Przygotuj kuchnię na przyjęcie mebli

2015-03-21 09:00:00 (ost. akt: 2015-03-20 15:50:05)
Przygotuj kuchnię na przyjęcie mebli

Autor zdjęcia: Nord

Kuchnia jest sercem domu. Tutaj spędzamy sporo czasu, zarówno na przygotowaniu posiłków, jak ich spożywaniu. Kiedy więc już wybierzemy zabudowę naszych marzeń, warto jeszcze właściwie przygotować pomieszczenie do jej montażu i dobrze rozplanować ustawienie mebli.

Przygotowując kuchnię do zabudowy, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów.
— Podłoga kuchni powinna być płaska na całej powierzchni, bez nierówności i pochyleń — doradza Grzegorz Smoliński. — Ważne jest także, aby równa była powierzchnia ścian, zaś kąty pomiędzy nimi były kątami prostymi. Ważny jest efekt końcowy. W studio podczas projektowania doradzamy, jak to rozplanować na ścianie, aby uniknąć zbędnych szczelin i uskoków, a całość wyglądała efektownie – dodaje.
Pamiętajmy, że szafka zlewozmywakowa nie ma pleców i w miejscu, gdzie będzie ustawiona, również warto położyć glazurę. Podobnie jest z wolno stojącymi kuchenką, lodówką czy wolno wiszącym okapem. Wszelkie rury nie mogą odstawać od ściany więcej niż 7 cm, a w miejscu przechodzenia za zmywarką, szafą lodówkową czy piekarnikiem muszą być wpuszczone w ścianę.

Przyłącza elektryczne i wodne


• Gniazdka elektryczne do urządzeń AGD umieszczamy w taki sposób, aby mieć do nich dostęp bez konieczności demontażu urządzeń, jednak zwracając uwagę na długość przewodu zasilającego.
• Gniazdko do okapu kominowego umieszczamy centralnie na wysokości 190-210 cm tak, aby zakryć je rurą pochłaniacza.
• Do okapu podszafkowego czy typu slim gniazdko montujemy nad krawędzią górnych szafek (czyli dla szafek górnych o wysokości 72 cm na poziomie ok. 220 cm, dla szafek o wysokości 86 cm ok. 235 cm). To gniazdko posłuży nam również do podłączenia oświetlenia. W innej wersji mogą być ulokowane wewnątrz szafki wiszącej, co poprawia estetykę pomieszczenia.
• Gniazdka użytkowe instalujemy na wysokości ok. 110-120 cm, pamiętając o tym, by nie znalazły się nad zlewem czy za szafą lodówkową lub gospodarczą.
• Do baterii stojącej i zmywarki doprowadzenie wody instalujemy w centralnym miejscu szafki zlewozmywakowej, na wysokości ok. 60 cm. Pamiętajmy, aby przyłącze kończyło się zaworkiem z filtrem.
• Do zmywarki i pralki stosujemy wyjście pół cala na 3/4, a do baterii najczęściej pół cala na 3/8. Odpływ wody powinien być umiejscowiony w środku szafki zlewozmywakowej na wysokości ok. 55 cm. Odpływ wody ze zmywarki możemy podłączyć do syfonu zlewozmywaka.

Wysokość i temperatura


— Wysokość, na jakiej wieszamy szafki górne, uzależniona jest zarówno od ich wysokości, jak i wysokości szaf gospodarczych w kuchni — zaznacza nasz ekspert. — Jeżeli nie planujemy zabudowy lodówki czy szaf gospodarczych, możemy przyjąć, że dolna krawędź szafki wiszącej powinna się znaleźć na wysokości 144-145 cm. Przy płycie gazowej szafek nie możemy powiesić za nisko, gdyż wysoka temperatura może je uszkodzić.
Mając na uwadze oddziaływanie ciepła czy wilgoci, najbezpieczniejszy w użytkowaniu jest front z płyty MDF lakierowanej. Jeśli jednak mamy meble wykonane z płyty MDF foliowanej lub z płyty wiórowej laminowanej, warto zastosować nad płytą grzewczą okap szerszy od niej lub w szafkach obok okapu fronty oszklone z ramkami aluminiowymi.


Płyta indukcyjna do każdej kuchni


Często zastanawiamy się, czy możemy zrezygnować z gazu na rzecz płyty elektrycznej w mieszkaniach, gdzie nie ma doprowadzonej tzw. „siły”. Nowoczesne płyty indukcyjne posiadają zabezpieczenia, które uchronią zarówno naszą instalację, jak i samo urządzenie przed uszkodzeniem przy podłączeniu do napięcia 230 V. Wystarczy podłączyć ją do gniazdka za pomocą fabrycznej wtyczki, by zaczęła działać. Nie wymaga instalacji przez elektryka z uprawnieniami. Ważna sprawa: zabezpieczenie powinno wynosić 16 A. Może być oczywiście większe, ale dostosowane do naszej instalacji.
Dzięki temu że płyta wykorzystuje aż 90 proc. energii bezpośrednio na ogrzanie garnka, koszty jej użytkowania są porównywalne z płytą gazową, a niższe od płyty ceramicznej. Natomiast funkcja Booster pozwoli nam zagotować wodę w czasie krótszym niż na gazie.
Jeśli chodzi o garnki, to aby urządzenie zadziałało, muszą być spełnione dwa warunki. Pierwszy: dno garnka ma być wykonane ze stali ferromagnetycznej. Drugi: dno garnka musi być płaskie, a garnek powinien przylegać do płyty w przynajmniej 80 proc. I uwaga na koniec: garnek nie może mieć podwójnego dna.
Przed rozpoczęciem modernizacji pomieszczenia kuchennego warto najpierw odwiedzić takie studio kuchenne, w którym uzyska się fachową informację techniczną i porady. — Dzięki dodatkowej wiedzy unikniemy przykrych niespodzianek, zaoszczędzimy pieniądze i sprawimy, że „funkcja”, czyli zadanie do wykonania, i „funkcjonalność”, czyli wygoda użytkowania, będą, obok pięknych mebli i sprzętu AGD, atrybutami naszej nowej kuchni — podsumowuje Grzegorz Smoliński. kr

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB