usterki, jakie mogą pojawić się w trakcie użytkowania. Przynajmniej raz w roku powinniśmy sprawdzić i nasmarować odpowiednie elementy okucia — radzi Zdzisław Maliszewski, specjalista producenta stolarki okiennej.

Okucia i uszczelki


Bardzo ważne są okucia. Odpowiadają one za docisk na całym obwodzie skrzydła do ościeżnicy, co decyduje o szczelności i po części o zabezpieczeniu antywyważeniowym. Właściwa konserwacja okucia zapewnia ochronę przed zbyt wczesnym zużyciem oraz sprawne działanie okna. W przypadku okucia zalecane jest prewencyjne smarowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepiej wykorzystać do tego smar lub olej maszynowy bez zawartości żywic i kwasów. Doskonale nadaje się olej silikonowy o lepkości 100. Nie należy natomiast stosować preparatów, które mogłyby porysować powierzchnię okuć. Zapewnia to lekkie działanie okna i ochronę okucia przed przedwczesnym zużyciem.
Dbając o okucia, warto również zwracać uwagę na to, czy któryś z wkrętów nie jest poluzowany — dokręcić można go samodzielnie.
Pielęgnacji wymagają także uszczelki. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie silikonu w aerozolu (np. takiego, jaki stosuje się do uszczelek samochodowych). Po naniesieniu go na wyznaczoną powierzchnię, okno powinno pozostać otwarte ok. 15-20 minut. Pozwala to przywrócić sprężystość uszczelnienia.

Słuchaj uwag producenta


Aby właściwie konserwować okno, najlepiej stosować się do zaleceń producenta, który powinien określić, w jaki sposób i za pomocą jakich środków należy pielęgnować produkt. Czyszczenie i drobne regulacje możemy z powodzeniem wykonywać samodzielnie — dla przykładu szyby i ramy okienne pielęgnuje się za pomocą neutralnych środków czyszczących i miękkiej szmatki. W przypadku poważniejszych uszkodzeń, takich jak np. pęknięta szyba, utrudnione obracanie się klamki czy niedomykające się skrzydło, najlepiej skorzystać z pomocy fachowca.
kr


Niepokojące objawy

Nieszczelność, kłopoty z otwieraniem i zamykaniem skrzydła, widoczne uszkodzenie któregokolwiek z jego elementów czy woda zbierająca się na parapecie — we wszystkich tych przypadkach należy wezwać autoryzowanego serwisanta, który profesjonalnie zajmie się naprawą.

Zapoznaj się także z zapisami gwarancji oraz zaplanuj przeglądy.
Za naprawę okien objętych gwarancją odpowiada producent. To do niego należy zwrócić się z prośbą o usunięcie usterek czy wymianę uszkodzonych elementów. Warto pamiętać, że utrzymanie gwarancji oraz dochodzenie roszczeń z niej wynikających jest możliwe wyłącznie po spełnieniu warunków stawianych przez producenta. Jednym z nich jest zwykle właśnie regularny i udokumentowany serwis okien. Minimalny, określony w ustawie z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz.U. nr 141, poz. 1176 ), okres odpowiedzialności sprzedawcy za okna wynosi 2 lata, jednak wielu producentów udziela dodatkowej gwarancji na swoje wyroby, nawet do 10 lat.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lena #1709714 | 46.186.*.* 10 kwi 2015 13:49

    Przydatne rady o okna trzeba dbać zgodnie z zaleceniami producenta. Od roku mamy piękne okna z Budvaru

    ! - + odpowiedz na ten komentarz